spectrum 6 'Verheug je niet., Zelfs voor de kapper hoeven ze de kazerne niet uit.' Zaterdag 21 januari 2012 Vlissingen kan de dm liP De mogelijke verhuizing van de marinierskazerne naar Vlissingen heeft de Doomse politiek op haar achterste poten gezet. De middenstand lijkt de mariniers echter best te kunnen missen. Sommigen zijn de kazerne in de Utrechtse bossen zelfs liever kwijt dan rijk. „Met dat terrein kunnen we veel leukere dingen doen." tekst Wendy van den Hurk foto's Ruben Oreel Gert van Leeuwen: „Nauwelijks mariniers in mijn klantenkring." De Van Braam Houckgeestkazerne bestaat al sinds 1665, maar zit pas sinds enkele decennia in Doom. Doom, Utrechtse Heuvelrug. Ooit de woonplaats van vikinggod Thor, nu niet meer dan een slaapdorp. 's Och tends file uit, 's avonds file in. Van welke kant je er ook komt inrijden, overal staan villa's. Alleen maar, lijkt het wel. De één nog wat groter dan de ander en bepaald niet allemaal even strak in de lak. Van die Pipi Lang kous-villa's zijn het, met niet zelden een te koop bord in de voortuin. Er is een Chinees restaurant Happy Garden, een Hema en een ouderwets bak kertje dat ook dropjes verkoopt. Kees Jansma schijnt te wonen in het dorp. En er is de Van Braam Houckgeest-kazerne, met wel tweeduizend manschappen. Al merk je daar in het dorp helemaal niets van. Pas langs de lange laan richting de boSsen doemt een klimtoren op, bij de bushalte staan twee forse jongens met grote rugzakken. Praten met de pers mogen ze niet. De naam Vlissingen roept een glimlach op, zo van 'het zal wel'. Precies wat Peter Meeuwsen, poort wachter van de kazerne, ook denkt. „Ik hoor er ei genlijk niemand meer over." De tijden zijn veranderd, vertelt hij. „Vroeger was iedereen hier gelegerd. Liepen ze in uniform de poort uit, om een biertje te drinken in het dorp. Tegenwoordig hebben ze een kast en gaan ze zo snel mogelijk terug naar waar ze vandaan komen. Sommigen wonen zelfs in Groningen." Maar ja, zegt bakker Wim Aalbertsen uit de win kelstraat van Doorn, je zal maar wél hier een huis hebben en dan te horen krijgen dat je werk ver huist naar 'een uithoek'. „Probeer dat dan in deze tijd maar eens kwijt te raken. De kazerne hoort bij Doorn. Al zou ik er niet veel klandizie aan missen. Sinds een tijdje wordt alles centraal ingekocht, dus ik was die klant toch al kwijt. Ik heb alleen nog de mariniers zelf binnen, heel af en toe. Nee, de Vlis- singse middenstand hoeft zich niet te verheugen. Er valt niet veel aan te verdienen. Zelfs voor de kapper hoeven ze de kazerne niet uit." Toch mag de burgemeester zich wat de bakker be treft wel wat sterker inzetten voor behoud van de kazerne. „In plaats van dat dure gemeentehuis dat ze aan het bouwen zijn. Daar hebben we niks aan. De kazerne, die hoort bij Doorn." Ook de kaasboer van een paar deuren verderop le vert al jaren niet meer aan de kazerne. Zelfs niet meer voor de buitenlandse missies. „Niemand ei genlijk", zegt Gert van Leeuwen zonder daar diep over na te hoeven denken. „De tijd dat de kazerne bij de gemeenschap was betrokken, is al lang voor bij. Ze wonen allemaal elders, ver buiten dit ge bied. Echt, ik heb nauwelijks mariniers of hun ge zinsleden in mijn klantenkring. En geloof mij, ik ken mijn klanten." Eén daarvan begint instemmend te gniffelen. Het blijkt de dominee van het dorp, Teun Kruijswijk Jansen. Ook al komt lang niet zijn hele gemeente op zondag naar de mooie Maartenskerk („gelukkig niet, zeg!"), hij weet exact hoe Doorn sociologisch is opgebouwd. „Het probleem is dat er zoveel vijf tigers, zestigers -en nóg oudere mensen zijn. Aan de kinderkant komt er weinig meer bij, omdat hui zen hier niet te betalen zijn. En bouwen mag bijna niet, omdat we in een soort natuurreservaat wo nen. Jongeren gaan weg. Mariniers ook hoor, na hun diensttijd. Het enige wat je van ze merkt, is dat ze wel eens ziet hollen in het bos. Meer niet. Dus als je het mij vraagt: ruil maar in. Laat er alsje- Willem Mulder: „Hoeveel mariniers zitten er dan?" Wim Aalbertsen: „De kazerne, die hoort bij Doorn."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 52