Vertrouwen in kernenergie kalft af 'Ongunstig economisch klimaat' Zeeuwse leerkrachten in staking 2 zeeland Draak PZC dinsdag Alleen WD in Tweede Kamer blijft er vurig in geloven De krant 6 weken voor 18 euro! dinsdag 24 januari 2012 3 door Marleen Blommaert Gelukkig Nieuwjaar! Nee, ik ben de weg niet kwijt Ook niet net wak ker geworden uit mijn winterslaap. Het nieuwe jaar is gis teren begonnen: het Chinese Nieuwjaar. Het is het jaar van de Draak. Als u geboren bent in 1928, 1940,1952,1964,1976,1988, of 2000 bent u ook een draak. Dan kunt u dat uw kind of ouder eens inpepe ren. „Kijkhier staat het, zwart op wit, jij bent een draak!" En alles wat u nog zult baren in dit jaar wordt ook een draak, dan weet u dat maar alvast. Dat worden ze op enig moment toch, maar dat zult u nog wel merken. Tijdens een gezellige avond met een tafel vol mensen hebben we de Chinese tekens van alle tafelgas ten opgezocht en voorgelezen. Het oplezen van de eigenschappen zorgde voor grote hilariteit Want zoals gebruikelijk bij deze beschrij vingen, is er altijd wel iets dat zeer treffend en herkenbaar is. Het is knap hoe deze orakels werken. Hetzelfde heb ik een keer meege maakt toen we met twintig man een cadeautje en gedichtje moes- COLOFON M PZC Park Veldzigt 35, Middelburg Postbus 91,4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl thoien@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland Postbus 80,4300 AB Zierikzee T: 0111- 45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzeeland@bndestem-pzc.nl Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 9910 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.00 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur Zaterdag: 08.00 -12.00 uur PZC Lezersservice Postbus 3229,4800 MB Breda Familieberichten: 088-0139 999 Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro 80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC ïs een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tijdpad tweede kerncentrale 6 september 2005 Delta, Essent, EPZ en staatssecretaris Van Geel sluiten akkoord over openblijven Borssele 1 tot 2033 17 september 2005 Directeur David Luteijn van Delta specu leert op tweede kerncentrale in Zeeland, maar zegt dat Delta te klein is om het initiatief te nemen vanwege de enorme investeringen die ermee zijn gemoeid. 23 januari 2012 Delta ziet voor de komende jaren af van de bouw van een tweede kerncentrale. 22 december 2011 Directeur Boerma van Delta, trekker van Borssele 2, stapt op. 16 december 2011 Delta besluit beslissing over aanvraag vergunning Borssele 2 halfjaar uit te stellen. 20 januari 2006 Nieuwe directeur Delta Peter Boerma laat nog voor zijn aantreden weten voor stander te zijn van tweede kerncentrale in Borssele. 7 december 2011 Provincie wil dat Rijk geld steekt in Borssele 2, minister Verhagen weigert. ten maken zonder te weten voor wie. Volstrekt willekeurig werden de cadeaus uitgedeeld. Toen de ge dichten werden voorgelezen, werd iedereen stil. Hoe kon dit zo tref fen? De grap is natuurlijk als je het maar vaag of algemeen genoeg houdt, is het uiteindelijk op ieder een van toepassing. Ik heb de voorspelling gelezen voor 2012. Ook dat is een glimlach waard. Zo wordt er voorspeld dat er in sommige landen verkiezin gen worden gehouden, waaronder Amerika. Knappe voorspelling nietwaar? Tevens zullen in veel landen werkgelegenheidsprojec ten worden opgezet Daar heb je natuurlijk ook een hele bijzondere glazen bol voor nodig met al die oplopende werkloosheidscijfers. Internet zal verder een grote in vloed op ons leven blijven uitoefe nen. Goh? En ten slotte de ver plichte natuurramp. Maar verder een jaar vol onbekommerd geluk. Geluk, ik wens het u nogmaals toe of u nou een draak, een rat, een hond, een varken, een aap of een slang bent. Met of zonder draken op uw pad. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink VVD, CDA en PW blij ven voorstander van kernenergie en hopen dat de plannen voor een tweede kerncen trale later alsnog leven in kunnen worden geblazen. Al stellen CDA en PW dat de kans daarop klein is. Hoewel voor het CDA kernenergie 'een optie' blijft, vraagt ze zich af of het nog een reële is. „Doordat dit kabinet kernenergie mogelijk heeft gemaakt, is dit het geschikte moment om een kerncentrale te bouwen", aldus Kamerlid Marieke van der Werf „Maar ik zie naast Delta geen andere bedrijven een kerncentrale bouwen. Daarmee wordt de kans klein dat er een tweede komt." Het CDA wil zich in de toekomst meer inzetten voor duurzame energie, bleek afgelopen week. „Energie moet wel betaalbaar zijn en blijven. Duurzame energie heeft veel potentie, maar tegen de bouw van bijvoorbeeld windmo lens is ook veel weerstand." Roland van Vliet (PW) is niet ver baasd en