12 Van huisschilder tot Disneystudio Zeeland mikt op de Vlamingen zaterdag 21 januari 2012 Schilder van kozijn naar Disneyfiguur Tekst: Dennis Rijsbergen Het ene moment ben je de kozij nen van rijtjeshuizen in Goes aan het schilderen, het andere werkje aan projecten in Amerika. Schil der Barre Verkerke is één van de weinige decoratie- en imitatie schilders in Nederland en be hoort zelfs tot de wereldtop. En dat is het megaconcern Walt Disney niet ontgaan. Foto: Denvon Media kunststoffen in de weer om de mar- mereffecten in 3D te krijgen, zodat het marmer, net als het echte natuur steen, diepte krijgt. Ondanks die harts tocht voor het imitatie- en decoratie- schilderen blijft hij ook zijn werk als huisschilder erg belangrijk vinden. "Dat is zo'n mooi vak. Vergeet niet dat dat de basis is. En je kunt met een instelling werken van, ik ga die rijtjes huizen even soppen of je kunt den ken, die ga ik eens mooi opknap pen." Naast de 'Amerikaanse droom' heeft Verkerke nog een doel voor ogen. Hij wil zijn vak als decoratieschilder conserveren voor de toekomstige ge neraties. "Mijn doel is om ook jonge ren te inspireren voor dit beroep. Bij vakwedstrijden zie je voor zo'n negen tig procent grijs rondlopen. Je merkt dat ook aan de opzet van die wedstrij den. Die is vaak oubollig. Als je dit vak ook voor jongeren interessant wilt maken, dan moetje ze prikkelen. Laat jongeren bijvoorbeeld aan de slag gaan met het logo van Apple in plaats van iets sufs. Je moet jongeren triggeren. Er is straks een tekort aan decoratieschilders. Laat die gasten dan ook weten dat het een uitstekende carrièrekeuze is. Want dit beroep mag niet uitsterven." GOES - "Decoratieschilders van Dis ney waren erg geïnteresseerd en er ontstond een idee voor een samen werking volgend jaar in New York en Orlando", zegt Verkerke. Er zijn zo'n twintig schilders in Ne derland die zich professioneel hebben toegelegd op het imitatie- en decora tieschilderen. Het is een uitstervend beroep en Verkerke is met zijn 28 jaar veruit de jongste in de sector. Hij heeft zich gespecialiseerd om onder meer muren, pilaren en panelen te de coreren. En met imitatietechnieken weet hij objecten zo te beschilderen dat het lijkt alsof ze van hout of mar mer gemaakt zijn. Dat zijn werk niet van echt is te onderscheiden, onder vindt de verslaggever bij binnen komst in het atelier. "Kijk", wijst de Goese schilder. "Dat kunstwerk heb ik samen met een andere kunstenaar gemaakt voor een expositie." Het enorme houten standbeeld staat op een loodzwaar mamieren blok. Alhoe wel. "Dit kan ik zo op mijn schou ders meetillen", zegt Verkerke, en hij geeft de journalist een stuk marmer. Zo licht als een veertje. "Het is kunst stof dat ik beschilderd heb", lacht Ver kerke. Het is een eeuwenoud vak dat de Barre Verkerke gaat vanwege de interesse vanuit Amerika binnenkort de naam van zijn bedrijf aanpassen. "Die Ameri kanen kunnen natuurlijk de naam B. Verkerke Schilder werken niet uitspreken", lacht de Zeeuw. "Mijn be drijf gaat daarom BVK Paint- works heten." Barre Verkerke: 'Amerika is een ideaal land voor mijn vak.' Goesenaar beoefent. "Elke schilder kon vroeger decoratie- en imitatie schilderen. Mensen die zich in hun huis of boerderij geen echte houten panelen of marmer konden veroorlo ven, schakelden schilders in. Nu is het juist een luxe product." Verkerke werkt voor restaurants die muurschilderingen willen, maar ook veel voor particulieren. Hij werkt vaak in oude, historische panden om houten panelen te schilderen die wer kelijk niet van echt zijn te onderschei den. Ook voert hij restauratieschilder werken uit. "Ik heb bijvoorbeeld in een klooster in de Ardennen tussen de monniken gewerkt." Een andere grote opdrachtgever is jachtenbouwer Amels. "Je kunt in een jacht van 170 miljoen euro niet overal fineer gebrui ken. Denk bijvoorbeeld aan de meta len