Moss zegt waar het op staat cultuur 113 Band van Marien Dorleijn maakt met derde album tekstueel en muzikaal statement agenda Zeeuwse dichter wint prijs Raadselige Roos Stephanie Francke en kwartet in Desafinado Boek met werk van Zeeuwse viltsters Belladonna uit Italië treedt op in De Pit Voorpremière film over Marilyn Monroe Annejet van der Zijl bij SLAZ-avond dinsdag 24 januari 2012 Ornaments, zo heet het nieuwe album van Moss. De band van de uit Middelburg afkomstige Marien Dorleijn gaat hierop weer een stap verder dan op de vorige plaat: het zo geprezen succesalbum Never Be Scared/ Don't Be A Hero. door René de Dreu Met het debuutalbum The Long Way Back in 2007 schitterde Moss al direct als rijzende ster aan het Nederlandse popfirma- nent. Dat roept verwachtingen op voor de opvolger. Voor veel bands een creativiteit dodende opgave. Maar met Never Be Scared/Don't Be A Hero loste Moss in 2009 de verwachtingen ruimschoots in. Geen kleine stap voorwaarts, maar een regelrechte gooi naar de lijst van rockklassiekers. Het bui tenland kwam in zicht en op de vleugels van dit album toerde Moss niet alleen langs de beste po dia en festivals van Nederland, maar ook door Duitsland, België, Frankrijk en Engeland. Nu ligt album 3, Ornaments klaar Meer agendanieuws en het complete bioscoopprogramma zijn te vinden op de website van deze krant. OP PAD Burgh-Haamsfede Algemene ledenvergadering Vrouwen van Schouwen. Dorpshuis De Schutse, 14.00 uur Terneuzen Literaire avond Prometheus. De au teurs Jarf Brokken, Judith Koelemeijer en voor de release op 30 januari. Je zou denken: weer een bijna onmo gelijke opgave... maar Moss-zanger, -gitarist en -tekstschrijver Marien Dorleijn haalt daar met Zeeuwse nuchterheid zijn schouders bij op. „We zijn geen band die zichzelf wil herhalen. Ornaments is eerder ontstaan uit een verplichting die we ons zelf oplegden. Zoiets als: dit is ook Moss. En dankzij het suc ces van dat tweede album kon dat." Met Ornaments gaat Moss weer een stap verder. Voor wie de plaat opzet met de songs van Never Be Scared nog in gedachten, zal het even wennen zijn. Maar na een paar keer luisteren dringt het door dat bijna elk nummer z'n eigen perfectie bereikt. Ook al blijft het herkenbaar Moss - met de stuwen de ritmes, de mooie en lange melo dielijnen, en de harmonieuze vo cals - de muziek is zowel directer als gelaagder. „Ook al brachten we voor Orna ments minder tijd door in de stu dio, het album is geleidelijk ont staan", zegt Dorleijn. „Tijdens het vele toeren en optreden is de laat ste jaren de kiem voor dit album gelegd. Met al die ideeën hebben we onder andere op Vlieland en in Frank Westerman brengen vertellingen over een veranderend Nederland. Bene fietevenement voor Porgy en Bess. Porgy en Bess, 20.00 uur Zierikzee Inloopavond computergebruikersclub HCC. MFC De Huijberstraat, 19.30-22.00 uur PODIUM Terneuzen Muziekweek Toonbeeld: leerlingen van Filips Pieters, Paul Schleibach en Amira Metodieva: hobo, accordeon, keyboard en harp. Toonbeeld, 19.00 uur. Zeeland de nummers samen uitge werkt, ingevuld en opgenomen. Het resultaat is een plaat met num mers die tekstueel en muzikaal een statement vormen. Met een bepaald soort cynisme kunnen we zeggen waar het op staat. De tek sten zijn persoonlijker, de zang so berder en daardoor wellicht promi nenter aanwezig." Alhoewel de officiële verschijnings datum pas volgende week is, kreeg het publiek al bij Eurosonic een voorproefje. Het nummer What You Want heeft als nieuwe single al veel airplay achter de rug. Orna ments is ook het eerste Moss-al- bum dat gelijktijdig ook in Duits land en Frankrijk verschijnt. De albumtitel verwijst naar de din gen die het leven zowel moeilijk als comfortabel maken. „Het gaat best wel diep, de essentie van het leven, maar ook over loslaten om dat je toch niet weet waar het heen gaat." Het titelnummer Ornament (ruim negen minuten) begint met een strak ritme - bas en percussie - en de stem van Dorleijn met altijd die melancholie en een ingehou den spanning. Na een paar minu ten drijft de synthesizer met die zelfde melodielijn de spanning ver- MIDDELBURC - Schrijfster Annejet van der Zijl is vrijdag 27 januari te gast bij SLAZ, de Stichting Literai re Activiteiten Zeeland. De bijeen komst in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg begint om 20.00 