Een k H zaterdag 21 januari 2012 IO de J Barometer Peter Swinkels Voorzitter BZW Scarlett Kwekkeboom Eigenaar Janse en Janse Roeland Adrlaansens Voorzitter BZW Zeeland De barometer cijfer: 5,8 De vaderlandse economie staat of valt met het welzijn van De Nederlandsche Bank. De crisis rond de euro blijft zwaar drukken op de gemoedstoestand van ondernemend Nederland in het algemeen en Zeeland in het bijzonder. Aan het begin van het nieuwe jaar is het consumentenvertrouwen angstwekkend laag. En omdat ondernemers 2012 ook niet zien als topjaar, staat ons nog wat te wachten. Maar is het niet zo dat een crisis ook inventief maakt? Henk van Koeveringe CEO De Roompot We zijn het jaar kwakkelend ge start, de euro op een heel laag ni veau, de beurs na een stevige ein- dejaarsrally een beetje hangerig en een Nederlandse bank die komt zeggen dat volgend jaar de pensioenen met wel 6 procent da len. De media houden ook wel van deze kommer en kwel be richten. Het feit dat afgelopen jaar een topjaar was wat betreft autoverkoop wordt als weinig re levant gebracht. Daarnaast ging er een record bedrag aan vuur werk de lucht in en hebben de supermarkten meer omzet ge haald Er is natuurlijk een vertrou wenscrisis in Europa, maar er is meer. lintemet en social media, hebben een geweldige impact op ons gedrag en dus ook op win kels, soorten bestedingen. Men sen die nooit iets tweedehands kochten winkelen nu volop op marktplaats. Toch geloof ik niet alles wat er wordt gezegd. De eu ro verdwijnt echt niet bij ons, de schuldencrisis kan heel snel over zijn en let op, elke directeur die nog wat wil reorganiseren doet het nu op conto van de crisis. Mijn indruk is dat we de tweede helft van dit jaar weer zullen gaan groeien. We hebben dan in tussen een hoop ellende uit het verleden verteerd en schulden af gestempeld. Daar zijn we dan ook emotioneel overheen en de regeringen durven het eindelijk te zeggen, de woonmarkt wordt gereorganiseerd, daar zijn de geesten dan rijp voor en een hele boel zaken 'die vroeger ruimhar tig door de staat werden ver goed, gaan we als burger net als vroeger weer zelf betalen. Dat geldt voor studeren, voor rolla- tors, voor sport, voor medische hulp enz enz. Dat is lastig, maar schijnbaar is er mee te leven. Manfred Zurhorst DRV Accountants Ik ben van nature een positief in gesteld mens. Het glas is steevast halfvol en ik zie altijd wel een lichtpuntje, zelfs in donkere om standigheden. De actualiteit ge biedt echter de nodige realiteits zin. Het MKB, de geachte mo tor van de economie, komt steeds meer in de problemen doordat banken steeds minder (investerings)geld ter beschik king stellen. Banken moeten im mers 'meebetalen' aan de red ding van de Euro, terwijl ze te vens vanuit regelgeving (Basel III) hun eigen balans en vermo gen op orde moeten brengen. Zolang het vertrouwen ont breekt in en tussen banken zal geld een steeds schaarser goed worden. Geld dat het MKB bij het uitblijven van voldoende con sumentenbestedingen hard nodig heeft om te investeren en te over leven. Het eigen vermogen wordt nu veelal aangesproken, maar het spek raakt op, vooral bij de business to consumer be- drijven.De business to business bedrijven en lijken het in het al gemeen nog aardig te doen. Ge lukkig zijn er lichtpuntjes en ont staan er alternatieve financierings bronnen. Partijen met geld ko men in contact met partijen die geld kunnen gebruiken. Crowd- funding (zie www.crowdfun- ding.nl) heeft zijn intrede ge daan. Wellicht zijn bedrijven in de toekomst minder op banken aangewezen?. Ruud de Baar Directeur AAarsaki Als deskundigen in 2008 werden gevraagd wanneer een herstel van de vastgoedsector te ver wachten was, dan werd 2012 het jaar van de ommekeer. Nu 2012 is aangebroken, moeten we con stateren dat het herstel nog niet is ingetreden en naar mijn ver wachting ook dit jaar niet in treedt. De markt voor nieuw te bouwen koopwoningen zit op slot. Ondanks lage bouwprijzen en lage marges, en daardoor scherpe verkoopprijzen, worden er nauwelijks nieuwbouwwonin gen-verkocht. Deels te wijten aan de aangescherpte leencapaci- teit van potentiële kopers, maar voor een belangrijk deel een ge volg van een gebrek aan vertrou wen in de toekomst. Duidelijk merkbaar is dat de consument ab soluut niet bezig is met het oriën teren op de aankoop van een nieuwbouwwoning. Onzeker heid over de eigen toekomst, over de verkoop van de huidige woning maar ook over een poli tiek beladen onderwerp, de hypotheekrenteaftrek. Het wordt hoog tijd dat hierover dui delijkheid wordt verschaft en de ratio het weer wint van de emo tie. De woningmarkt echter zit zo complex in elkaar dat aanpas sing van één essentiële factor niet direct tot resultaat leidt. De verla ging van de overdrachtsbelasting toont dit nog eens aan. Om de woningmarkt weer gezond te ma ken is een uitgebalanceerd pak ket van maatregelen en facilitei ten nodig. Laten we hopen dat hieraan in het komend jaar hard wordt gewerkt. SP Joris Jansen Eigenaar restaurant Paul Nijskens Directeur Rewin Guust Verpaalen Directeur Phidelity Chris van Loon Bestuurder de Unie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 96