branddeuren. En ja, zo'n sjeik wil echt geen grijze deuren." Verkerke laat een stukje hout zien. "Kijk, dit krijg ik dan van Amels met de op dracht: 'Maak dit maar na.' Ik ga dan op zoek naar de juiste techniek. Dat vergt veel experimenteren." Ook komt Verkerke eraan te pas bij de bad kamers van de supeijachten. "Als je al les van echt manner maakt, zakt zo'n schip meteen naar de bodem", grapt hij. Imitatieschilderen Er zijn maar weinig mensen op de we reld die zo goed kunnen imitatieschil deren als Verkerke. Vandaar dat hij in april op uitnodiging mocht meedoen aan de Salon voor Decorateurs in At lanta. Daarna volgde een verzoek of hij zijn werk in september tijdens de Faux Expo in Orlando wilde laten zien. "Ja, op die beurzen staat toch wel de wereldtop", zegt Verkerke trots. De Zeeuw gooide zulke hoge ogen met zijn werk, dat uit de contac ten met decoratieschilders van Disney het idee ontstond voor een samenwer king. Verkerke vertrekt volgend jaar dan ook weer naar Amerika. "Ik hoop dat daar grote opdrachten uit voortvloeien. Amerika is een ideaal land voor mijn vak. Alles is daar nieuw, er zijn nauwelijks historische gebouwen. Terwijl ze daar wel'van poespas houden. Als je die huizen soms ziet, dat lijken complete Efte- lingparken", lacht Verkerke. Passie De passie om iets natuurgetrouw na te bootsen, is enorm bij de Zeeuw. Hij is uren in zijn atelier bezig om zijn technieken te perfectioneren en nieuwe te ontwikkelen. Zo is hij met Zeeuws-Vlaanderen is een prach tig gebied met veel toekomstper spectief. Een toenemend aantal (jonge) Belgische gezinnen ves tigt zich in Zeeuws-Vlaanderen. Ze profiteren van de lagere wo ningprijzen en de hypotheekren te aftrek, hoewel dit laatste poli tiek steeds gevoeliger komt te lig gen. „Voor Vlamingen die in Nederland komen wonen en werken zijn er veel mogelijkheden. Het is belangrijk dat grensarbeiders gefaciliteerd worden. Een goede wisselwerking is mogelijk. In het middelbaar onderwijs is er bij voorbeeld bij ons werkgelegenheid voor Belgische leerkrachten, terwijl andersom Zeeuws-Vlamingen aan de slag zouden moeten kunnen gaan in een stad als Antwerpen waar een te kort is aan leerkrachten in het basison derwijs. Voor Belgische ondernemers kan Zeeuws-Vlaanderen interessant zijn met het oog op en tweede vesti ging. Die kan eventueel een spring plank zijn richting de rest van Neder land", aldus Francklin de Maat. De Hulstenaar heeft vorig jaar de krach ten gebundeld met de uit het Vlaamse Stekene afkomstige Georges van Hoye. Beide ondernemers opereren in St.-Jansteen vanuit het voormalige Rabobankgebouw aan de Wilhelmi- nastraat, waar de oude kluis met zijn karakteristieke massieve deur, nog pre cies in tact is gebleven. Bedrijfsaccountant Georges van Hoye heeft ruim drie decennia ervaring op gedaan bij verschillende grote onder nemingen, waaronder Bayer Antwer pen, een wereldwijde speler met kern activiteiten op het gebied van gezond heid, voeding en hoogwaardige mate rialen. Hij heeft verschillende functies bekleed, van Financial controller tot manager Finance Controlling. Hij houdt zich voornamelijk bezig met het adviseren van ondernemers, sa menstellen en controleren van jaarre keningen en het behandelen van fisca le aangiftes. Francklin de Maat, die jarenlang werkzaam was voor Dow Chemical, nam in 1996 het adviesbureau ADM van zijn ouders over. Hij is zowel ac tief op de particuliere als de zakelijke markt en bedrijfsadviseur 'mens in be drijf. Hij combineert praktisch zaken doen met respect voor individu en maatschappij. „Wij zijn geïnteres seerd in de mens achter de onderne ming. Communicatie is heel belang rijk. Zeker onder de huidige economi sche omstandigheden hebben onder nemers behoefte aan een stabiele klankbordfunctie, niet aan paniekvoet bal", verklaren De Maat en Van Hoye.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 98