uur. Onlangs werd bekend dat Van der Zijl de Gouden Ganzenveer is toe gekend vanwege haar 'goed gedo cumenteerde en met zeer vaardige pen geschreven levensverhalen'. Zij publiceerde tot nu toe vier boe ken, die allemaal bestsellers zijn ge worden. der op, volgt het koor, de roffels en met gitaar- en synthesizereffec- ten gaat het richting een ontkno ping. Het is een song op de grens van underground, met flarden dan ce, MGMT en Radiohead. Maar on danks dat met de voor Moss ken merkende toegankelijkheid. „Een lekker nummer om te spelen, het geeft bewegingsvrijheid." Het is het laatste nummer op het album en nodigt direct uit om de hele cd weer te beluisteren, maar maakt ook al nieuwsgierig wat Moss nog meer in petto heeft. Moss werkte al op Never Be Scared met mooie klankkleuren en tek sten die daarop aansluiten met zang die de muziek verrijkt. Die lijn gaat op dit album zeker verder. In sommige nummers komen tekst en muziek aan als mokersla gen. Dan weer is het opbeurend, troostend. Door de directheid, het meer met minder en de vlammende teksten krijgen contrasten in de elf num mers hun glans. Moss levert met Ornaments een ruwe kristal waar in melancholie de schitteringen in het mooiste donker kleurt. Moss treedt vrijdag 2 maart op in De Spot in Middelburg. In 1998 debuteerde zij met Jagtlust, over de gelijknamige Gooise bui tenplaats die uitgroeide tot een lite rair en artistiek broeinest. Vier jaar later verscheen Anna, haar biogra fie van Annie M.G. Schmidt (be kroond met de Zeeuwse Boeken prijs). In 2005 volgde Sonny Boy, een reconstructie van een drama tisch liefdesverhaal. De verfilming van het boek was vorig jaar een groot bioscoopsucces. Van der Zijls jongste boek is Bemhard, een re constructie van de Duitse achter grond van prins Bemhard. VLISSINGEN Coenraedt van Meerenburgh uit Vlissingen heeft de eerste prijs ge wonnen in de categorie poëzie bij de Raadselige Roos 2011, een wed strijd voor amateurdichters en -schrijvers in Zuid-Nederland en Belgisch Limburg. Van Meeren burgh, pseudoniem van Marcel van den Driest, won met zijn gedicht Promissie. „Een goed geschreven son net met zelfspot geschreven. Kort om, ambachtelijk goed en knap", oordeelde de jury. Elk jaar wordt er een bundel uitge geven met daarin de winnende ge dichten en verhalen, evenals een aantal geselecteerde inzendingen. In de categorie proza werd het ver haal Elf procent van Rieks Veenker uit Middelburg hiervoor geselec teerd. MIDDELBURG Het Stephanie Francke Quartet treedt morgenavond op in café Desafinado in Middelburg. Het con cert begint om 21.00 uur. Stephanie Francke, die is opge groeid in Zoutelande, is vierdejaars studente saxofoon aan het Codarts conservatorium in Rotterdam. In 2010 won zij de Junior Jazz Award tijdens het jazzfestival in Middel burg. Afgelopen zomer toerde zij met het Nationaal Jeugd Jazz Or kest, onder leiding van Benjamin Herman, door Nederland. MIDDELBURG In het net verschenen boek Vilten is voor mij... van Ellen Bakker is werk opgenomen van 93 voornamelijk Nederlandse viltsters, onder wie vijf uit Zeeland: Tini van Bebber uit Middelburg, Teja van Hoften uit Burgh-Haamstede, Heieen van den Hooven uit Vlissingen, Doro- thee Sybenga uit Veere en Elis Ver meulen uit Middelburg. Zie ook www.ellendesign.nl TERNEUZEN De Italiaanse band Belladonna treedt zaterdag 27 januari op in De Pit in Terneuzen. De muziek van de groep heeft invloeden van rock, pop, metal en cabaret en wordt ge roemd door diverse bekende rock en metalartiesten. In het voorprogramma spelen de Belgische compromisloze, lo-fï ga ragerockers Gentlemen of Verona. Zij beginnen om 21.00 uur. VLISSINGEN 'Film by the Sea door het Jaar' pre senteert deze week de voorpremiè re van My week with Marilyn, over Marilyn Monroe. De film is van daag te zien in CineCity Vlissingen (om 14.00 en 19.30 uur) en morgen in CineCity Terneuzen (om 16.00 en 20.00 uur). In de serie met de beste vijftien film van 2011 wordt vandaag om 20.00 uur in Terneu zen Biutijul vertoond. Oscar-kandi daat The Artist draait zondag in Vlis singen (16.00 uur) en volgende week maandag en dinsdag in Ter neuzen (20.00 uur). Moss, met (vlnr) Finn Kruyning (drums, zang), Marien Dorleijn (zang, gitaar), Michiel Stam (gitaar) en Jasper Verhulst (bas, gitaar, zang).

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13