1,4 zeeland 123 rond restauratie wereldberoemd veelluik Schap heeft haast met dijk Sloegebied 'Toeristentreinjes langs Zeeuws-Vlaamse kust' door Jan van Ommen Wat vooraf ging Binnenschip maakt slagzij Aanhoudingen na diefstal jassen dinsdag 24 januari 2012 De restauratie van het Lam Gods kost 1,4 miljoen euro. De Vlaamse over heid betaalt tachtig procent, de rest komt van het Fonds InBev-Bailiet La- tour, gesticht door wijlen Artois-brouwerij eigenaar Alfred de Baillet Latour. Twee jaar geleden hebben deskundigen allereerst in kaart gebracht in welke staat het veelluik van de ge broeders Van Eyck verkeert. Dit gebeurde met de mo dernste technieken, zoals röntgenapparatuur. Hét schilderwerk bleek dringend toe aan restauratie. STAVENISSE - In de Oosterschelde net voor Stavenisse heeft zondag middag een schip slagzij gemaakt. Het gaat om het binnenvaartschip Eufraat, geladen met rollen staal. Twee rollen, die elk 28 ton wegen, zijn gaan schuiven doordat het schip sterk deinde op de harde wind. Bergers van Multraship en Polderman hebben het schip gesta biliseerd. Het Duitse echtpaar dat aan boord was, is van boord ge haald. De bergers hebben de la ding met een kraan recht gelegd. Het schip wordt vannacht naar Hansweert gebracht. OOST-SOUBURG - Een 26-jarige man uit Oost-Souburg en een 19-jarige vrouw uit Vlissingen zijn aangehouden in verband met dief stal van jassen. Het duo wordt ervan verdacht in de nacht van 3 op 4 december 2011 twee jassen te hebben gestolen uit een horecagelegenheid aan de Vlas- markt in Middelburg. Die nacht za gen agenten dat de man de horeca gelegenheid met twee jassen ver liet en aan de vrouw gaf, die bui ten stond. Zij zijn die nacht niet aangehouden omdat er op dat mo ment nog geen aangiftes van dief stal waren. Wel zijn hun namen genoteerd. Enkele dagen later volg de een aangifte van diefstal van een jas uit de bewuste horecagele genheid. Hierop is het tweetal aan gehouden. De restaurateurs gaan aan de slag in het Museum voor Schone Kun sten in het Gentse Citadelpark. Ze zijn in dienst van het Koninklijk Instituut voor het Kunstpatrimo nium. Steeds zal een derde deel van het Lam Gods van de Sint- Baafskathedraal, de 'aloude bezich tigingsruimte', naar het museum verhuizen. Een ieder kan het res tauratiewerk op de voet volgen, ter wijl dus het overgrote deel steeds te zien blijft in de kathedraal in hartje Gent. Het blijft daar niet bij. Het provin ciaal cultureel centrum Caermers- klooster aan de Vrouwebroers- straat in Gent was lange tijd in de race als restauratielocatie. Het klooster is afgevallen, maar Oost- Vlaanderen maakt wel van de gele genheid gebruik om alle kanten van de geschiedenis van het Lam Gods te belichten in een expositie. En ook aan de Vrouwebroersstraat kunnen de restaurateurs op de vin gers worden gekeken. Camera's zijn op hen gericht. De beelden worden één op één naar het kloos ter gestraald. Vijfjaar is uitgetrokken voor het werk. Jaarlijks trekt het Lam Gods al 150.000 a 200.000 bezoekers. De restauratie moet dat aantal op schroeven. Waar het Lam Gods na het herstelwerk te zien zal zijn, is nog geen uitgemaakte zaak, al gooit de Sint-Baafskathedraal al leen al historisch gezien de hoog ste ogen. Concerten, optredens, voorstellin gen: ga voor een overzicht naar www.pzc.nl/uit STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto OOSTBURG - Het doortrekken van de Vlaamse kusttram naar Zeeuws-Vlaanderen is niet erg rea listisch. De streek moet zich daar om hard maken voor de komst van 'toeristentreintjes' langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Die kunnen gewoon over de wegen rij den en mogelijk (deels) de huidige toeristenbus vervangen. Daarvoor pleit de Sluise wethouder Peter Ploegaert (toerisme). De kusttram, tussen Knokke en De Panne, wordt veel gebruikt door zowel bewoners van de kust streek als toeristen. De roep om het doortrekken van het tracé naar Cadzand, en verder richting Bres- kens, klinkt al jaren. Ook Ploegaert zou zo'n voorziening toejuichten. „Maar we moeten wel realistisch blijven", geeft hij aan. „De politie ke wil in België lijkt er niet te zijn. Bovendien kost de aanleg enorm veel geld, en er moet natuurlijk ook overal ruimte voor zijn." De treintjes zouden tussen Retranche- ment en Breskens kunnen rijden en stoppen bij recreatiebedrijven en attracties, meent Ploegaert. „In overleg met het waterschap Schel- destromen zouden ze misschien zelfs over de duinen, langs de strandpaviljoens, kunnen. Dat zou voor toeristen een fantastische voorziening zijn." DEN HAAG - Waterschap Schelde- stromen wil vanaf 1 april begin nen met het verstevigen van de Oostelijke Sloehavendam/Kaloot, bleek tijdens een spoedprocedure bij de Raad van State. Maar dan moet de Raad eerst de bezwaren van Vereniging Redt de Kaloot op zij schuiven. Het waterschap en de provincie willen de na een storm in 2007 be schadigde dijk fors versterken met een nieuwe doorlatende asfaltlaag. Aan de zeezijde komen basaltblok ken die met behulp van asfalt wor den verstevigd en aan de havenzij de komt een grond- en zandlaag. Vereniging Redt de Kaloot vinden het vernieuwingsproject zwaar overdreven en schadelijk voor de kwetsbare natuur op en rond de dijk. „Het gaat slechts om een golf- breekdijk en niet om een dijk die het achterland moet beschermen. Omdat de dijk in het verleden niet goed is aangelegd is hij verzakt op de plek waar vroeger een twaalf meter brede kreek de Westerschel- de instroomde. De ondergrond is niet stabiel, waardoor de dijk tel kens als een bed wordt opgeschud. Dat is de reden dat er in 2007 een gat in de dijk kwam. Als je alleen dat dijkvak van tweehonderd me ter lengte vernieuwt, kun je de rest met rust laten en tast je de na tuur niet aan", zei Freddy van Nieulande van Redt de Kaloot na afloop van de zitting. Tijdens de zitting legden de woord voerders en deskundigen van het waterschap uit dat een verstevi ging van het gehele dijkvak wel de gelijk nodig is. „Als we de dijk niet verstevigen, heeft dat nadelige ge volgen voor het havengebied ach ter de dijk. Dan slaan er veel vaker golven overheen en kan het haven gebied vaker onder water komen te staan. Bovendien kan dan een deel van het havengebied dat 5 me ter boven NAP ligt afkalven en in zee terecht komen", zei een woord voerder van het waterschap. De natuurdeskundige van het wa terschap benadrukte dat de natuur zoveel mogelijk gespaard zal wor den en waar mogelijk zelfs verbe terd. De Raad van State doet over enke le weken uitspraak. Het Lam Gods van de gebroeders Hubert en Jan van Eyck. foto Sint-Baafskathedraal Lukas - Art in Flanders vzw, foto Hugo Maertens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 31