binnenland 17 Wellicht minder vogels door warm weer 'Klachten over leegstand centra misplaatst' Claim Hogenboom tegen Henk Koop komt uit op 300 miljoen euro BOEK ONLINE of bel 0900-9697 iscpm zaterdag 21 januari 2012 PvdA-leider Job Cohen: „leder moment kan er een nieuw kabinet aantreden." mm tmmmsm m m AMSTERDAM - De exploitanten van de winkelcentra in Nederland kla gen ten onrechte over grote leeg stand van hun winkels. In de laatste negen jaar nam het aantal winkels af met 5.300 stuks. Maar in hun plaats kwamen meer winkels zoals kledingreparatieza- ken en tattoeshops. Dat zegt bureau Locatus. „Wij ver bazen ons steeds weer over berich ten dat de winkelleegstand in heel Nederland groot is en groeit", zegt Peter Nieland van Locatus. „Je DEN HAAG - Dit weekend trekt vo- gelminnend Nederland zich weer een half uur achter het raam terug. Met uitzicht.op de tuin en verrekij ker, pen en scorelijst in de aanslag wordt de jaarlijkse stand van de tuinvogels bijgehouden. Vorig jaar deden er zo'n dertigduizend men sen aan mee. „In het belang van de wetenschap maar vooral omdat het leuk is", zegt Laurien Holtjer van SOVON Vogelonderzoek Ne derland. In 2011 werd een totaal van 850.000 tuinvogels waargenomen; dit jaar kunnen dat er minder zijn vanwege de zachte winter. „Het gaat spannend worden", volgens Holtjer. „Doordat het niet erg koud is, verwachten we dat de ab solute aantallen iets lager zijn. Als het erg koud is trekken meer vogels naar de stad voor warmte en voedsel." Speciale wintergasten zoals de sijs of de keep uit Scandinavië kunnen weg blijven. „We verwachten dat' de wintergevoelige soorten zoals de tjiftjaf of de ijsvogel juist meer aanwezig zijn. Meer soorten probe ren in Nederland tè overwinte ren." De deelnemers wordt gevraagd op zaterdag of zondag een half uur te tellen hoeveel vogels van elk soort de tuin bezoeken. Ze moeten daar bij het hoogste aantal noteren dat zich op hetzelfde tijdstip in de tuin bevindt. Vogels die slechts voor het raam langs vliegen tellen niet mee. Ook moeten tellers op passen tussen tuinen ronddartelen de vogels niet twee keer mee te tel len. Bij twijfel kan de website www.tuinvogeltelling.nl worden geraadpleegd voor foto's en ge luidsfragmenten van de fluitto nen. Holtjer: „Let goed op het ver schil tussen de heggenmus en de huismus. Bij het tellen moeten de Haal ze niet door elkaar, de boven ste is de huismus, de onderste de heggenmus. Let vooral op de snavel tjes. foto ANP soorten goed uit elkaar worden ge houden." Verschillende factoren kunnen de telling beïnvloeden. „Hoe groener de tuin, hoe meer soorten klinkt logisch", aldus Holtjer. „Maar er zijn ook jaren geweest dat er meer vogels voorkwamen in bestrate tui nen." Er mag ook een beetje Vals ge speeld' worden. Deelnemers kun nen een paar dagen van tevoren bijvoeren door meer vetbollen in de tuin te hangen. Zo weten de tuinvogels waar ze dit weekend moeten zijn. Holtjer: „Dat is ook leuk, want je staat een keer stil bij wat er alle maal je tuin invliegt." En nog een kleine tip: in de ochtend zijn vo gels het meest actief. Na een lange winternacht hebben ze honger en gaan op zoek naar hun ontbijt. De verwachting is dat de top-5 van veelvoorkomende soorten con stant blijft. De merel is al jaren be zig aan een opmars, maar waar schijnlijk blijft de huismuis boven aan staan. ma&xmsBBB! foto Guus Schoonewille/ANP hoort soms twintig procent leeg stand noemen. Onze tellingen op straat laten een heel ander'beeld zien. Bovendien laten onze cijfers zien dat de leegstand veel minder snel stijgt dan in de afgelopen ja- GRONINGEN - De voormalige top van het Groningse bouwconcern Koop Holding Europe kan een claim verwachten van 300 miljoen euro. Dat heeft de curator van de failliete Koop-dochter Hogen boom Benelux gisteren bekendge maakt. Curator Henk van Rootselaar kon digde eerder een schadeclaim aan tegen de driekoppige directie maar kon toen nog geen bedrag noe men. Hij houdt directeur en voor malig grootaandeelhouder Henk Koop, ex-Philips-topman Cor Boonstra en oud-Koop- topman Okke Koq verantwoordelijk voor het faillissement van Hogenboom Benelux. Onder hun leiding heeft KHE volgens hem het dochterbe drijf 'leeggezogen' om zijn eigen schuldenlast van 300 miljoen euro te dempen. Het bankroet, in mei vorig jaar, was volgens de curator te vermijden geweest als het moe derconcern de Barendrechtse on derneming niet had belast met 92 miljoen euro aan leningen. GARDAMEER Verblijf op Camping Baia Verde in ei mobile home o.b.v. logies bij Manerba del Garda. Het 4-sterren complex ligt op ca. 300 m van het Gardameer. Met o.a. een buitenzwembad en pizzeria. Aankomstdata: van 31/3 t/m 10/10 Zie www.kras.nl/50029 GARDAMEER Verblijf in Appartementen Poiano. nee? appartement o.b.v. logies, op ca. 2,5 km van het centrum van Garda. Inclusief 2 flessen wijn en eindschoonmaak. Met o.a. een zwembad, tennisbanen en minimarkt. Aankomstdata: van 3/3 t/m 24/10 Zie www.kras.nl/50403 Supervoordelige zomervakanties TRASIMEENSE MEER waarom zou je meer betalen VENETIAANSE RIVIERA Verblijf op Camping Punta Navacciz een mobile home o.b.v. logies in Tuoro sul Trasimeno. Incl. gas/water/electra en een bootexcursie. Met o.a. een bu'itenzwem- en animatie (half juni t/m sept.). Aankomstdata: van 24/3 t/m 20/10 Zie www.kras.nl/50393 Verblijf op Camping Toscolano in eerT mobile home o.b.v. van logies, op ca. 400 m van het Gardameer. Op 500 m vindt u Toscolano. Het complex beschikt over o.a. zwembaden, een restaurant en animatie. Aankomstdata: van 21/4 t/m 17/10 Zie www.kras.nl/50383 Verblijf in Doria Residences in een appar^ tement o.b.v. logies in Lido degli Estensi. De residence ligt op ca. 100 m van het zandstrand en de boulevard en op ca. 300 van het centrum van Porto Garibaldi. Aankomstdata: van 19/5 t/m 22/9 Zie www.kras.nl/50396 ADRIATISCHE KUST Verblijf op Bungalowpark Mare Pineta 11 een bungalow o.b.v. logies in Casalborsetti. Het schaduwrijke park ligt op ca.,200 m van de Adriatische Kust. Met o.a. een zwembad en animatie (half mei t/m sept). - Aankomstdata: van 19/5 t/m 15/9 Zie www.kras.nl/51138 Prijzen zijn per persoon, tenzij anders vermeld. Prijzen zijn exclusiet verplichte bijkomende kosten, reseiyermgskosten en C jfamifeifi'nioi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 7