4l BaüwbaAker dinsdag 24 januari 2012 Zacht als boter, mooi ge draaid en lekker smeuïg. Zo hoort een bolus te zijn. Deze zoete lekker nij is vers het lekkerst. Veel Zeeuwen eten ze graag, de jikkemienen. Op zaterdag bij de kof fie en dan het liefst met een laagje zoute boter. Zeeuwse bakkers hebben de kunst van het bak ken goed onder de knie en hebben elk hun eigen recept tot in de puntjes geperfectioneerd. Zo langzamerhand maken ze zich alweer op voor de Zeeuwse Kampioen schappen Bolusbakken in maart. „Dat uiteinde moet wel aan de onderkant, anders krijg je een vraagteken." Piet Daane (64) draait vaardig een strengel van het soepele deeg om zijn vinger en laat die in spiraalvorm op de bakplaat glijden. „Het is een handigheidje." Piet heeft vijftig jaar ervaring in zijn vingers. Eigenlijk is hij zelf al gestopt met werken, maar bij het bolusbakken springt hij nog regelmatig bij. Samen met zijn zoon Peter (34), die acht tien jaar geleden in de bakkerij kwam, staat hij achter een plank die voor de helft vol ligt met een suikermengsel. Met twee handen rolt hij de deegslierten door de suiker en in minder dan een halve minuut ligt de bakplaat vol. Zes minuten later presenteert Peter de zoete broodjes. „Zo zijn ze het lekkerst. De boven kant is knapperig en de onderkant heerlijk zacht." En inderdaad: ze zijn om je vingers bij af te likken, zelfs als je er niet van houdt. Het afgelopen jaar mocht Echte Bakker Piet Daane uit Vlissingen zich kampioen bolusbak ken noemen. Een maand voor de wedstrijd koopt een anoniem jurylid eerst bij verschil lende bakkers een zakje bolussen. Voor deze blinde keuring worden punten gegeven. Op de dag van de wedstrijd presenteren de deelne mende bakkers nogmaals hun bolussen aan de jury. De einduitslag is gebaseerd op de uitslag van beide keuringen. „Een goede bolus begint natuurlijk bij een mooi deeg", zegt Peter die eerder die ochtend al demonstreerde hoe dat in zijn werk gaat. Bloem, gist, water, zout en broodverbeteraars gaan in een kneedmachine. „Tien kilo bloem is goed voor zo'n driehon derd bolussen. In een rustige periode, zoals nu, bakken we al gauw vierhonderd tot vijfhon derd bolussen per dag. Op zaterdag zijn dat er soms drieduizend en in de zomer verdubbelen we dat aantal." Als de ingrediënten in de kom zich mengen, gaat de gist meteen zijn werk doen. Bij een temperatuur van rond de 27 graden is het deeg klaar voor de volgende bewerking: de puntjesmachine. Peter stopt het deeg bovenin de verwerkingsmachine die er eerst bolletjes Elian van't Westeinde -

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 20