BUutmêi 3 Buiten SH'BAM dinsdag 24 januari 2012 Gelukkig waren er de G traditionele nieuwjaarsre cepties en Blue Monday, die gaven me net dat laatste zetje. Maar wat ga ik dan doen? Op de fiets naar mijn werk doe ik al en dat valt in de categorie nuttig; ik wil lol. Plotseling schiet me dat artikel van een poosje terug te binnen, over trends in bewegen. Dat zei het al, 2012 staat in het teken van 'fun' en 'core'. De apparaten en gewichten laat ik voor wat ze zijn, voor mij is 'firn' iets op muziek! Up tempo dan wel, want 'n vrolijke beat pept op, zowel je bewegingen als je gemoed. Met mijn behoefte aan lol ben ik dus simpelweg 'n trendvolger en niet echt origineel en vernieuwend. Het zij zo. Groot voordeel is wel, dat ik dan ook wat te kie zen heb: Computerdansen, SH'BAM, Swing Solution, Drums Alive, Stiletto Workout Bellydance. Om eindeloos wikken en wegen te voorkomen, doe ik mijn ogen dicht en prik... Het wordt SH'BAM. Getooid in losse trainingsbroek, strak topje en stevige gympen ga ik op een koude dinsdag avond naar de Optisport Health Club, aan -hoe toepasselijk- de Sportweg halverwege Middelburg en Vlissingen. SH'BAM-instruc- trice Elif Latusia (22) wacht me op. Zoals je logischerwijs kunt verwachten van een dansjuf is ze uitzonderlijk ritmisch en soepel. Maar vooral is ze enthousiast en helpt ze me in- no time van mijn schroom af: „SH'BAM gaat niet om regels en prestatie, maar om firn. Het is los en uitbundig, zelfs gillen mag, maar dat hoeft niet!" Ik waag het erop en stap binnen in een kip penhok met zo'n 20 enthousiast kakelende Overal om me heen rode wangen, bezwete hoofden en blije gezichten. Ik werp een blik in de spiegels en warempel, ook ik zie er zo uit. Tijd om daar lang over na te denken heb ik niet. Denken moet ik sowieso niet nu, dan raak ik meteen uit de maat. Hongerig om de bewegingen goed te doen, concentreer ik me zwaar op juf Elif Regelmatig ben ik net een tel te laat, al maakt dat eigenlijk niet zo veel uit. Snel focus ik me dan weer op de muziek, vind het ritme terug en geef gewoon mijn eigen draai aan de bewegingen. Ik zie het meer meiden doen, héérlijk dat dat mag. Onverminderd gaan we door met een paar lekkere salsatracks en swingende Latin twists. De naam SH'Bam is trouwens een onomato pee, een klanknabootsing, hij betekent niks. Althans, niet veel meer dan een fonetische kreet voor 'lekker los gaan op muziek'. En dat is wat ik doe, net als alle anderen. De zwoele heupdraaiingen en uitdagende borstswings zijn niet van de lucht, ik verbaas mezelf Ver rassend genoeg zijn de jonkies ietwat minder uitgelaten. "Die schamen zich snel," weet Elif De tijd vliegt en voor ik het weet is daar de coolingdown. In dit 12e en laatste nummer is de muziek nog altijd levendig, maar de rek- en strekoefeningen worden geleidelijk aan milder. Al krijgen zelfs mijn hoofd en nek een losmaakbeurt. En dan ineens roept Elif dat we goed meegedaan hebben, de les is voorbij. Iedereen lacht, een en al vrolijkheid en energie. Zelden kreeg ik zo'n oppepper in 'n sportschool! Marjan de Kort Meestal ben ik er niet zo van, maar dit jaar had ik er een, 'n goed voornemen. Net als hordes andere bezwaarde Ne derlanders wil ik dit jaar meer aan lichaamsbeweging doen. Die campagne '30 minuten bewegen per dag' lijkt te werken. Dat wil zeggen, mijn geweten is er in elk geval door in actie gekomen, nu mijn lijf nog... vrouwen, variërend in leeftijd van 15 tot 55 jaar. De belangstelling is groot, té groot, zoals zo vaak de laatste maanden. Elif moet een paar laatkomers teleurstellen: „Het maximum is 15 a 18 deelnemers en vol vol, wantje moet wel künnen bewegen." Mannen zie ik overigens niet, al blijken die er af en toe wel een paar te zijn. "In de grote steden en op de opleiding is dat een ander verhaal, daar is de verhouding ongeveer 50- 50," vertelt Elif „We hopen dat de Zeeuwse jongens ook gaan komen. Die houden natuur lijk van het ruigere en wildere werk, maar dat kan heel goed bij SH'BAM. Je bepaalt namelijk zelf hoe hard je stampt, hoe hoog je springt, hoe fel je draait en hoe luid je schreeuwtDat belooft wat! Sowieso wordt het zweten geblazen, calorieën verbranden en coördinatie en conditie ver beteren. Flesjes water en energydrank liggen binnen handbereik. De roze, blauwe en witte lampen gaan aan, de airco staat hoog en zodra Elif op start drukt knalt keiharde muziek uit de boxen, net als in de clubs. Dansmuziek uit de Top 40 met Usher en Beyoncé, ik kan niet stil blijven staan, al zou ik willen. Tijdens de warming up, komen met even eenvoudige als lekkere danspasjes alle spieren aan bod. Van schouders, heupen en borst tot armen, benen en zelfs vingertoppen. Algauw gaan de vestjes uit en wordt er 'n slok water gepakt. Daarna gaat het full swing verder op een paar stevig'geremixte gouwe ouwen en actuele poprock van de Blizzard Brothers en Party Playaz. De muziek wordt steeds intenser, de sprongen, pasjes en draaien alsmaar sneller en feller; stiekem waan ik me op de Fame- dansacademie!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 19