spectrum Altijd en overal op je hoede IO Eind deze maand komt Willem Holleeder vrij. Grote vraag is wat zijn vrijlating teweeg zal brengen. Veroorzaakt hij een nieuwe bendeoorlog of kiest hij voor een teruggetrokken leven? Zaterdag 21 januari 2012 door Gerard den Elt Praalrijden over de grachten op zijn geliefde scooter kan Willem Holleeder wel vergeten. Overbe kend is die foto, waarbij hij on bekommerd wegrijdt bij twee jonge vrouwen. Ongedwongen een biertje drinken in een kroeg in de Jordaan is even min raadzaam. Te veel vijanden, te veel openstaande rekeningen. En: te veel hand tekeningenjagers. Want ondanks zijn mis- daad-cv is Holleeder populair bij de jeugd. Over enkele dagen zal Willem Frederik Holleeder (Amsterdam, 29 mei 1958) de ge vangenis De Schie in Rotterdam verlaten. De Heinekenontvoerder heeft er dan zes jaar 'netto' gevangenschap op zitten, na een veroordeling tot negen jaar wegens af persing en mishandeling van vastgoedhan delaren. Wat hij daarna gaat doen, daarover wenst zijn raadsman Stijn Franken zich wegens zijn geheimhoudingsplicht niet uit te laten. „Ik kan u wel melden dat Holleeder ervoor kiest niet in te gaan op de vele verzoeken om een interview, en dat ook ik niet pu bliekelijk zal reageren", aldus Franken. De officiële datum van vrijlating ligt rond de 30ste januari, maar ingewijden houden er rekening mee dat hij eerder ongezien de gevangenis heeft verlaten. Die georgani seerde, 'onverwachte' vrijlating biedt de po litie de mogelijkheid een 'staart' aan Holleeder te binden. Die 'staart' is jargon voor de voortdurende observatie van Holle eder, die nog altijd verdacht wordt van een reeks liquidaties in de onderwereld. Enkele van zijn handlangers, onder anderen Dino S. en Jesse R., staan terecht voor een reeks afrekeningen in de Amsterdamse onderwe reld. Het openbaar ministerie hoopt Holleeder in een later stadium te kunnen berechten voor de huurmoorden op de vastgoedhan delaren Willem Endstra en Kees Houtman en kroegbaas Thomas van der Bijl. De prangende vraag is wat hartpatiënt Holleeder, die zijn raadsman bij het proces in 2007 liet verklaren dat de verdachte waarschijnlijk tijdens zijn detentie aan hartfalen zou overlijden, met zijn verdere leven gaat doen. Rustig en teruggetrokken leven lijkt daarbij geen optie. In het van misdaad doordrenkte bestaan van 'De Neus' heeft hij zo veel vijanden ge maakt, dat hij voor eeuwig over zijn schou ders zal moeten kijken, altijd en overal. Pensioen en vervroegde uittreding zijn be grippen die de misdaadwereld niet kent. Zijn grote rivaal John Mieremet dacht bij voorbeeld in Thailand veilig te zijn. Miere met werd desondanks in Pattaya op 2 no vember 2005 geliquideerd, midden in een golf van andere afrekeningen. „Ze ruimen elkaar lekker op. Geweldig", had Mieremet daags tevoren in een interview in De Tele graaf geroepen na de moord op advocaat Evert Hingst. Op dezelfde dag werd vast goedhandelaar Kees Houtman omgelegd, die blijkens de verhalen tegen de zin van Holleeder panden van zijn vijand Miere met had gekocht. Een week later was ook Willem Holleeder. foto GPD ng»- George 'Jappie' van Kleef aan de beurt, die wankelmoedig was in zijn loyaliteit naar zowel Holleeder als Mieremet toe. Het zijn deze en een reeks andere moorden die aan Holleeder en zijn clan worden toegeschre ven, maar waarvoor het openbaar ministe rie onvoldoende bewijs heeft. Journalist Harry Lensink, samen met colle ga Marian Husken auteur van vele misdaad verhalen in Vrij Nederland en van boeken over Holleeder en zijn entourage (De do denlijst, Handboek Holleeder, Stille Willem), denkt dat Holleeder na zijn vrijlating onte genzeggelijk aan gevaren bloot staat. „Hij is gehaat in delen van het milieu. Die men sen leven nog. Zij zullen hem niet meteen op het parkeerterrein van De Schie over- hoopschieten, maar de kans zit erin dat het een keer gaat gebeuren. Kijk naar Stan ley H., bijgenaamd de ouwe. Die is in de misdaad betrekkelijk oud geworden, maar kwam uiteindelijk ook aan de beurt." Hendrik Jan Korterink, misdaadjournalist voor bladen als Panorama en Nieuwe Re- vu, denkt eveneens dat Holleeder gevaar loopt. „Er zijn tal van stromingen in de on derwereld die nog wat met hem te vereffe nen hebben. Zo lopen er oude conflicten met de handlangers van Mieremet en diéns compagnon Sam Klepper. Maar het kan ook zijn dat een doorgedraaid familie lid van een van Holleeders slachtoffers ver haal komt halen." Mogelijke bron van conflicten vormen ru zies om geld. Korterink meldt dat er nog een rekening van 10 miljoen euro open staat die Holleeder zou moeten betalen aan de Serviër Jotcha J. Ook is er ongenoe gen over het kapitaal dat Willem Endstra als bankier van de onderwereld namens grote misdaadbazen heeft belegd. Korte rink: „Een aantal heeft vorderingen op de erven Endstra en is door zijn overlijden veel geld kwijtgeraakt. Daarmee maak je geen vrienden, ook al heet je Holleeder." De vraag is of Holleeder na zes jaar gevan genis nog wel een misdaadorganisatie over heeft, zeker nu tal van zijn medestanders in voorarrest zitten. Het is sowieso ondui delijk hoe de machtsverhoudingen in de Amsterdamse onderwereld liggen na al die liquidaties. O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 57