Kuddebestuur blijft zwijgen Lam Gods is onschatbaar Spektakel Vlasverwerker stopt na tachtig jaar 22 (zeeland Anne van Grevenstein GOESE RESTANTEN 3-DAAGSE MET VOLOP AANBIEDINGEN DOOR DE HELE BINNENSTAD dinsdag 24 januari 2012 i W 'Eén van de ingrijpendste werken is het verwijderen van de oude vernislagen en het aanbrengen van nieu we. De vernislagen zijn bros en vergeeld. Het zal een enorme openbaring zijn als straks de originele kleur stelling weer te zien zal.' Stichting Zeeuwse Schaaps kudde moet herder Koen Pil- le bijna 20 mille betalen, na dat deze ten onrechte werd ontslagen. Opnieuw zwijgt de stichting in alle talen. De kantonrechter in Mid delburg heeft Koen Pil- le, de schaapherder die anderhalfjaar geleden de Zeeuwse Schaapskudde 'leen de' om afscheid te nemen van Nis- se, in het gelijk gesteld. De stichting Zeeuwse Schaapskud de had de herder om die reden nooit op staande voet mogen ont slaan. Volgens de kantonrechter was vol strekt duidelijk dat Pille niets an ders dan een aardig evenement in de zin had. Hij heeft de stichting ook op geen enkele manier bena deeld met zijn laatste tocht. Voorzitter Jaap Gelok van de stich ting dreef de zaak destijds op de spits door aangifte van diefstal te doen. De stichting was met Pille in on derhandeling over beëindiging van het dienstverband. De algemene indruk bestond dat de stichting in de actie van Pille een stok gevon den dacht te hebben om mee te slaan. Uit het vonnis van de rechter blijkt nu dat dat in ieder geval niet door Mieke van der Jagt zo is. De stichting moet Pille bijna 20.000 euro betalen aan ontslag vergoeding, onbetaald loon, een vakantiedagenstuwmeer en rente. Pille krijgt ook nog de gelegenheid te bewijzen dat hij jaren achtereen overuren heeft gedraaid omdat hij er alleen voor stond en de kudde niet in de steek kon laten. Of de gedupeerde herder binnen kort schadeloos zal worden gesteld is nog maar de vraag. De stichting heeft de kudde inmiddels wegge daan en de opstallen en begra- zingscontracten overgedaan aan het melkschapenbedrijf De Schaapskooi. Of er nog geld is om aan verplich tingen te voldoen zullen we van de stichting niet te horen krijgen. Voorzitter Jaap Gelok, burgemees ter van Borsele, weigert opnieuw commentaar in deze zaak. Hij laat de communicatiemedewerker van de gemeente melden dat hij niet eerder wat zegt, dan wanneer het stichtingsbestuur bijeen is ge weest. Bovendien horen we dat het agen- datechnisch heel moeilijk is een vergadering bijeen te roepen. Het veelluik Lam Gods van de gebroeders Van Eyck wacht een grondige restauratie. De werk zaamheden beginnen in septem ber en zullen naar verwachting vijfjaar in beslag nemen. De to tale kosten bedragen 1,4 mil joen euro. door Harmen van der Werf Het mag een wonder heten dat het Lam Gods nog altijd in volle glorie is te aan schouwen in de Gentse Sint-Baafskathedraal. Het schilderwerk van gebroeders Jan en Hubert van Eyck heeft menig onheil doorstaan sinds de 'officiële oplevering' in 1432. Om ervoor te zorgen dat het Lam Gods nog eeuwen mee kan, staat een restauratie voor de deur die in het bestaan van het schilderwerk haar weerga niet kent. En die res tauratie is ook hard nodig, maakte prof. dr. Anne van Grevenstein on langs duidelijk op een bijeenkomst in Gent. Zij is bij de mega-operatie betrokken als adviseur en deed re cent met andere deskundigen on derzoek naar de staat waarin het veelluik verkeert. En die staat is niet best. Het Lam Gods is uit veiligheids overwegingen in 1986 in een gla zen kooi geplaatst in de Sint-Baafs kathedraal en dat heeft het veel luik geen goed gedaan. Het kli maat in de kooi is slecht. De lucht vochtigheid en belichting deugen niet. Het groene glas van de kooi geeft bovendien een vertekend beeld van het werk. De schilderingen zijn op houten panelen aangebracht. De tand des tijds heeft haar werk gedaan. Een voeg in het middenpaneel is open. De versteviging aan de achterzijde van de panelen moet ook worden verbeterd. De verflagen die voor het laatst in 1950-1951 grondig be handeld zijn, moeten opnieuw ste vig onder handen worden geno men. En vernislagen die de laatste zestig jaar zijn aangebracht, zijn sterk vergeeld en bros geworden. Op een foto die Van Grevenstein toonde, was dit heel duidelijk te zien. De vernislaag was helemaal gebarsten. „Dat de vernislagen bros zijn ge