kazerne krijgen 7spectrum Zaterdag 21 januari 2012 Teun Kruijswijk Jansen: „Als je het mij vraagt: ruil maar in." blieft wijken met sociale woningbouw neerzetten. Daar heeft het dorp veel meer aan." Die indruk maakte Doom al. Van die paar flatjes hoeven jongeren het niet te hebben. En als mari niers zich al vestigen in de buurt van de kazerne, zegt men, doen ze dat meestal maar in Wijk bij Duurstede. Daar zijn de buitenwijken zoals Vlissin- gen die heeft. En inderdaad. ]e zou ze bij wijze van spreken per militaire rang kunnen indelen: hier de eerste klasse, daar de korporalen. Maar om nou te zeggen dat de plaatselijke slager er wel bij vaart? Zijn verbazing over het aantal mariniers („tweeduizend?!") spreekt boekdelen. En ook al hoeft makelaar Chris Vellinga echt niet nóg meer huizen in zijn portefeuille, het is nu al nauwelijks meer te doen, ook hij ziet vertrek van de kazerne juist als een kans. „Het is een prachtlo- catie voor woningbouw. Daar is grote behoefte aan. De grond die de gemeente beschikbaar stelt is niet te betalen. Niet verwonderlijk dus, dat dat stil ligt. Terwijl, een rijtje van zes koopgarantwonin- gen was een kwestie van uitdelen. Het vertrek van de mariniers zou niet goed zijn voor dit gebied, maar er zijn ook voordelen. Dan komen ook einde lijk de huizen in de directe omgeving van de kazer ne in beeld bij Google Streetview. Defensie schermt dat nu nog af, in ons nadeel." Wie je ook spreekt, de controverse tus sen 'de man van de straat' en de be stuurders die defensieminister Hans Hillen op andere gedachten proberen te brengen, blijft in stand. WD-wethouder Roy Pamboer van economische zaken zegt geen idee te hebben hoe dat komt. „Uit een enquête van ons weekblad De Kaap 8c Stichtse Courant kwam toch echt naar vo ren dat 73 procent van de mensen wil dat de kazer ne blijft. Ook de federatie van Doomse onderne mers heeft ernstige zorgen geuit over verlies van economische waarde. Die wordt, geschat op vijf tien tot achttien miljoen euro per jaar; niet alleen voor ondernemers, maar ook voor scholen, noem maar op. Ook de mariniers staan doodsangsten uit. Natuurlijk is er een groepje dat wel andere leu ke dingen weet voor dat terrein, maar ik ben echt bang dat de mensen onderschatten hoe belangrijk de kazerne voor ons is." De zon zakt langzaam achter de huizen, de sche mer valt in. Het wordt drukker op de weg. Maar niet in de dorpskern; er is maar één café open, De Notabelen. De man die er naar binnen gaat, met dat stoere jackje en ringbaardje, zou dat niet toe vallig een ex-militair zijn? Jawel! Het is nog een ge boren en getogen Middelburger ook. Otto Radder hoort de discussies over de kazerne kalmpjes aan. „Men ziet de mariniers als een elitekorps. Dat is het ook. Het is een eigen wereldje, zonder enige binding met de burgerij." En als voormalig leraar vervoerstechniek heeft hij zo zijn eigen visie. „Het zal nogal een organisatie zijn, maar ik vind Vlissin- gen niet eens zo'n gek idee. Het water, de duinen, je kunt er alle kanten op. Hier zit je altijd met die lastige kronkelweggetjes." Ga naar ome Lou, zegt Otto, als ex-marinier weet die alles. Het café van Lou van Pappelendam is ge sloten, maar Lou is de flauwste niet.. Hij knipt de mozaïeklampjes aan, schuift de gouden asbak naar zich toe en gaat er eens goed voor zitten. „Dit was vroeger mijn stamkroeg. Stampvol, altijd. Met ma riniers natuurlijk, van de landmacht durfden ze hier niet te komen. Maar die tijd is voorbij. In de volksmond weten ze niet eens meer dat het korps bestaat. Maar Doorn heeft het aan zichzelf te dan ken. Er is niks. En nu vergrijst het dorp." Zei ome Lou, marinier in hard en nieren, nou echt dat zelfs hij de kazerne kan missen? Jazeker. „Qua belastinggeld is het zonde, maar verder? Weet je, de mariniers hebben nog een paar mooie schepen. Die kunnen in Vlissingen mooi liggen en als het nodig is, zit je er zo mee op zee." Lou van Pappelendam: „Qua belastinggeld is het zonde, maar verder?" Otto Radder: „Ik vind Vlissingen niet eens zo'n gek idee."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 53