Zeeuwse plattt spectrum 8 Zaterdag 21 januari 2012 Hoeve Torenzigt in de van Zuid-Beveland. Zak OverNieuw is een tweewekelijkse serie over nieuwe architectuur in Zeeland. Op meerdere fronten, 's Ochtends vindt u een reportage in deze krant, 's avonds kunt u op Omroep Zeeland ook een filmversie zien. Programmamaker Rebecca van Wittene en architect Johan de Koning zijn in samenwerking met het Centrum voor Beeldende Kunst de drijvende krachten achter OverNieuw. Vandaag aflevering 5: Boerderijen. door Jan van Damme foto's MechteSd Jansen w e staan in de oude schuur van hoeve To renzigt, in de drie hoek Nisse-Kwaden- damme-Ovezande. Een mooi Zeeuws exemplaar, met rieten dak, zwart geteerde planken, een klinket - een kleine deur in de grote schuur deur. En, wat belangrijk is, de schuur wordt nog volop gebruikt. Vooral als op slag van machines - een sproeimachine, een eg, een aardappelplanter. Spanten met zware dekbalken zorgen dat de dak constructie van vroeger vertelt. Tegen één van de zijwanden is een galerij be waard gebleven voor het vee. De drink bakken zijn er nog. Ook de kettingen waarmee de dieren werden vastgezet, zijn bewaard gebleven. Onderin de muur zitten openingen, waardoor de uri ne naar buiten in de mestput kon stro men. De huidige pachter zoekt zijn heil niet in veeteelt, anders zou hij de galerij zo in gebruik kunnen nemen. De koeien het verst van het aan de" schuur vastgebouwde woonhuis, de paarden het dichtstbij. Een praktische regel. Zo dat in geval van brand de paarden het eerst konden worden gered. Vuur is bij houten schuren met rieten daken be paald een reëel gevaar. Op Torenzigt bleek dat een ruime tien jaar geleden. Eenderde deel van de schuur moest wor den herbouwd. Aan de houten balken binnenin en de planken buitenop is te zien dat het nieuwere deel beduidend gladder is. Op de oudere buitenplanken vertoont de teer blazen, die duiden op vele schilderbeurten. De Torenhoeve, geboortejaar 1763, als we de ijzeren cijfers op de gevel van het woonhuis mogen geloven. Architect Frans Rothuizen ziet de details. Kelder, opkamer, ijsselsteentjes, luiken met hart jes, een losse bakkeet, varkenshokken. We praten met hem over nieuwbouw in de agrarische sector. Rothuizen draait met zijn ruim 75 jaar al een tijdje mee. Hij is zoon van de in Zeeland legendari sche architect Arend Rothuizen (1906- 1990) en werkte tot het eind van de vori Spanten en dekbalken. ge eeuw in de Randstad. Nu woont hij met zijn echtgenote in een arbeidershuis je bij Baarland. Via de Stichting Behoud de Zak van Zuid-Beveland, de Boerderij enstichting Zeeland en de Stichting Landschapsbeheer is hij een bekende naam. Vorig jaar publiceerde hij een los bladige gids 'voor instandhouding en herstel van kleine historische elementen in Zeeland'. Dat is wat hem betreft met een het niveau waarop we het over agra rische architectuur moeten hebben. Hoeve Torenzigt ligt in zijn verhaal op het kruispunt van oude en nieuwe archi tectuur. Het oude woonhuis en schuur zijn beeldbepalend. Er staan twee nieu we schuren op het erf Logisch, zegt Rot huizen, voor de hedendaagse bedrijfsvoe ring heb je nu eenmaal moderne lood sen nodig. Maar als er een beetje aan dacht wordt besteed aan de details van de nieuwe schuur, scheelt dat een we reld. Zwarte wanden, met een dunne witte belijning van deuren en ramen, dat zit meteen heel eind in de goede rich ting. De architect is in het geval van To renzigt ook zeer te spreken over de dak helling van de nieuwe loods. „Dat is hier in stijl gedaan", zegt de architect. Mis schien dat de ideale hoek van 45 a 50 gra den niet wordt gehaald, maar dat hoeft Een hele serie muurankers van balken, die de graanzolder dragen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 54