321 gezondheid Langlaufen vreet energie w ÏWWZ wmmn mmk -V dinsdag 24 januari 2012 In eigen land nog altijd geen vlokje gezien, dan maar de grens over voor sneeuwpret. Zoals langlaufen. Maar er zomaar mee beginnen, is niet verstandig. Helse spierpijn en blessures liggen op de loer. Voorbereiden kan prima thuis. Spreidsprongen en een om gekeerde V in de huiskamer. door Peter de Groot inters schoolreisje naar de Ardennen. Komt de conrector in zijn langlauf-outfit aan: enkelhoge Pipo-schoenen, ro de, wollen kniekousen met flosjes en een manchesterse drollenvan ger. Erger, hij zette een voor die tijd volkomen-van-de-pot-gerukte Chileense muts met zijflappen op zijn hoofd. Hoeveel meer heb je als jaren-tachtig-puber nodig om in een lachstuip te schieten. Alleen jammer dat op die manier het ima go van langlaufen opnieuw een deuk opliep. Op een beeld van slo me, saaie, grijzeharensport knapt immers elke tiener af Langlaufen is echter het tegendeel van sullig. Het is juist een heel uit dagende sport, die aanzienlijke ei sen stelt aan iemands fysieke ver mogens. Kijk maar eens naar hoe veel calorieën een gemiddelde per soon verstookt tijdens een uurtje op die smalle latten: afhankelijk van het lichaamsgewicht maar liefst tussen de 900 en 1.250 kcal. Of dat veel is? Ga maar na. Voor het merendeel van de mannen in Nederland zijn 2.500 kcal voldoen de om een hele dag door te ko men. De meeste vrouwen hebben al genoeg aan 2.000. Simpel en hel der gesteld: met twee uurtjes lang laufen verbruik je de energie van een dag eten. Wat let je. Oké, niet iedereen is hetzelfde. Sommigen kunnen geen wintersport vieren zonder flitsend pak, het nieuwste snowboard of vette worst en pul len bier in de Stube. Die doen er Niet voor watjes Langlaufen is een zware sport. Ver gelijk de verstookte calorieën per uur (900 tot 1.250 kcal.) maar eens met die van een paar andere (winterse) bezigheden: Met een slee de berg af: 40 kcal. Winterwandeling: 240 kcal. Snowshoeing/schaatsen/snow- boarden/alpineskiën: 400 kcal. Traplopen: 625 kcal. Touwtjespringen: 720 kcal. Roeien: 900-1.100 kcal. Deze cijfers gelden bij benadering en zijn per individu verschillend. Factoren van belang zijn intensiteit van de beweging, gewicht en uithou dingsvermogen van de sporter. Langlaufen stelt aanzienlijke eisen stelt aan iemands fysieke vermogens. foto Vincent Jannink en Lex van Lieshout/ANP beter aan langlaufen te vergeten. Maar voor wie lekker intensief in de sneeuw aan de gang wil en van stilte en ongerepte natuur wil ge nieten, is langlaufen een ultieme combinatie van pret en gezond heid. „Van alle topsporters hebben lang laufers doorgaans de beste condi tie", stelt Steef Bredeweg, sportarts van het Universitair Medisch Cen trum Groningen. „Voor al die in tensieve bewegingen van zowel ar men en benen moeten veel spie ren in actie komen, wat een hoge zuurstofopname vereist." Vaart maken op de smalle latten met de hoog opstekende punten kan op twee manieren. In de klas sieke stijl door van het ene op het andere been te glijden. Lange stok ken in de handen helpen de snel heid erin te houden, maar dienen ook voor evenwicht. De gevorder de langlaufer kan verder gebruik maken van de moderne, maar moeilijkere skatetechniek. Die vraagt meer inspanning van het bovenlichaam om snelheid te ont wikkelen. Alle ledematen zijn dus voortdurend actief Dat maakt langlaufen zo'n veeleisende, fysie ke bezigheid. Sportarts Bredeweg: „De grote spieren van armen en benen - on der meer quadriceps, kuitspier en biceps - verrichten het meeste werk voor de beweging. Bij de stokinzet doen ook de grote borst spieren volop mee. Voor de coördi natie en stabilisatie spannen de spieren van rug, romp en heup zich in. Bij beide technieken zet je deze spieren op vrijwel dezelfde manier