ii van experts Ja van de nieuwe club '*k zaterdag 21 januari 2012 Een nieuwe Ondernemer, een vernieuwde club van experts die maandelijks een cijfer geven ten behoeve van onze Barometer. De Zeeuwse inbreng is meteen een heel stuk groter geworden. De nieuwe experts: Ben de Reu, gedeputeerde van onder andere Economische Za ken, heeft als geen ander een 'helikopterview' over economisch Zeeland. Makelaar Paul Fermont vertelt ons alles over de gang van zaken in de onroerend goed sector. Namens de havens zit Alex Nelis, vice voorzitter van de werkgevers van de Vlissingse haven, in ons panel. Projectontwikkelaar Ruud de Baar heeft als geen ander kijk op de ontwikkeling van nieuwe projecten in de provincie. Peter Swinkels is algemeen voorzitter van de BZW, de Brabants Zeeuwse Werkgevers. Roeland Adriaansens (voorzitter Zeeuwse BZW), Scarlett Kwekkeboom-Janse (Vanjanse en janse), Joris Jansen (Auberge Des Moules) en Lilianne van der Ha, die een agrarisch bedrijf heeft, blijven gewoon maandelijks hun cijfer of mening geven. De nieuwe club kwam in de eerste maand van het jaar tot een 5,8, een mager zesje dus. Net voldoende dus, maar het is eens dan meer oppassen. Ben de Reu Gedeputeerde Aan het begin van een nieuw jaar is de verleiding groot om voorspellingen te doen over wat ons te wachten staat. Toch ga ik me er niet aan wagen want voor spellingen komen zelden uit. Ik kijk om me heen in het Zeeuwse en probeer wat lichtpuntjes aan te geven. Lichtpuntjes omdat in deze sombere economische tij den, het gemakkelijk is elkaar de put in te praten. En hoewel ik geen econoom ben, heb ik altijd goed begrepen dat economie al les met vertrouwen te maken heeft. Het faillissement van Zal- co was natuurlijk een domper. In de eerste plaats voor de werkne mers. Maar het was toch onge looflijk dat we zo snel met alle re levante partijen een mobiliteits centrum en steun uit Den Haag en hoogstwaarschijnlijk. Brussel hebben weten te realiseren. Over organiserend vermogen ge sproken! Hopelijk komt er een doorstart. We hebben en hou den in Zeeland één van de laag ste werkloosheidspercentages van Europa. De Zeeuwse havens hebben groeicijfers laten zien die er zijn mogen, boven Rotterdam en Antwerpen. Op het gebied van biobased economy zijn we toonaangevend in Europa en we hebben kansen op een mariniers- kazerne in Vlissingen en een nieuw politiedienstencentrum. Kortom, er is een solide basis en er liggen kansen. Paul Fermont Makelaar De vooruitzichten voor 2012 zijn allerminst positief voor com mercieel vastgoed. De economi sche krimp zorgt op de gebrui kersmarkten voor een afnemen de vraag naar vierkante meters. In de eerste negen maanden van 2011 liet alleen winkelvastgoed nog een waardestijging zien. De retailmarkt werd dan ook lange tijd door vastgoedbeleggers ge zien als de "veilige haven". De detailhandel ondervindt de gevol gen van de afnemende koopbe reidheid bij de consument. Dit heeft zijn weerslag op de gebrui kersmarkt van winkelvastgoed. In de eerste negen maanden van 2011 werd er landelijk gezien cir ca 10 procent minder vierkante meters aan winkels en showrooms verhuurd of ver kocht dan in dezelfde periode in 2010. Het aanbod van winkel ruimte begint na een stabiele pe riode tussen 2003 en 2008 ook steeds verder op te lopen. On danks dat er nog steeds veel vraag is naar toplocaties door (in ternationale winkelketens laat de aanhoudende krimpende de tailhandelsvolumes, de afnemen de vraag en het oplopende aan bod zien dat ook de winkelmarkt waarschijnlijk niet aan de econo mische malaise kan ontkomen. De markt voor bedrijfsruimten is afgelopen jaar verbeterd t.o.v. de periode daarvoor. Deze markt had de grootste dip al gehad. 2012 wordt een spannend jaar met behoefte aan creativiteit. Alex Nelis Vice voorzitter ZPPC Komend uit een luxe situatie waarbij groei als vanzelfsprekend werd ervaren, is vanaf 2008 de markt veranderd en moet er weer hard worden geknokt voor vrachttonnen op het internationa le speelveld. De huidige economische situatie heeft ook in de logistieke dienst verlening partijen gedwongen tot verregaande samenwerking, waar gezocht kan worden naar overlap in organisaties en kos ten- effectieve oplossingen voor de klanten worden bedacht. Hiermee 'kan niet alleen het mo ment van de crisis worden benut als directe oplossing maar kan te vens een reservering voor de toe komst worden gemaakt, waarbij nieuwe inzichten en samenwer king worden benut om als inno vatieve Nederlandse bedrijven op mondiaal niveau toonaange vend te zijn. Tenslotte willen wij als logistieke, zeevarende natie een speler van topniveau blijven. Veel succes met uw crisis. Lilianne van der Ha Agrariër Het is nu bijna halfjanuari en nog heeft het bijna niet gevro ren. De temperatuur is van slag. Duidelijke klimaatsverandering? Insecten overleven nu wel heel gemakkelijk. Zo hoor ik vertel len dat mensen aan sommige ra men binnenshuis luie vliegen aan treffen. Erger is het bij de scha pen waar het Schmallenberg vi rus flink huishoud. Hoeveel scha de het aanricht zal pas later duide lijk worden. De Europese Com missie verwacht dat het land bouw inkomen tussen nu en 2020 zal stijgen. Hopelijk is dat ook zo. Of is het Europees ge zien een verschuiving van het westen naar de Oost-Europese landen?Feit is dat de wereldbevol king blijft groeien. Dus ook al de ze monden moeten gevoed wor den. Als dan ook de Euro stand houdt, zou de Commissie gelijk kunnen krijgen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 97