Alleen Vlissingers in geboortehuis WALCHEREN Van aap naar mens naar aap Vrouwen uit Middelburg en Veere maken geen gebruik van alternatief voor thuisbevalling PZC brengt dag na storing extra pagina's Kleine storing op kritiek moment almanak Zeeland aast op skelet van vinvis Doortje Noord-Zuid DINSDAG 24 januari 2012 17 PZC Naar een nieuw gemeenschapscentrum in Crijpskerke 18 en 19 door Carla van de Merbel VLISSINGEN - Het aantal Walcherse vrouwen dat voor hun poliklini sche bevalling kiest voor het Ge boortehuis in Vlissingen, is het af gelopen jaar met enkele tientallen teruggelopen. Het Walcherse Ge boortehuis blijkt vooral te worden gebruikt door vrouwen uit Vlissin gen. Vrouwen uit de gemeenten Middelburg en Veere kiezen voor het ziekenhuis in Goes, zegt Judith van Dierendonck van Verloskundi gen Groepspraktijk Vlissingen. Het Geboortehuis in Vlissingen is in april 2010 opgezet door de Wal cherse verloskundigen. Aanleiding was de concentratie van de afdelin gen gynaecologie en kindergenees kunde in het ziekenhuis in Goes, waardoor geplande thuisbevallin gen voor vrouwen op Walcheren niet meer mogelijk zijn. Het Ge boortehuis dient als alternatief hiervoor. Vrouwen kunnen in twee huiselijk ingerichte kamers in het ziekenhuis in Vlissingen be vallen onder leiding van hun ei gen verloskundige. Als er complica ties ontstaan, kan de moeder in een kwartier per ambulance naar Goes worden gebracht. Vrouwen met een medische indicatie gaan meteen al naar Goes, waar ze bege leid worden door een gynaeco- loog. Bevallingen in het Geboortehuis worden volledig vergoed door CZ, de grootste zorgverzekeraar in Zee land. De bijdrage is even hoog als voor een poliklinische bevalling in het ziekenhuis in Goes. Daarnaast draagt CZ nog meer bij aan het Ge boortehuis; hoeveel wü de zorgver zekeraar niet zeggen. Het aantal verwachte bevallingen werd bij de start van het Geboorte huis gesteld op 160 per jaar, op ter mijn oplopend naar 200. Vorig jaar zijn er 140 bevallingen ge weest in het Geboortehuis, in 2010 waren dat er 'enkele tientallen meer', aldus CZ. De Verloskundigen Groepspraktijk Vlissingen, die bevallingen bege VLISSINGEN - Wachten voor de Keersluisbrug in Vlissingen is de komende tijd zo vervelend niet meer. De ramen van het inmiddels verlaten pand van Leak Repairs aan de Prins Hendrikweg zijn be plakt met beeldtenissen van achtereenvolgens een aap, Einstein en Kiss-voorman Gene Sim mons - een evolutionair ideetje van reclamejon gen Marco Evenhuis, dat de gemeente Vlissingen wel aansprak. Die wil immers aandacht voor de Kenniswerf. De stickers blijven zitten tot er een andere bestemming voor het pand is gevonden. foto Ruben Oreel MIDDELBURG - De Walcherse editie van de PZC brengt, evenals de an dere PZC-edities, extra regionaal nieuws. Dat heeft te maken met de storing in de computersyste men van uitgeverij Wegener zon dagavond. De PZC zag zich ge dwongen één noodeditie voor heel Zeeland te maken, waardoor veel regionaal nieuws niet in de maandagkrant mee kon. leidt in het Geboortehuis, maakt zich zorgen over het teruglopend aantal bevallingen en daarmee het voortbestaan van het huis. Ook de komst dit jaar van eenzelfde Ge boortecentrum in het ziekenhuis in Goes baart hen zorgen. Volgens CZ is dat niet nodig. Een woordvoerder zegt dat het aantal bevallingen en de komst van het Geboortecentrum in Goes geen in vloed hebben op de bijdrage van de zorgverzekeraar in de voorzie ning in Vlissingen. ZIERIKZEE - Ruim een eeuw nadat ze levenloos aanspoelde aan de Schouwse kust, wordt 'Doortje' misschien opnieuw een attractie van formaat in Zeeland. Het skelet van de blauwe vinvis staat te verstoffen in een fietsenkel- der van het Biologisch Centrum in het Groningse Haren. Sinds be kend is dat de botten gratis mogen worden opgehaald, hebben ook Zeeuwse particulieren en organisa ties al dan niet serieuze belangstel ling getoond. Nadat op een zondagmorgen in 1910 een 'walvis' was gesignaleerd nabij De Punt, bedacht de familie Van der Klooster uit Burghsluis zich niet lang. Met een hoogaars en een blazer sleepten ze het ruim twintig me ter lange dier op de slikken bij de Westbout. „Dat waren mijn voor ouders", Weet Elles van der Kloos ter. Ze legde het verband tussen het oude verhaal en het nieuws dat een honderd jaar oude vis gra tis in Groningen kon worden opge haald. Van der Klooster zou het wel mooi symbolisch vinden als 'Door tje', zoals het skelet inmiddels is ge noemd, terugkomt naar Schou wen. „Ik zeg: claimen die hap", lacht ze. Maar ze is niet de enige. Ook Tro pical Zoo in Kwadendamme, orga nist Marien Stouten (Grote Kerk in Brouwershaven) en Peter Pries ter van het Stadhuismuseum in Zierikzee hebben interesse. Tip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG - Een betrekkelijk klei ne storing op een ongelukkig mo ment. Dat is het verhaal achter de incomplete maandagkrant. De ser ver waarop de redacties van de Wegenerdagbladen werken, gaf zondagavond rond 22.30 uur een foutmelding. Het bleek noodzake lijk de server te herstarten. „Zoals je ook thuis je pc wel eens uit en weer aan zet om verder te kun nen. Een gewone pc doet er een paar minuten over, maar onze ser ver had er anderhalf uur voor no dig", zegt Eilko Bronsema, direc teur iet van Wegener. Had deze storing zich een uur eerder of later voorgedaan dan had de lezer waar schijnlijk niets gemerkt. Nu ver lamde de herstart tijdens het spits uur het werk. Om de kranten op tijd bij de lezers te krijgen, moest de druktijd worden ingekort. Dat lukte door edities te schrappen. Door de Mortiere Vlissingen-Noord te noemen probeert de Vlissingse wet houder Marin de Zwarte de pil te vergulden. Het ADRZ wil immers een ziekenhuis bouwen bij de Mortie re, weliswaar nog net op Vlissings grondgebied, maar voor het gevoel van menig Vlissinger toch echt in Middelburg. Dat heeft De Zwarte van zijn verre voorgangers afgekeken. Die noem den in de jaren zestig het nieuwe ha vengebied Vlissingen-Oost, terwijl die haven toch echt dichter bij Borsse- le of Nieuwdorp kwam te liggen. Daar kunnen ze in Middelburg wat van leren. Als ze nou eens een schouwburg maken van een van die oude Scheldegebouwen. Hebben ze een theater in Middelburg-Zuid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 25