:land verdient TCSpCCt 9 spectrum De visie van de ZLTO Zaterdag 21 januari 2012 De bijgebouwen: rechts de bakkeet, links het varkenshok. volgens hem ook niet. Het ideaal is immers nastrevenswaardig, maar lang niet altijd haalbaar. Een compromis, zoals op Toren zigt, voldoet in zijn ogen prima. „Als het maar geen type loods is, dat je maar al te vaak op een bedrijventerrein ziet. Ik be grijp het wel: de meeste boeren willen al leen muren en een dak. Zonder dat beetje aandacht, dat net het verschil maakt. Een schuur met een flauwe dakhelling is een aantasting van de contouren van het land schap. Crèmekleurige en lichtgroene pla ten liggen standaard op de schappen van huttenbouwers. Wil je iets anders dan die standaardkleuren, dan kost dat misschien Iets meer, al hoeft dat niet. Dit landschap verdient beter dan standaard. Zwart, en an dere zwaar gedekte kleuren zoals heel don ker rood. Die tinten passen bij de aarde. Natuurlijk vind ik een verweerd rieten dak en planken met teerpokken mooi, maar ik begrijp ook wel dat je economisch moet kunnen werken. Zelfs dakpannen zijn duur, en zijn voor mij geen must. Zorg maar voor een mooi wit lijntje van zo'n 4 centimeter breed. Dat kost geen geld, al leen een beetje moeite." Hij vertelt nog verder over gemakzucht en gebrek aan kennis bij bouwers en boeren. Vaak zijn ze zelf aan het prutsen, en wor den er architectonische elementen van de Achterhoek of de Veluwe toegepast, die niet in het Zeeuwse passen. „Ach, we gaan zo slordig om met de bebouwing in de pol ders. Regels zijn er wel, er bestaat ook zo- Oud (links) en nieuw: een smaakvol geheel. iets als welstand. Maar de controle is volstrekt onvoldoende. Kijk maar eens naar de brede hoekprofielen bij veel nieuwe schuren. En de witte deu ren, omdat de aannemer even geen groen kon leveren. Dan denk ik: dit Zeeuwse platteland verdient meer res pect." Het waait, het regent, we .staan op het grasveld voor het woonhuis van To renzigt. De architect wijst: zie je al die muurankers? Elk anker is een balk. Het zijn er zoveel, omdat er graan op zolder werd bewaard. Dat weegt nog al. Vandaar. De Zuidelijke Land- en Tuinbouw Organistie (ZLTO) adviseert le den bij (ver)bouw van hun boer derijen. Een woordvoerder zegt: „Aller eerst moet het functioneel zijn; er moet tenslotte een boterham mee worden ver diend. De zoektocht is naar functioneel in combinatie met mooi voor een redelij ke prijs. Hiernaar is gezocht in het pro ject Alfa-bouw waarin ZLTO in de pro vincie Noord-Brabant heeft gepartici peerd. Hiervan hebben we veel kunnen leren voor Zeeland. In het Zeeuwse is be perkt ervaring opgedaan in het project 'Boeren bouwen aan het landschap'. Mooi en passend in de omgeving hoeft niet per se oude Zeeuwse stijl te zijn. De uitdaging zit 'm ook in moderne invul lingen. Laten we niet proberen van Zee land een openluchtmuseum te maken." Architect Frans Rothuizen stapt door het klinket van de schuur op hoeve Torenzigt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 55