betreurt het besluit. „Del ta heeft een te grote broek aange trokken. Achteraf krijg ik het gelijk aan mijn zijde. De PW is voor kernenergie. Maar we willen niet dat er belastinggeld naar toe gaat. Als je ziet dat achter de schermen geronseld wordt voor subsidie, moet je een streep trekken. Dat heeft de PW in de Kamer en in de Staten van Zeeland gedaan. De kansen voor een tweede kerncen trale zijn nu wel geslonken. Dat geeft een dubbel gevoel. Ik hoop dat energiebedrijven samen nog eens kijken naar de mogelijkhe den. Want energie moet betaal baar en voldoende beschikbaar blij ven. Alternatieven zijn moderne gas en kolencentrales." Uitstel is helemaal geen afstel, vindt René Leegte (WD). „Het is jammer dat Delta tijd heeft verlo ren door te lang in te zetten op één partner." Leegte denkt dat de kansen op een tweede kerncentrale niet voorbij zijn. „Het energietekort dat op ons afkomt is gigantisch. Kernenergie is de manier om energie betaal baar te houden en om te zorgen dat de C02-uitstoot omlaag gaat." PvdA, SP en GroenLinks denken wel dat uitstel, afstel betekent. Al springt Diederik Samsom (PvdA) geen gat in de lucht. „Ik realiseer me dat de problemen waar Delta tegenaan loopt, dezelfde zijn als die bij duurzame energie." Delta moet nu de tijd nemen zich te bezinnen, vinden zowel Samsom, Paulus Jansen (SP) en Liesbeth van Tongeren (Groen Links). Ze vinden dat Delta moet inzetten op windenergie, ook op zee. Samsom en Van Tongeren: „Dat biedt veel mogelijkheden voor de Zeeuwse economie." Jansen: „Het is nu hét moment om de koers te veranderen. Is de schaal te klein? Dan moet Delta denken aan een fusie met Eneco. Zo ontstaat een landelijk werkend publiek energiebedrijf" Minister Maxime Verhagen (Ener gie) laat zich niet positief of nega tief uit. „Het is aan de energiebe drijven zelf om het besluit te ne men over investeringen. Het kabi net zet geen belastinggeld in voor de bouw van een kerncentrale. De overheid schept de voorwaarden voor een evenwichtige mix van energie, die geleidelijk duurzamer wordt terwijl de rekening zo laag mogelijk blijft." Tijdens een informele aan deelhoudersvergadering heeft Delta gisteren laten weten de eerstkomende jaren geen mogelijkheden te zien een tweede kerncentrale te bouwen. Een maand geleden besloot Delta al de aanvraag van een vergunning maand op te schorten. Dat bete kende toen het terugtreden van al gemeen directeur Peter Boerma. Delta-woordvoerster Mirjam van Zuilen onderstreepte in een toe lichting dat het bedrijf zijn ambi ties op het gebied van kernenergie niet opgeeft: „We blijven van me ning dat deze manier van energie opwekking aantrekkelijk is, vanwe ge de prijs per kilowattuur en het feit dat geen CO2 wordt uitgesto ten. Het probleem is alleen dat het economisch klimaat op dit mo ment niet gunstig is." Dat beeld is de afgelopen weken steeds sterker geworden. Van Zui len: „Je kunt nog wel een paar maanden blijven studeren, maar als je denkt dat de uitkomst niet verandert, kun je er maar beter meteen mee voor de dag komen." Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend: een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal <na28) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (P6) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling lezersservice. Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088-0139910 Telefoonnummer Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In het colofon treft u nadere informatie aan door Ondine van der Vleuten MIDDELBURG - Ruim honderd Zeeuwse onderwijskrachten ver trekken op 26 januari - door de Al gemene Onderwijsbond (AOb) uit geroepen tot stakingsdag - naar de actiemanifestatie in de Utrechtse Jaarbeurs. Praktijkschool Het Bol werk in Middelburg is donderdag zelfs gesloten, uit protest tegen de Wet Onderwijstijd. Voorlopig staat de teller op 119 Zeeuwse deelnemers, maar het kunnen er meer worden: nog elke dag melden zich bij het AOb leer krachten die donderdag het pro test kracht willen bijzetten. In to taal hebben zich nu 12.500 stakers aangemeld, van wie het overgrote deel naar Utrecht komt. Tijdens de actiemanifestatie wordt niet alleen geprotesteerd tegen de Wet Onderwijstijd (1040 uur les in de onderbouw), maar ook te gen de bezuinigingen op passend onderwijs en de nullijn voor sala rissen. In Utrecht spreken vertegenwoor digers van de AOb, AbvaKabo, CNV Onderwijs, het Laks en diver se actiecomités. Maar ook leraren van stakende scholen kunnen het podium betreden om hun onge noegen kenbaar te maken. Neha- lennia (15 leerkrachten), CSW (i), Ostrea Lyceum (30), ROC Wester- schelde (1), SSG De Rede (2), Het Bolwerk (10) en het Reynaertcolle- ge in Hulst (60) zorgen voor de Zeeuwse inbreng. www.aob.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2