in." Het is geen natuurlijke manier van voortbewegen, toch is Bredeweg enthousiast: „Langlaufen is in we zen een geweldig slimme manier van verplaatsen over sneeuw. Je kunt er heel behoorlijk snelheid mee maken. Probeer dat maar eens met lopen in de sneeuw. Lukt niet, je zakt zonder meer weg." Ondanks zijn lovende woorden vindt Bredeweg het niet verstan dig voor beginnende sporters onge oefend met langlaufen te begin nen. „Het is technisch een moeilij- ke beweging. Zomaar even wegski- ën, is er niet bij. Bovendien vereist deze sport heel wat coördinatie en dat is redelijk moeilijk voor wie niet sportief is. Uitglijden en val len kunnen gemakkelijk nare bles sures opleveren." Omdat er zo veel spieren voor no dig zijn, is de kans op spierpijn voor ongeoefenden groot. Nu is een dagje in de sneeuw natuurlijk heerlijk, maar het moet wel moge lijk blijven de volgende dag ge woon weer op het werk te verschij nen. Een goede fysieke voorberei ding is daarom wel zo handig. Daar kan Gerda Draad (69) over meepraten. Vroeger deed ze gere geld aan een langlaufmarathon mee, tegenwoordig is ze hoofdtrai ner van Bedaf Langlaufvereniging uit Uden. Wekelijks staat ze een keer of vier voor een groep spor ters, die ze de fijne kneepjes van het langlaufen bijbrengt. Ook bereidt ze hen voor met kracht-, conditie- en evenwichtsoe feningen. Natuurlijk ziet Draad het liefst veel volk bij haar vereni ging verschijnen. Maar voor wie dat niet mogelijk is, heeft de Bed- af-trainer een paar praktische oefe ningen paraat die heel goed thuis uitgevoerd kunnen worden. „Lang laufen is glijden in de sneeuw. Daar heb je een goed evenwichts gevoel voor nodig. Dus begin maar eens met op één been te staan. Zo lang mogelijk volhouden. Maak het een beetje moeilijker door er met je hoofd bij te draaien. Nog lastiger is het als je dan je ogen dichtdoet. Dan val je gemakkelijk om." Ook aan de conditie kun je bin nenshuis werken. Draad: „Maak loopoefeningen op de plaats. Of spreidsprongen. Zwaai met je ar men op dezelfde manier als je ste vig doorloopt. Daar hoefje niet moeilijk voor te doen, kan ge woon tussen het koken door." Soepele heupen dragen bij aan een goede coördinatie: „Zet je voeten naast elkaar en beweeg je knieën van links naar rechts. Dan voel je de heup inbuigen en uitstrekken." Informatie Als er voldoende sneeuw ligt, kan langlaufen prima op de Veluwe. Maar ook bijvoorbeeld de bossen op de stuwwal rond Nijmegen, de Sallandse Heuvelrug en de heuvels in Zuid-Limburg zijn een uitsteken de locatie. Blijft sneeuw in eigen land uit, kijk dan eens naar mogelijkheden rond de Hoge Vennen in België of Win terberg in Duitsland. Huur van ski's, schoenen en stokken kan er bij diverse aanbieders. Zie ook: wwwlanglauf.startpagina.nl www.wintersport.nl www.nskiv.org Zelfs het remmen kan thuis ge traind worden: „Opspringen en met de tenen naar elkaar wijzend neerkomen. De ski's komen dan in een omgekeerde V op de sneeuw terecht, waardoor je vaart mindert. De tegenovergestelde houding, met de hakken naar el kaar wijzend, gebruik je om hellin gen te beklimmen." Handige adviezen, maar voor het echte werk is het beter eens een kijkje te nemen bij een vereniging. Zo beschikt Bedaf over een kunst- stofbaan van 1.000 meter. Ook voor afdalen is er een prima alter natief: een steile zandhelling. Draad: „Naar beneden glijden over los zand gaat ook prima. Het is bijna hetzelfde." Maar elke liefhebber verlangt naar een dikke, versgevallen, ongerepte laag sneeuw. Genieten van de na tuur tussen met witte vlokken be strooide dennenbomen of op een maagdelijk overdekt weiland. Als het te lang duurt voordat er in ei gen land sneeuw ligt, kunnen we vaak terecht bij onze buren. reageren? gezondheid@wegener.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 40