zeeland 13 'Blij maar ook een tikje behoedzaam' Kamervragen Hedwige 40% Nieuwe koers korting DELSCHER commentaar Premier Rutte naar Zeeland Meisje terecht dinsdag 24 januari 2012 17 juni 2006 DirecteprBoermavan Delta denkt dat een tweede kerncentrale bij Borssele mogelijk is in 2016. Delta kan die niet alleen bouwen. 11 november 2011 Aandeelhouders geven Delta tot 1 april 2013 de tijd partners te vinden die willen investeren in tweede kerncentrale. 25 juni 2009 Delta presenteert startnotitie voor miiieueffectrapport nieuwe kerncentrale. Het gaat om fabriek van 2500 megawatt, kosten 4 miljard euro, klaar in 2018. 30 oktober 2011 Directeur Boerma van Delta twijfelt vanwege de hoge energieprijzen of tweede kerncentrale wel rendabel is. Interesse taant bij beoogde partners EDF en RWE. 16 juli 2010 Ook het Duitse energiebedrijf RWE wil een nieuwe kerncentrale bouwen in Borssele. 25 maart 2011 Directeur Boerma van Delta denkt niet dat ramp in Fukushima bouw tweede kerncentrale in Borssele blokkeert. 10 september 2010 ERH (Energy Resouces Holding) uit Den Bosch, voormalige aandeelhouders van Essent, kondigt aan kerncentrale te willen bouwen. 5 november 2010 Delta tekent principe overeenkomst met Frans energiebedrijf EDF om tweede kerncentrale in Borssele te bouwen. Gemakkelijk Online Bestellen Voor Een Goede Weerstand! Energiebedrijf Delta kiest een nieuwe koers. Niet meer duwen en trekken aan een twee de kerncentrale, maar jaren uit stel. Vanwege overaanbod op de energiemarkt en omdat het lastig is om nu zeer grote inves teringen te financieren. Dat is klare taal. Dat is ook een pijnlij ke keuze. Het betekent dat Zee land even het zicht verliest op veel extra bedrijvigheid. Delta heeft zwaar ingezet op uitbreiding van kernenergie. Het bedrijf speelde hoog spel. Nu dat voorlopig niet tot resul taat leidt, valt Delta terug in een bescheiden rol. Maar het be drijf legt het hoofd niet in de schoot. Het wil investeren in andere vormen van energieop wekking. Dat wordt een nieuw avontuur. Wellicht minder aan sprekend, maar nog altijd van groot belang voor de Zeeuwse economie. Daarom moeten de Zeeuwse aandeelhouders Delta blijven koesteren. Zeker als het bedrijf durft te investeren in de kracht van de Zeeuwse omge ving. Dus energieopwekking uit zon, water en wind. Frieda Kas, anti-kernenergieac tivist van het eerste uur, is blij met aankondiging van Delta de tweede kerncentrale in de ijskast te zetten. „Maar ik ben toch ook wel een tikje behoed zaam. Destijds dachten we ook dat de sluiting van de huidige kerncen trale een bekeken zaak was. En zie, die blijft tot in 2033 open." MONNIKENWERK Lees het PZC-blog over kerken en religie in Zeeland: www.pzc.nl/blog/monnikenwerk STUUR UW TIPS NAAR redactie@pzc.nl Zet uw foto in een album op www.pzc.nl/foto Marten Wiersma, voorzitter van Stroom naar de Toekomst, wil Del ta de helpende hand bieden bij de ontwikkeling van een strategie zonder kernenergie. „Hoe eerder de koers kan worden verlegd, hoe beter het is." Voor gedeputeerde Kees van Beve- ren (vertegenwoordiger van de pro vincie in de aandeelhoudersverga dering van Delta) is het doek over kernenergie nog allerminst geval len. „Zolang de wind en de zon nog maar in beperkte mate aan on der behoefte aan energie voorzien, heb je een mix van energiebron nen nodig. Daarin valt kernener gie niet uit té sluiten." Wethouder Marga Vermue van de gemeente Borsele noemt het voor door Jeffrey Kutterink DEN HAAG - De Tweede Kamerfrac ties van D66 en GroenLinks heb ben vragen gesteld over de con tra-expertise die wetenschappers hebben uitgevoerd naar de alterna tieve ontpolderingsplannen van het kabinet. De PZC meldde zaterdag dat des kundigen op het gebied van de Westerschelde twijfels hebben over het wetenschappelijke waar merk dat staatssecretaris Henk Ble ker op zijn alternatief voor de ont- poldering van de Hedwigepolder heeft gedrukt. Naar aanleiding daarvan hebben Kamerleden Stien- tje van Veldhoven (D66) en Lies- beth van Tongeren (GroenLinks) vragen ingediend voor het vrage nuurtje vanmiddag. De Kamer voorzitter bepaalt vanochtend of ze gesteld mogen worden aan staatssecretaris Bleker (Natuur). Mogen de vragen niet mondeling worden gesteld, dan worden ze omgezet in schriftelijke vragen. lopig afzien van kernenergie door Delta 'realistisch'. Ze vindt het wel jammer voor de economie en de werkgelegenheid in Zeeland. Ike Teuling van Greenpeace be schouwt het nieuws van Delta als een stap naar een schone toe komst. Voor de milieuorganisatie zit het werk er nog niet op: „Bors sele 1 is nog steeds open." MIDDELBURG - Premier Mark Rutte is op 7 februari te gast bij een openbaar politiek café van de VVD-afdeling Zeeland. Minister-president Rutte zal in gaan op vragen vanuit het publiek. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en dus niet alleen voor leden van de WD. Discussie leider is WD-wethouder Chris Simons van Middelburg. Het politiek café wordt gehouden in café Brooklyn in Middelburg en begint om 20.00 uur. Grote Markt 11-13 Goes 0113 227607 www.delscher.nl KORTGENE - De vermiste Marindy Stevens uit Kortgene is terecht. Het zestienjarige meisje verdween op 16 december in Waalwijk, waar zij op bezoek was bij haar ouders. www.kampeercentrummechielsen.nl Delta ziet de komende twee, drie jaar geen mogelijkheden aan het landschap bij Borssele de bol van een tweede kerncentrale toe te voegen. foto Lex de Meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 3