worden, is ernstig", aldus Van Gre venstein. „Als er niet wordt inge grepen, kan dat nadelige gevolgen hebben voor de fragiele, originele verflagen. Zeker zo belangrijk is dat door de verbrokkelde en ver geelde vernislagen, het zicht op het veelluik wordt belemmerd. De schoonheid van de gebruikte schil dertechniek komt daardoor min der goed tot uiting." Het Lam Gods is kortom dringend toe aari een op frisbeurt waarbij deskundi ge restaurateurs uit de hele wereld hun vingers aflikken. Ze hebben vijf jaar de tijd om het 'topstuk van werelderfgoed' - zoals de Oost-Vlaamse gedeputeerde Jozef Dauwe zei - weer helemaal bij de tijd te brengen. En om raadsels rond het schilderwerk op te lossen die nooit naar volle tevredenheid zijn opgelost. Zo is nog altijd onbe kend welke delen door Hubert van Eyck en zijn jongere broer Jan van Eyck zijn geschilderd. Hubert stierf in 1426 waarna Jan de op dracht van de rijke Gentse koop man Joos Vijdt overnam. Het 'vergeelde' Lam Gods zal na de restaura tie veel beter tot zijn recht komen Iedereen die vanaf dit najaar de stad Gent bezoekt, zal het we ten: één van de schoonste erf stukken uit de Vlaamse geschiede nis, het Lam Gods, wordt gerestau reerd. De stad Gent, de provincie Oost-Vlaa'nderen en de Vlaamse overheid maken er op drie locaties verspreid over Gent een spektakel van. RITTHEM - Strakblauwe lucht, lekker zonnetje, maar ook een flinke wind kenmerkten de jaarlijkse winterwandeling rond Ritthem. Weerman Jos Broe- ke en biologisch landbouwer Leo de Visser, Ritthemmers in hart en nieren, namen zoals gebruikelijk de leiding op zich. Dit jaar was de tocht wat lan ger omdat ook een stukje van de nieuwe fietsroute werd gelopen. Zo'n 65 wandelaars trokken door het Ritthemse bos, over de Trekdijk en een stuk Nieuwlandseweg. De historie van het landschap kwam uitgebreid aan de or de. Zo werd de herkomst van oude veldnamen als Spanjolenweitje en Hompelepomp belicht. De eerste kreeg zijn naam omdat daar in het verle den Spaanse soldaten hun kamphadden opgeslagen. „Het is een stukje his torie en genieten van het landschap", aldus De Visser. Na afloop genoten de wandelaars van erwtensoep in het Dorpshuis. foto Lex de Meester MET SUPER KÓÓÓPJES VAN IN GOES GEVESTIGDE WINKELS! door Eugène Verstraeten SINT JANSTEEN - De firma Mortier Vlas in Sint Jansteen stopt met het telen, oogsten en verwerken van vlas. Het laatste vlas wordt eind fe bruari verwerkt. Alle machines en materieel worden verkocht. Met het besluit komt er een eind aan het meer dan tachtig jaar oude familiebedrijf, dat nu nog wordt ge rund door de broers Rudi, Marnic en Danny Mortier. Als reden voor de bedrijfsbeëindi ging noemen de broers de 'drasti sche wijziging van de vlascultuur' in Nederland, waardoor het bedrijf veel landbouwsubsidie misloopt. „We zijn op het verkeerde been ge zet", zegt Danny Mortier. „In 2001 hebben het Hoofdproductschap Ak kerbouw (HPA) en het ministerie de vlassector aangeraden om zelf geen land meer te huren en vlas te telen, maar om vlas te kopen. De meeste bedrijven hebben dat ook gedaan. Later bleek dat landbou wers die het vlas teelden daarvoor subsidie kregen en die rechten lie pen de vlasverwerkende bedrijven dus mis." Een jaar of vijf geleden zijn die rechten omgezet in wat te genwoordig de inkomenstoeslag heet. Die werd ontkoppeld van het vlas, zodat boeren niet meer ver plicht zijn vlas te telen om dat geld te krijgen. Mortier: „In de tussen tijd is ook de zaaizaadpremie in de inkomenstoeslag terechtgekomen en nu wordt ook de aanvullende en verwerkingspremie aan de teler zijn inkomenstoeslag toegevoegd." Voor de firma Mortier houdt dit in dat het bedrijf er exclusief zaaitöe- slag meer dan 830 euro per hectare op achteruit is gegaan. Geld dat in de ontkoppelde inkomenstoeslag van de teler zit. Volgens Mortier zijn veel Belgische en Franse bedrij ven wel zelf teler gebleven. „Hoe goedkoop wij ook produceren, con curreren met een achterstand van minimaal 830 euro per hectare is onmogelijk. Zelfs niet voor ons, met één van de grootste, modern ste en efficiëntste zwingellijnen in Europa, die gebouw is in 2006 om meer dan 1000 hectare hectare per jaar te verwerken." „De ontkoppeling van de subsidie is te snel gegaan", zegt Marc van de Bilt van Van de Bilt Zaden en Vlas. in Sluiskil.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 30