Sloop Erasmusflat is bijzondere klus Boze vader beschuldigt Spar van kinderarbeid 181 zeeland Parkeerverbod in deel straat in Driewegen Voortaan DJ-contest tijdens RegioRuis Bouw van woonzorgcentrum in Ovezande bereikt hoogste punt dinsdag 24 januari 2012 door Frank van Cooten DRIEWEGEN - Op de Coudorpse- weg ter hoogte van de t-splitsing met de Van Tilburghstraat in Drie wegen mag niet meer worden ge parkeerd. Dit dubbelzijdige parkeerverbod geldt over een lengte van veertig meter. De gemeente Borsele stelt dit parkeerverbod in omdat het an ders lastig manoeuvreren is voor vrachtwagens en landbouwtrek kers. Zo is de ruimte voor de vuilniswa gen erg krap. „We hebben nog aan de bewoners gevraagd hun auto daar niet te parkeren maar daar ZIERIKZEE - De eerste voorronde van de talentenjacht RegioRuis zit er weer aan te komen. Vrijdag 27 ja nuari strijden in het Zierikzeese poppodium Brogum vier jonge Zeeuwse bands om een plek in de finale. Nieuw bij RegioRuis is de DJ-contest, elke voorronde zal een DJ draaien. In de eerste voorronde van het pro ject komen verschillende pop en rock stijlen aan bod. Zo komt het Walcherse 'Steady New Sounds' met een eigenzinnige mix van rock 'n roll, blues, funk, psychedeli ca, folk, hardrock en indie. De jonge Schouwse band Deft houdt het op covers (van onder an- OVEZANDE - De bouwwerkzaamhe den van nieuwbouwcomplex NieuwSande aan de Mr. Dr. Mes straat en de Pastoor Fransestraat in Ovezande verlopen voorspoe dig. Het hoogste punt van het nieuw bouwproject wordt morgen be reikt. NieuwSande bestaat uit vijftien huurappartementen voor senioren van R&B Wonen, twee groepswo ningen voor cliënten met demen tie van SVRZ en een ruimte voor fysiotherapie en een huisarts. Te vens levert SVRZ zorg thuis in de appartementen waar nodig. Het gebouw is ontworpen door Grosfeld van der Velde architec ten. Het woonzorgcentrum wordt waarschijnlijk nog voor de bouw vak opgeleverd. werd geen gehoor aan gegeven", al dus wethouder Jan Zandee. „Daar om is besloten voor dat deel van de weg een dubbelzijdig parkeer verbod in te voeren. De borden zijn in de maak." Het Borselse college heeft tevens besloten de bebouwde komgren- zen van de dorpen Borssele, 's-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuwdorp iets te verschuiven. De dorpsbossen liggen door deze verschuiving buiten de bebouwde kom en vallen dan onder de wer king van de boswet. „Het onder houd blijft bij de gemeente maar onze bossen vallen dan onder de zelfde regelgeving." dere Anouk, Red Hot Chili Pep pers en Foo Fighters Geert van Oorschot is een singer-songwriter uit Vlissingen met een eigen stijl in teksten en muziek. Jimmy Dumbbell uit Bruinisse is een pril le band met muzikanten die eer der in onder andere Side Walk Sto ne van zich lieten horen. Een jury geeft tips en adviezen en kiest een act voor de finale op zaterdag 9 juni in Brogum. Het publiek krijgt ook de kans uit de vijf voorronden een favoriete band voor de finale te selecteren. De DJ's worden be oordeeld door DJ's BenjaminScott en Tempo-Slow. De winnaar draait tijdens de finale. door Luc Oggel Ze staan krap een me ter of twee, drie van el kaar af, de oude en nieuwe Erasmusflat in de wijk Goese Polder. De sloop van de oude flat, begin volgende maand, belooft een even bijzonder als spectaculair werkje te worden. Ook voor aannemer Sagro uit 's-Heerenhoek, dat de klus gaat kla ren, geen alledaagse kost, zegt pro jectleider Abco Liek. „In Zeeland heb je weinig hoogbouw, dus ja, het is best uniek om zo'n flat te slo pen." Desondanks voorziet hij wei nig problemen. „Het aantal verdie pingen maakt qua slooptechniek niet zoveel uit. Maar je hebt na tuurlijk te maken met de omge ving, het gebouw staat middenin en wijk en langs een weg. "Om die reden kunnen er ook geen ex plosieven worden gebruikt, een techniek die Sagro een jaar of tien geleden wel toepaste voor het neer halen van een paar flats in Middel burg. „Op zich perfect, want je bent in één keer overal vanaf', zegt Liek. Voor Sagro is de sloop een welkome klus, zeker in tijden dat het in de bouw allemaal een stuk minder gaat. Ook sloopwerk ligt niet meer voor het oprapen. De uit de jaren zeventig stammen de Erasmusflat bestaat feitelijk uit twee gebouwen, één van acht en één van tien verdiepingen met een tophoogte van zo'n 36 meter. Het gebouw bepaalt samen met de tele visietoren de 'skyline' van de Goe se Polder en springt zeker vanaf de Deltaweg meteen in het oog. Dat beeld verdwijnt dus binnenkort, maar sectormanager woonservice Henk Bekker van woningcorpora tie RWS verwacht niet dat veel mensen daar een traan om zullen laten. Ook de bewoners zijn vol gens hem inmiddels gewend aan de nieuwe flat. RWS draagt samen met ontwikkelaar Marsaki en Stichting voor Regionale Zorgver lening het project Erasmuspark, waarvan inmiddels drie gebouwen gereed zijn. Het vierde komt op de plek