Onzekere tijden logistiek I Barometer Logistiek Zuidwest-Nederland 'Logistiek draait in onze regio beter dan landelijk' Recht van overpad door verjaring HAANS zaterdag 21 januari 2012 Barometer Kamer van Koophandel Chris Rutten KvK Zuidwest-Nederland Onzekere tijden voor de vervoerssector. De logistiek in West-Brabant en Zeeland heeft de komende jaren veel potentie. De concurrentie in deze sector is echter enorm, de marges zijn klein, het imago laat te wensen over, er is een (dreigen de) krapte op de arbeidsmarkt en de innovatiekracht en het onder nemerschap staat niet hoog aan geschreven. Daarbovenop komt ook nog een zeer onzekere conjunctuur. Weten wat er speelt is nu meer dan ook belangrijk om kansen voor de logistiek te verzil veren. Vanaf maart 2012 publiceert de Kamer van Koophandel elk kwar taal een logistieke monitor voor de re gio. Hier volgt alvast een stand van za ken. De vervoerssector is in Zuidwest-Ne derland goed voor circa 2.800 bedrij ven en 28.000 arbeidsplaatsen. Het be lang is echter vele malen groter. Voor al binnen de industrie en groothandel vinden veel logistieke activiteiten plaats en zijn veel logistieke medewer kers actief. De logistiek is sterk con junctuurgevoelig. De huidige ver slechtering van het economische kli maat voorspelt dan ook weinig goeds voor de sector. Economische indicato ren tonen dit inmiddels ook aan. Zo laat de Inkoopmanagersindex van NE- VI al sinds april 2011 een dalende lijn zien en ook de import- en exportcij fers verslechteren. De logistiek wordt hierdoor geraakt. Landelijke cijfers van de vervoer en overslag bedrijven tonen dan ook een afvlakkende om zet. Ook de KvK-Conjunctuur Enquête Nederland (COEN) laat zien dat de vervoerssector in moeilijker vaarwa ter is gekomen. Opmerkelijk is wel dat de bedrijven in Zuidwest-Neder 4e kwartaal 2011 land beter scoren dan hun collega's el ders in het land. Illustratief is de stand van de Logistieke Barometer Zuid west-Nederland van eind 2011Deze barometer is gebaseerd op de ver wachtingen van ondernemers ten aan zien van hun omzet, export, orders en personeel. Landelijk is de stand van deze barometer met 96 punten duidelijk lager dan in Zuidwest-Ne derland (119 punten). Vooral in West-Brabant draait de logistieke sec tor goed. Dit beeld wordt bevestigd door de investeringen die de logistie ke sector in de regio doet. Ook voor 2012 zijn de logistieke be drijven in Zuidwest-Nederland rela tief positief. Bijna een derde gaat uit van omzetgroei. Een derde verwacht een hogere export. Door de stijgende kosten leidt meer omzet en export echter niet automatisch tot een beter bedrijfsresultaat. Over de winst zijn bedrijven dan ook minder te spreken. Positief is dat een kwart van de onder nemers, ondanks de moeilijke markt omstandigheden, wel meer verwacht te investeren. Keerzijde is dat men maar beperkt in extra personeel inves teert. Zowel landelijk als in Zuid west-Nederland is sprake van een stij ging van het aantal werklozen met een transportberoep en een duidelijke daling van het aantal openstaande (lo gistieke) vacatures bij UWV Werkbe- drijf. Ondanks de felle concurrentie en on zekere vooruitzichten starten er nog altijd veel vervoersbedrijven. In het 3de kwartaal van 2011 ging het om 62 startei's in Zuidwest-Nederland. Ten opzichte van het 2de kwartaal (71 starters) betekent dit een daling. Hier tegenover staan in het 3de kwar taal 52 opheffingen (2de kwartaal: 50 opheffingen). De ontwikkelingen in Zuidwest-Nederland lopen parallel aan die van heel Nederland. mr. VJ.H. Lindhout (Werner) Advocaat en partner Haans Advocaten Bergen op Zoom Het kan zijn dat u een stuk grond van een ander gebruikt om bijvoorbeeld te komen en te gaan naar uw schuur, terwijl daaromtrent met de eigenaar van de grond geen afspraken zijn gemaakt. In de PZC van 16 december 2011 heeft daarover een uitgebreid artikel ge staan. Indien dit gebruik meer dan 20 jaren heeft plaatsgevonden, dan ont staat door verjaring een recht van overpad (erfdienstbaarheid). De eigenaar heeft dan niet meer het recht u het gebruik te ontzeggen, zo staat ook in dit krantenartikel. Deze verjaring staat pas sinds 1 januari 1992 in de Wet. Dat betekent dat u via deze weg eerst per 1 januari jongstleden (1 januari 1992 20 jaren) een recht van overpad kunt hebben verkregen. Dat betreft dan ook gelijk een grote groep van gevallen. Veel eigenaren hebben naar aanleiding van het krantenartikel de verjaring van zo'n recht van overpad vópr 1 januari 2012 gestuit. Daardoor is de termijn van 20 jaren afgebroken en is er per 1 januari jongstleden geen recht van overpad door verjaring ontstaan. ADVOCATEN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL www.haansadvocaten.nl Indien u het stuk grond voor meld meer dan twintig jaren gebruikt en de verjaring niet of niet tijdig is gestuit, dan kunt u nu het van rechtswege ont stane recht van overpad forma liseren. Mocht u dat willen, dan helpen wij u daarbij graag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 91