Toon over Falklands steeds venijniger 81 buitenland Frankrijk schort operatie in Afghanistan op na dood militairen NIEUW. DE SNELLE EN ZUINIGE 8-TRAPS AUTOMAAT TIJDELIJK STANDAARD OP DE BMW 1,3 EN 5 SERIE. Groot-Brittannië en Argentinië weer tegenover elkaar zaterdag 21 januari 2012 PARIJS/KABUL - Frankrijk staakt voorlopig alle gevechtsoperaties en trainingen in Afghanistan en trekt zijn troepen mogelijk eerder terug dan gepland. Dat heeft president Nicolas Sarkozy gisteren gezegd na dat een Afghaanse soldaat vier Franse NAVO-militairen had dood geschoten. De vier Franse NAVO-slachtoffers vielen gisteren nabij een basis in de oostelijke provincie Kapisa die door Fransen en Afghanen wordt beheerd, aldus het bondgenoot schap. De schietpartij had plaats tijdens een gezamenlijke oefening op grote hoogte, zei Frankrijk. Met de dood van de vier komt het tota le aantal Franse slachtoffers in Af ghanistan uit op 82. Volgens minister van Buitenlandse Zaken Alain Juppé zijn vijftien NAVO-militairen gewond geraakt. De schutter is ingerekend. Sarkozy zei dat het 'onacceptabel' is dat Af ghaanse militairen zich tegen Fran se troepen keren. Een groot deel van de Franse inzet in Afghanistan is gericht op het trainen van Afghaanse militairen. „Als de veiligheid niet duidelijk wordt hersteld komt een mogelij ke vervroegde terugtrekking van Franse troepen aan de orde", zei Sarkozy. „Het Franse leger is in Af ghanistan om de Afghanen te hel pen terrorisme en de Taliban te be strijden. Het Franse leger is niet in Afghanistan om te worden bescho ten door Afghaanse militairen." De Franse minister van Defensie Gérard Longuet en de stafchef van het Franse leger reisden gisteren af naar Afghanistan. De Franse rege ring zal zich op basis van hun ver slag beraden op de toekomst van het Franse leger in Afghanistan, al dus Sarkozy. De Franse president zal de rol van Frankrijk in Afgha nistan volgende week bespreken met de Afghaanse president Ha- mid Karzai tijdens diens bezoek aan Parijs. Frankrijk heeft de op drie na grootste troepenmacht in Afghanistan. De secretaris-generaal van de NAVO, Anders Fogh Rasmussen, zei dat het een 'zeer droevige dag is voor onze troepen in Afghanis tan en voor het Franse volk'. Hij benadrukte echter dat dit 'geïso leerde' gebeurtenissen zijn. Af ghaanse soldaten en politieagen ten hebben zich vaker gekeerd te gen NAVO-militairen. Ook voeren opstandelingen soms aanvallen uit vermomd als Afghaanse militai ren. Nederland hoopt en verwacht dat Frankrijk militair actief blijft in Afghanistan, zeiden ministers Rosenthal (Buitenlandse Zaken) en Hillen (Defensie) gisteren. Argentinië en Groot-Brittan- nië hebben ineens weer 'ru zie' over de Falklandeilan- den. Londen zou zelfs de strijdplannen uit 1982 weer uit de kast halen. door onze correspondent Jan-Allbert Hootsen LONDEN - Het lijkt bijna reclame voor The Iron Lady, de film over de Britse oud-premier Margaret Thatcher. In de film, die net uit is, speelt de Falklandoorlog van april tot juni 1982 tussen Groot-Brittan- nië en Argentinië een centrale rol. En juist nu loopt de temperatuur tussen beide landen weer op. Donderdag meldde The Times dat de Britse premier David Cameron extra troepen naar de Falklands wil sturen, nadat hij een dag eer der Argentinië van 'kolonialisme' had beschuldigd. Argentinië rea geerde woedend. „Het is opval lend zulke opmerkingen te horen, terwijl Engeland en kolonialisme synoniemen zijn", sneerde minis ter van Buitenlandse Zaken Héc- tor Timerman. Het moddergooien begon nadat Britse ondernemingen in 2010 gin gen zoeken naar olie rondom de Falklands. Dat is tegen het zere been van Argentinië, dat de 'Islas Malvinas' als 'eigen' grondgebied ziet. Argentinië eist dat Groot-Brittan nië een VN-resolutie uit 1988 res pecteert, die oproept tot onderhan delingen over de soevereiniteit van de Falklands. Londen stelt dat al leen de Falklanders over hun sta tus moeten beslissen. De eilanden zijn sinds 1833 Brits en het gros van de bewoners is Engelstalig. De toon van Buenos Aires jegens de Britten is steeds venijniger ge worden. „Nu pakken ze onze vis gronden en oliereserves af, maar als ze meer natuurlijke bronnen nodig hebben, zullen ze die met geweld stelen", fulmineerde de Ar gentijnse president Cristina Kirch- ner in december 2011. Volgens The Daily Mail heeft de Britse regering de 'oorlogsplannen' uit 1982 weer uit de kast gehaald. Een door Ca meron voorgezeten bijeenkomst van de Nationale Veiligheidsraad was gewijd aan de Falklands. Argentinië krijgt regionale steun. De Mercosur, een economisch sa menwerkingsverband tussen Brazi lië, Uruguay, Paraguay en Argenti nië, besloot onlangs zijn havens te sluiten voor schepen die onder de vlag van de Falklands varen. Op 2 april 1982 startte het Argen tijnse leger een invasie van de Falk lands. Destijds werd het land gere geerd door een militaire junta. De Britten stuurden marine en lucht macht..De strijd kostte 649 Argen tijnen, 255 Britten en drie eilandbe woners het leven. Op 14 juni ga ven de Argentijnen zich over. Een herhaling lijkt onwaarschijn lijk. De regering-Kirchner tracht volgens velen de Britten tot onder handelingen over de status van de eilanden te dwingen nu de dertig ste 'verjaardag' van de oorlog na dert. Martin Dinatale, commenta tor van La Nación: „Het is een drie voudige strategie: de Falklands eco nomisch afknijpen, de Britten iso leren en in de eigen regio zoveel mogelijk steun verzamelen. Dat ac tieplan wordt nu uitgevoerd." zie onze website:buitenland Documentaire van de BBC over de Falk landoorlog in 1982 We zijn er net zo trots op als op een nieuwe BMW. Logisch, want de 8-traps automaat maakt van elke BMW een nog betere BMW. Door onopgemerkt te schakelen bij lage toerentallen blijft uw brandstofverbruik laag. En dankzij de combinatie met de TwinPower Turbo motoren hebt u toch altijd een surplus aan power. Deze snelle en zuinige 8-traps automaat, met een waarde tot ruim 2.500,-, krijgt u tijdelijk standaard op de 'Innovation Editions' van de BMW 13 en 5 Serie. De BMW dealer vertelt u er graag meer over. Aanbod is geldig tot en met 31 maart 2012. Kijk op BMW.nl voor de voorwaarden. Verbruik gemiddeld van 4,4 tot 7,1 liter/100 km (22,7 tot 14,1 km/liter) met een C02-emissie van 109 tot 166 g/km.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 8