van de oude Erasmusflat. Die is overigens nog niet helemaal afge schreven, zegt Bekker. „Het punt is dat het gebouw niet kon worden aangepast aan de huidige energie normen en dat de appartementen qua vierkante meters te beperkt zijn. En je gaat ook niet heel veel geld steken in een gebouw dat bijna op zijn einde loopt." Was het geen optie geweest de flat te behouden voorbijvoorbeeld de huisvesting van arbeidsmigranten? Bekker lacht. „Daar is het te laat voor, bovendien speelde die pro blematiek nog niet zo toen we de ze plannen ontwikkelden." Op dit moment is de voors loop van de Erasmusflat al gaande, wat onder meer inhoudt dat de keukens uit de appartementen worden ge haald. Ook asbest en de alumini um puien met dubbelglas zullen op voorhand worden verwijderd, zodat feitelijk alleen een betonnen karkas overblijft. Op 6 februari be gint het echte werk. Liek van Sag ro schat in dat dat zo'n zeven we ken zal duren. Er wordt begonnen aan de zijde van de nieuwbouw, waar met een telescoopkraan de bordessen zullen worden gesloopt. Vervolgens wordt het gebouw als het ware stukje bij beetje 'afge knabbeld'. Al het puin wordt di rect afgevoerd naar de puinbreker van Sagro in Vlissingen-Oost. Uiteraard worden de nodige maat regelen getroffen om zowel de nieuwe flat als de omgeving te be- „In Zeeland heb je wei nig hoogbouw, dus ja, het is best uniek om zo'n flat te slopen." schermen. Tussen beide flats komt een soort 'ijzeren gordijn' van rij platen te hangen van twintig me ter hoog en vijf meter breed. Dat dient om de nieuwe flat af te scher men van vallend of wegspringend puin. Om stofoverlast te beperken, zijn de kranen voorzien van sproeiers. Ook zal een nevelkanon worden ingezet. „Maar we hopen natuur lijk dat het gaat regenen", grinnikt Liek. De hele flat wordt wegge haald, tot aan de fundering en zelfs de heipalen toe. Voor de nieu we flat is er geen enkel risico, ver zakking of problemen van dien aard zijn volgens de projectleider uitgesloten. De bewoners van de nieuwe Erasmusflat hoeven hun woningen tijdens de sloop ook niet uit, zegt Bekker. Het was vol gens hem niet mogelijk om de oude flat al voor of tijdens de nieuwbouw te slopen. „Het zijn veelal hoogbejaarde mensen, die kun je niet twee keer laten verhui zen. Ze krijgen nu weer iets specta culairs te zien, net als tijdens de he le bouwtijd." Het werk zal tussen half 8 's och tends en vier uur 's middags plaats vinden. In het gebied zullen gedu rende de sloopperiode extra trans portbewegingen zijn. Verkeer wordt in de laatste fase gedurende zo'n anderhalve week omgeleid via de parallelweg. Op de vrijkomende kavel verrijst straks het gebouw dat het Erasmus park compleet zal maken, een woontoren van negen bouwlagen hoog met in totaal 44 koopappar tementen. Volgens Bekker hebben zich al belangstellenden gemeld. www.erasmuspark-goes.nl door Rob Paardekam SINT-MAARTENSDIJK - Klanten van de Spar in Sint-Maartensdijk zul len afgelopen zaterdag even raar hebben opgekeken. Voor de win kel stond inwoner Sjaak Mostert met een zogeheten sandwichbord. Daarop stelde hij dat uitbater Ar jan van Ommen aan kinderarbeid doet. Deze werpt de beschuldiging verre van zich. Mostert is boos, omdat zijn 15-jari- ge dochter, die vakken vulde bij de Spar, onterecht zou zijn ontslagen. Volgens hem laat Van Ommen het werk liever door een 14-jarig meis je doen, omdat zij vijftig cent per uur goedkoper is. De middenstan der zegt dat het heel anders zit. „De dochter van meneer Mostert voerde haar werk niet naar beho ren uit." Mostert liet het er niet bij zitten. Sterker nog, hij uit een fer me beschuldiging in de richting van Van Ommen. Deze zou zich, door het 14-jarig meisje te laten vakken vullen, schuldig maken aan kinderarbeid. De wet zegt overigens dat kinde ren van 13 en 14 jaar oud dit werk gewoon mogen doen. Op schoolda gen mogen ze tot uiterlijk zeven uur 's avonds vakken vullen. Mos tert stelt echter dat het 14-jarige meisje soms tot tien uur werkt. Van Ommen zegt dat hier in het geheel geen sprake van is. „Ik hou me keurig aan de regels en sta voor mijn medewerkers. Dat het woord kinderarbeid valt, vind ik erg vervelend. Het tegendeel is waar, ik heb juist relatief veel 'oudere' vakkenvullers in dienst, zoals bijvoorbeeld een alleenstaan de moeder. Ik ga voor kwaliteit in plaats van lage inkomens." Toch zit Van Ommen met de kwes tie in zijn maag. „Het is heel moei lijk om je te verdedigen tegen zul ke beschuldigingen", zegt hij. De ondernemer heeft Mostert uitge nodigd voor een gesprek, komen de zaterdag. Daarna hoopt hij een punt achter de kwestie te zetten. Mostert is ingegaan op de uitnodi ging. Nieuwe 'publieksvriendelijke acties', die hij had aangekondigd, gaan voorlopig niet door. Sjaak Mostert voerde zaterdag actie bij de Spar in Sint-Maartensdijk. foto Rob Paardekam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 60