13 spectrum MAAR AARDWORMPJES Zaterdag 21 januari 2012 zijn gek gemaakt met verhalen van zoge naamde kenners, die riepen dat je in Baan moest beleggen, want wij groeiden tegen de klippen op. Sommigen staken zelfs hun spaargeld in aandelen-Baan. Achteraf kreeg ik veel boze brieven van mensen die van mij persoonlijk compensatie eisten. Natuurlijk vind ik dit vervelend. Maar ik heb hen nooit persoonlijk geadviseerd aandelen te kopen. Ze hadden moeten bedenken dat je veel kunt verliezen als je op grote winst gokt." De neergang van zijn bedrijf heeft hem wij zer gemaakt. „De beursgang in 1995 was te zeer gericht op aandeelhouderswaarde. E)ivi- dend - lees: hebzucht - was de drijfveer. We kochten met hulp van Tom Tinsley, ex-direc teur van adviesbureau McKinsey, het ene be drijf na het andere. Ter ere van de aandeel houder. Naïef want shareholders zijn share- movers, leerde ik later. Ze wisselen soms een paar keer op een dag." Baan dacht zijn 'instinct' te koppelen aan de financial engineering van de McKinsey-man. „Een knoert van een fout", erkent hij. „On der Tinsley heerste een mentaliteit van zak kenvullen. Eigenbelang ging boven dat van de onderneming. Tinsley nam genoegen met een bescheiden salaris, maar cashte 60 mil joen dollar met optionele aandelen. Legaal, maar ik heb dat toegelaten." Waarom gaf Baan het roer uit handen? „Een ondernemer kan niet ook een goede mana ger zijn. Een manager heerst bij de waan van de dag, een ondernemer kijkt verder. De on dernemer staat aan de wieg van een onder neming. Hij droomt de droom die de wereld zal veranderen. Hij is de doorzetter. Maar na twintig jaar merkt elke ondernemer dat hij het bedrijf moet loslaten, omdat hij geen toe gevoegde waarde meer heeft. Dat gold ook voor mij." Baan heeft het echec verwerkt: „In de jaren negentig werd ik de Bill Gates van Europa ge noemd." Quote riep hem in 1997 uit tot bes te manager in Nederland. „Ik werd te belang rijk, God heeft mij gecorrigeerd. Ik was jong, net vijftig. Hoeveel weelde kun je dan aan? Misschien ben ik behoed voor hoogmoed. Natuurlijk heb ik ook pijn gekend, maar daar word je rijper van." Niet lang na het verlies van zijn 'liefdesbaby' verwekte Jan Baan in 2002 een nieuwe: Cor- dys. Weer een softwarebedrijf, gevestigd in Putten, op de Veluwe. Pal naast kasteel De Vanenburg, een superdeluxe conferentieloca tie voor de zakelijke markt. Eigendom van Jan Baan. Hij heeft miljoenen gestoken in Cordys, samen met andere investeerders. Het bedrijf zet 35 miljoen euro om en er wer ken 450 mensen. General Electric, het minis terie van Defensie, KPN, Siemens en andere internationale bedrijven zijn klant. „Fujitsu - het derde IT-bedrijf van de wereld - kan niet zonder ons." Toch is het nog wachten op de doorbraak. „Een kwestie van tijd", denkt Baan. En tijd heeft hij. „Ik ben voorzitter van de raad van commissarissen en kan alles op mijn sloffen doen. De dagelijkse leiding is in handen van zeer capabele mensen." Baan is christen, maar runt geen christelijk bedrijf, benadrukt hij. „Vanuit mijn achter grond wil ik als ondernemer respectvol met ethiek omgaan. Ik ben tenslotte christen in alles wat ik denk en doe, maar ik zal niet evangeliseren. Hooguit getuigen. Als ik 's morgens wakker word, ben ik blij dat ik nog leef. Ik pluk de dag. Begin steevast met tien bladzijden bijbel en een deel van de psal men en belijdenisgeschriften. Dat meditatie ve moment is het rijkste deel van de dag. Te rug naar de basis. Streng gereformeerd? Vind ik niet. Vrienden noemen mij zelfs flam boyant. Ik drink graag een goed glas wijn. Mijn vrouw, kinderen en kleinkinderen zijn gouden zegeningen. Alleen zij zien mijn on zekerheden en weten dat er geen grote Jan Baan bestaat. Zij kennen mijn diepste ver driet." Baan doelt op het verlies van zijn zoon Jan Peter, die in 2003 op 32-jarige leeftijd als zen deling in Nigeria werd vermoord bij een roofoverval. Hij liet een vrouw en vier jonge kinderen na. „Ik dacht dat ik nooit meer vreugde zou kennen. Dat drama heeft een diep en onuitwisbaar litteken achtergelaten. Die droefheid gaat veel dieper dan alle zake lijke tegenslagen bij elkaar. Ik moet mij iede re dag weer inspannen om dat kruis te dra gen. Tegelijkertijd heeft het onze familie hechter gemaakt. Ik had daar liever niet die aanleiding voor gekend, maar wat ik bedoel te zeggen, is dit: er zit ook honing aan de roe de." De roofmoord heeft hem dus niet verwij derd van zijn Herder. „Hem de schuld ge ven? Ik zie de goddelijke dimensie niet. Wij zijn slechts aardwormpjes. Wij begrijpen dat allemaal niet. Mijn leven overziend is er alle reden voor dankbaarheid." Geboren op 9 maart 1946 in Rijssen. Getrouwd met Rinie (64). Kinderen: twee dochters en zes zoons (van wie één over leden) tussen 20 en 41 jaar. Woonplaats: Putten. Religie: reformatorisch christen. Opleidingen: lagere school in Rijssen, mulo (voortijdig afgebroken), handelsavond school en cursussen op het gebied van taal, financiën en bedrijfsstrategie. Loopbaan: 1967: boekhouder in Middelburg. 1978: start Baan Automatisering. 1998: vertrek bij Baan Company. 1999: venture kapitalist. 2001: oprichter/ceo Cordys.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 59