Zeeland aast op skelet van 'Doortje' SCHOUWEN-DUIVELAND Verschillende partijen willen 'gratis' skelet van blauwe vinvis na too jaar terughalen naar Zeeland Kleine storing op kritiek moment PZC brengt dag na storing extra pagina's almanak Noord-Zuid DINSDAG 24 januari 2012 17 Challenge-rit zwaar maar onvergetelijk 18 en 19 door Joeri Wisse zierikzee - Waar voelt een wijlen vinvis zich beter thuis dan de streek waarin ze een eeuw geleden het loodje legde? Juist, in Zeeland. Het skelet van de blauwe vinvis 'Doortje' staat momenteel verpakt in bubbeltjesplastic te verstoffen in een fietsenkelder van het Biolo gisch Centrum in het Groningse Haren. Sinds bekend is dat de bot ten gratis mogen worden opge haald, hebben ook Zeeuwse parti culieren en organisaties al dan niet serieuze belangstelling getoond. Dat het publiek warm loopt voor grote dode vissen, bleek onlangs weer in Vlissingen-Oost, maar ook al honderd jaar geleden in Westen- schouwen. Nadat op een zondag morgen in 1910 een 'walvis' was ge signaleerd nabij De Punt, bedacht de familie Van der Klooster uit Burghsluis zich niet lang. Met een hoogaars en een blazer sleepten ze het ruim twintig me ter lange dier op de slikken bij de Westbout. Eén van de schepen meerden ze tactisch tussen wal en vis, zodat ze nieuwsgierige bezoe kers een dubbeltje konden laten betalen om de vis te bewonderen. „Dat waren mijn voorouders", weet Elles van der Klooster. Ze leg de onmiddellijk het verband tus sen het oude verhaal en het nieuws dat een honderd jaar oude vis gratis in Groningen kon wor den opgehaald. „Dit kan geen toe val zijn, dacht ik." Van der Kloos ter zou het wel mooi symbolisch vinden als 'Doortje', zoals het ske let inmiddels is genoemd, terug komt naar Schouwen. „Ik zeg: clai men die hap", lacht ze. Dat zij niet de eerste is die de link met Zeeland legt, blijkt wel op de speciale 'Doortje de Vinvis'-pagina die studenten van de Universiteits krant op Facebook hebben aange maakt. Zo laat Jeroen Antes van Berkenhof s Tropical Zoo in Kwa- dendamme weten dat Doortje goed past in het 'spliksplinternieu- we' natuurëxpositiegebouw. Ook organist Marien Stouten heeft een geschikte locatie op het oog. „We kunnen de vinvis een plek geven in de Grote Kerk in Brouwersha ven, op het eiland waar hij/zij in het verleden is aangespoeld", schrijft hij op de Facebookpagina. Peter Priester van het Stadhuismu seum in Zierikzee zegt desge vraagd eveneens interesse te heb ben. „We moeten eens kijken of het wat voor ons is. Maar met die afmetingen moeten we wel twee keer nadenken." Het skelet zou mooi in de collectie passen. In Zie rikzee werd in een ver verleden geld verdiend met de walvisvaart. Niet alleen Zeeuwen azen op de botten. De directeur van het uni versiteitsmuseum heeft aan het Dagblad van het Noorden laten weten 'overdonderd' te zijn met reacties. Op de Facebookpagina to nen tal van particulieren en bedrij ven, waaronder ook campings, scholen en festivals uit het hele land interesse voor Doortje. Bert van de Hoef van Waterland Neeltje Jans laat de aanbieding in elk geval aan z'n neus voorbijgaan. „We hebben er al één in onze Wal- visWereld, die is in de jaren negen tig bij Den Helder aangespoeld." Van de Hoef waarschuwt alvast dat het gratis skelet de toekomstige eigenaar nog 'duizenden euro's' gaat kosten. „Het in elkaar laten zetten duurt twee, drie weken." Overigens zaten ook de inwoners van Burghsluis destijds flink in hun maag met Doortje. Niet om dat, zoals nu in Groningen, geen plek meer is voor de vis, maar om dat het dier al snel behoorlijk ging stinken. Men was ook dan maar wat blij dat de vis enkele maanden later naar Veere werd gevaren om daar te worden ontleed. Blauwe vinvis 'Doortje' werd in 1910 enkele maanden lang geëxploiteerd door de familie Van der Klooster. archieffoto Beeldbank Zeeland/Zeeuwse Bibliotheek middelburg - Een betrekkelijk klei ne storing op een ongelukkig mo ment. Dat is het verhaal achter de incomplete maandagkrant. De ser ver waarop de redacties van de Wegenerdagbladen werken, gaf zondagavond rond 22.30 uur een foutmelding. Het bleek noodzake lijk de server te herstarten. „Zoals je ook thuis je pc wel eens uit en weer aan zet om verder te kun nen. Een gewone pc doet er een paar minuten over, maar onze ser ver had er anderhalf uur voor no dig", zegt Eilko Bronsema, direc teur iet van Wegener. Had deze storing zich een uur eerder of later voorgedaan dan had de lezer waar schijnlijk niets gemerkt. Nu ver lamde de herstart tijdens het spits uur het werk. Om de kranten op tijd bij de lezers te krijgen, moest de druktijd worden ingekort. Dat lukte door edities te schrappen. middelburg - In alle regio-edities van vandaag wordt zoveel moge lijk extra Zeeuws nieuws gezet. Het zijn berichten die bestemd wa ren voor de maandagkrant, maar die daar niet in stonden. Door een storing in de computersystemen van uitgeverij Wegener kon de krant niet met de gebruikelijke in deling worden gemaakt en ver scheen een noodeditie. Tip? redactie@pzc.nl Door de Mortiere Vlissingen-Noord te noemen probeert de Vlissingse wet houder Marin de Zwarte de pil te vergulden. Het ADRZ wil immers een ziekenhuis bouwen bij de Mortie re, weliswaar nog net op Vlissings grondgebied, maar voor het gevoel van menig Vlissinger toch echt in Middelburg. Dat heeft De Zwarte van zijn verre voorganger afgekeken. Die noemden in de jaren zestig het nieuwe haven gebied Vlissingen-Oost, terwijl die haven toch echt dichter bij Borssele of Nieuwdorp kwam te liggen. Daar kunnen ze in Middelburg wat van leren. Als ze nou eens een schouwburg maken van een van de oude Scheldegebouwen. Hebben ze een theater in Middelburg-Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 49