Buiten spelen Challenge-rit zwaar maar onvergetelijk 181 zeelan -Duiveland herdenkt ramp 1953 Schouwen - Witte wereld dinsdag 24 januari 2012 Team FrieeZ vertoefde - samen met nog meer dan 40 andere deelnemers aan de Arctic Challenge Tour da genlang in een witte wereld. Eindeloos lange - soms kaarsrechte - wegen door besneeuwde bossen, com pleet met de nodige rendieren. Tussen de zware ritten door was er ook tijd voor ontspanning. Zo was op een ijsmeer een parcours uitgezet waar naar hartelust gedrift kon worden. „Dat was echt buiten spelen, ledereen ging uit uit z'n dak." door Piet Kieemans Wakker blijven. Dat was voor Bruenaar Johan Bal en maatje Henk Jacob de Vries uit Friesland het moeilijkste tijdens de Arctic Challenge Tour. Onder de teamnaam FrieeZ reed het vriendenduo in het kader van die monsterrit van het Twentse Lichtenvoorde naar Saariselka in Lapland. Een uitputtingsslag vol gens Bal. Maar wel een ervaring die hij nooit meer zal vergeten. En eentje die naar meer smaakt. Het begon allemaal april vorig jaar met een televisieprogramma waar in aandacht werd besteed aan de Arctic Challenge. „Ik kijk daar zo naar en zeg min of meer voor de gein tegen mijn vrouw 'Dat zou ik ook wel willen doen'. 'Meteen doen, zegt zij. En aldus geschied de. Bal belde zijn Friese vriend De Vries en die was óók van meet af aan enthousiast. Bal zocht en vond sponsors. Het Bruse JMC Signmakers voorzag de zwarte - 500 pk sterke - VW Toua- reg W12 van Bal van de nodige re clamelogo's en aanvullende stri ping. Aan de auto zelf werd tech nisch niets veranderd. Bal: „Dat mocht ook niet. Het moest ge woon een standaardauto zijn. Ik heb er wel heel goede winterhan den onder laten zetten en een zoeklicht laten monteren. Dat was ook heel handig trouwens, dat 'Op sommige plaatsen was het min 24. Dan kun je maar beter in je war me auto blijven zitten' zoeklicht. Hebben we ook héél goed kunnen gebruiken." De eer ste etappe was meteen een hele heftige; 2750 kilometer. Voor een fors deel op zwaar besneeuwde we gen. „En dan is 500 pk eigenlijk veel te veel. Je kunt al dat vermo gen helemaal niet kwijt." Bij de Arctic Challenge gaat het, benadrukt Bal, niet om snelheid. Je mocht niet te hard rijden. Deed je dat wel dan kreeg je strafpun- ten. Het ging erom dat je via de kortste weg van A naar B gaat en daar om een tevoren bepaalde tijd aankomt. Om dat te halen moest je eigenlijk continu doorrijden. Dus sliepen we om beurten. Bal is onder de indruk van het landschap dat aan hem voorbij trok. Onafzienbare besneeuwde bossen, ruige en ongerepte natuur. Rijden door sneeuw of over ijs. „Ik weet nog dat we ergens stop ten en dat ik ben bij het uitstap pen meteen op mijn gezicht ging omdat het zo glad was. Terwijl we daar net 100,110 kilometer per uur hadden gereden. Dan doe je het daarna echt wel even iets rustiger aan." De sanitaire stops deed het twee tal zoveel in combinatie met een tankstop. „We zijn op plaatsen ge weest waar het min 24 was. Dan kun je echt maar beter in je war me auto blijven zitten. De tweede etappe voerde de Brue naar en de Fries naar Utsjoki, het meest noordelijke puntje van Fin land. Een etappe van in totaal 650 kilometer. Bal: „Maar dan wel voor al over ijswegen." De derde etappe was die van Saariselka weer terug naar Lichtenvoorde, maar dan via een andere route dan in de eerste etappe verreden was. „De derde etappe was de langste, zo'n 300 ki lometer geloof ik. Bal is danig be smet. „Volgend jaar weer. Maar dan gaan we wel een paar dingen anders doen. We hadden nu geen laptop met landkaart mee en dat is toch welk erg handig. En dat wakker blijven: „Met een muziekje op. Nee, niet door koffie, dat dron ken we alleen bij tankstations." door Piet Kieemans OUWERKERK - Op Schouwen-Dui- veland wordt woensdag 1 februari de Watersnoodramp van 1953 op verschillende plaatsen herdacht. Commissaris van de koningin Kar- la Peijs, Deltacommissaris Wim Kuijken en burgemeester Gerard Rabelink van Schouwen-Duive- land zijn aanwezig bij de centrale herdenking bij het watersnood monument in Ouwerkerk. Bij de Ramp kwamen op Schouwen-Dui- veland 532 inwoners om het leven. Tijdens een korte plechtigheid bij het rampmonument bij het waters noodmuseum in Ouwerkerk legt het college van burgemeester en wethouders een krans, wordt het Schouws volkslied gezongen, de taptoe geblazen en tot slot twee coupletten van het Wilhelmus ge zongen. De centrale herdenking in Ouwerkerk begint om 10.00 uur en wordt om 10.25 uur afgesloten met een minuut stilte. De lokale herdenking van Ouwer kerk vindt later die dag plaats op de begraafplaats. Rond 13.00 uur worden daar kransen gelegd. Wet houder Gilles Houtekamer houdt een toespraak. Kinderen uit groep 7 en 8 van openbare basisschool 't Stoofje uit Ouwerkerk dragen ge dichten voor. In Oosterland begint de lokale herdenking om 13.00 uur met een bijeenkomst in het dorpshuis. Bur gemeester Rabelink houdt een toe spraak. Leerlingen van de Ooster- burght verzorgen voordrachten. Koor VZOS treedt op in het dorps huis. Om 14.35 uur wordt de her denking voortgezet op de begraaf plaats. Daar speelt Oosterlands Fanfare koraalmuziek en daarna worden kransen gelegd. Ook in Sirjansland wordt stilge staan bij de watersnoodramp. De herdenking is op de begraafplaats en begint om 9.00 uur. Wethou der Wim Stouten houdt hier een toespraak. Leerlingen van openba re basisschool Duiveland verzor gen voordrachten. Daarna, rond 09.20 uur, worden kransen gelegd namens de dorps raad en de gemeente Schou- wen-Duiveland. Na de kransleg- ging wordt een minuut stilte in acht genomen. In Nieuwerkerk - een van de zwaarst getroffen dorpen op Schouwen-Duiveland - wordt de Ramp herdacht met een bijeen komst in het dorpshuis en aanslui tend een plechtigheid bij het ramp monument op de algemene be graafplaats. De herdenking op de begraafplaats begint om 14.00 uur. Ook in Serooskerke wordt de ramp herdacht. Het programma begint om 14.00 uur bij het monu ment op het grasveld voor de kerk met een toespraak door een lid van de dorpsraad en ds. De Reu ver. De plechtigheid in Seroosker ke wordt afgesloten met een mi nuut stilte. MEEST CELEZEN 1. Spinning levert 90.000 euro op 2. Tapperij Salud! in Top 10 3. Bru's team negende in Challenge KIEK NOE! Wie zaten er vroeger allemaal in de klas? Bekijk oude klassenfoto's op www.pzc.nl/kieknoe STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 50