Studentenkus uit Heidelberg 23 reizen Heidelberg heeft een mooie en levendige Altstadt, een indrukwekkend kasteel en volgens de inwoners het beste klimaat van Duitsland. Lutske Bonsma is onder de indruk van de gezellige Zuid-Duitse stad. reizen@wegener.nl 024-3650360 Zaterdag 21 januari 2012 prachtige foto's op. Het slot dient vaak als achtergrond voor concer ten. Ook André Rieu nam hier een concert op. „Je ziet hier vaak Japanse bruidspa ren", vertelt Maryke Jacobs. „Als ze in Japan trouwen, moeten ze de hele familie uitnodigen. Het is goedkoper samen hier naartoe te vliegen. Vaak logeren ze dan in Ho tel zum Ritter. Daar hangt een aan tal trouwjurken, waaruit de bruid kan kiezen. Na de ceremonie is er een fotosessie in de slottuin, er zijn hapjes en drankjes en er wordt een dvd gemaakt. Daarna volgt een sightseeing en na paar dagen vliegt het echtpaar terug naar Japan." Vanaf de Altstad klimmen we via de Schlangenweg naar de Philosop- henweg. Het pad slingert tussen muurtjes van gestapelde stenen langs terrassen met fruitbomen. De Romeinen legden de terrassen voor wijnbouw aan. Verscholen in het groen staan kapitale villa's. Dit is de goudkust van Heidelberg. Aan het einde van het slingerpad begint de Philosophenweg. We wandelen in de voetsporen van fi losofen die in Heidelberg studeer den en hebben een schitterend uit zicht op de Altstad en het slot. Eenmaal terug in de Hauptstrasse lonken de terrassen, maar we gaan toch maar even shoppen. Leuke winkels genoeg. Cadeauwinkel Py- lones Laden verkoopt felgekleurde hebbedingetjes. Bij Kathe Wohl- fahrt kunt je het hele jaar door in kerstsfeer vertoeven. En de Alte Brennerei geurt naar likeur. We proeven een drupje bosbessenli- keur, de Heidelberger Blaue Perle. „Een specialiteit van de stad", zegt de verkoopster trots. Samen met een Studentenkuss een smakelijk souvenir. Reageren? redactie.reizen@wegener.nl Heidelberg met op de voorgrond de rivier de Neckar. foto's Lutske Bonsma Overal in Heidelberg heb je zicht op de kasteeiruïne. '4 Heidelberg ligt 386 kilometer van Eindhoven, 405 kilometer van Arnhem. Een treinreis vanaf Arnhem duurt 4,5 uur. Op de zaterdagen 2 juni, 14 juli en 1 september 2012 is het kas teel verlicht en is er een vuur werkshow. Zie ook: www.schloss-heidelberg.de Aanrader: maak een boottocht naar Neckarsteinach en geniet van het uitzicht op de beboste oevers, een benedictijnenkloos ter en de vier kastelen van Neckarsteinach. Zie ook: www.rnf-schifffahrt.de Voor meer informatie: www.heidelberg-marketing.de Neder- 2. land a Duitsland Frankfurt Lux. d» Tsjechië j* Heidelberg Zwitser- Oostenrijk land e hoofdstraat van Hei delberg is met ruim anderhalve kilometer de langste winkelpro menade van Duits land. „Laufen, saufen und kaufen. Daarvoor komen toeristen naar de Hauptstrasse", weet gids Maryke Jacobs. „Inwoners van Heidelberg shoppen liever in het naburige Mannheim. Teveel toeristische winkels in hun eigen hoofdstraat, vinden ze." De Heidelbergers zijn wel trots op hun universiteit. Het is de oudste van Duitsland, opgericht in 1386. Studenten haalden wel eens gein tjes uit, maar ze kwamen niet met alles weg. Wie de openbare orde verstoorde, kwam in de studenten gevangenis terecht. Die was van 1778 tot 1914 in bedrijf en is nu geo pend voor bezoekers. De muren staan vol gedichten en tekeningen. Veel teksten zijn aan de politie (Amtman) gericht. Zoals: Amt- man, mein Freund of Zur akademi- schen Freiheit met een pijltje naar een agent. We lopen langs de Universiteitsbi bliotheek met een prachtige gevel in de richting van de Peterskirche. Gebouwd in 1485 en begraafplaats voor ridders, professoren en rijke inwoners. Bijzonder zijn de ramen in de kerk. Die zien er heel strak en modern uit. In de Haspelgasse bezoeken we de winkel van Knösel. Sinds 1863 ma ken de chocoladekunstenaars hier de Studentenkusseen wafeltje met chocola en nougat. Bedacht om het contact tussen studenten en schoolmeisjes te vergemakkelijken. Was een jongeman gecharmeerd van een meisje, dan gaf hij haar een chocoladekus. De foto's in de winkel tonen dat de Studenten kuss tegenwoordig ook aan be roemdheden en hoogwaardig heidsbekleders zoals Bill Clinton worden gegeven. De renaissancegevel van Hotel zum Ritter is de meest gefotogra feerde gevel van de stad. De ver sierde kozijnen en gekrulde dak randen zijn een plaatje. Het pand werd in 1592 door een lakenhande laar gebouwd. Achter de boogvor mige ramen lagen linnen en zijde uitgestald. Sinds 1698 is het een ho tel. In de Altstadt staan ook veel barok- gebouwen. Met dank aan de Fran sen, die de stad in de zeventiende eeuw plunderden en in brand sta ken. In de achttiende eeuw is Hei delberg in barokstijl herbouwd. Gids Jacobs neemt me mee naar de mensa. In het universiteitsres taurant mogen ook niet-studenten hun bord volscheppen bij de ver schillende buffetten. Voor nog geen 5 euro krijg je er een prima warme lunch. We eten aan lange tafels in de tuin, temidden van stu denten uit de hele wereld. Een bezoek aan Heidelberg is niet compleet zonder het slot te bezich tigen. Het markante gebouw, dat gebouwd is op een heuvel, is over al in de stad te zien. Je kunt er lo pend of met de kabelbaan naartoe. Sinds 1300 werd er door diverse keurvorsten gebouwd aan het kas teel. Dat leverde verschillende bouwstijlen op. In de 17de eeuw lieten de verniel zuchtige Fransen het slot niet on gemoeid. Het is nog steeds een ruï ne, maar wel een indrukwek kende. Vooral de rode renaissance gevel van het Otto-Heinrichge- bouw is schitterend. Met een knal blauwe lucht erachter levert het Heidelberg is beroemd om de Studentenkuss.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 69