5 spectrum Een nieuwe sport stadsleven RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Zaterdag 21 januari 2012 In 1980, toen Bestek '81 werd gepubliceerd - het was tijdens onze vorige crisis - schreef ik samen met Jeroen Krabbé het Bezuini gingskookboek. We schreven gewoon op wat we zelf aten; Jeroen met zijn toen nog uit vier personen bestaande gezin kookte zijn eigen smakelijke kost en ik met vijf jonge kinderen, terwijl er geregeld ook nog eens vijf kinderen mee-aten, had een soort kazemevoedsel ontwik keld dat voornamelijk bestond uit pannen vol prut, die over de rijst, de pasta of de aardappelpu ree werd uitgestort Dat kookboek werd behoor lijk populair. Het beleefde bij vier verschillende uitgevers drukken, steeds weer met een verse omslag waarop Jeroen en ik werden geportret teerd tussen enorme stapels groenten, fruit en pannen! Met regelmaat krijg ik tijdens lezingen nog een oud exemplaar onder de neus gedrukt met het verzoek of ik het wil signeren. Ouders gaven dit Bezuinigingskookboek mee aan hun kinderen die op kamers gingen wonen. De recepten in de trant van: 'maak een blik bruine bonen open', waren dóódsimpel en mijn nep-nasi bereikte zelfs opname in het Literaire Kookboek van de Bijenkorf! De nep-nasi had als basis macaroni... Omdat ik in die jaren altijd op tijd in de bus moest zijn om naar voorstellingen door het hele land te rijden, was er geen tijd om langdurig rijstpannen in hooikisten of dekens gaar te krij gen. We wilden toch Indisch eten, zodat ik een recept bedacht waarin de nep-nasi in een half uurtje klaar was. Heerlijk! In de hedendaagse crisis komen ook weer aller lei dingen bovendrijven. Zo ligt er in mijn brie venbus een foldertje waarin een 'naaicursus' wordt aanbevolen. 'Deze naaicursus is bedoeld voor iedereen, ook als je nog nooit met een naai machine hebt gewerkt! Nieuwe kleding maken, oude kleding pimpen of vermaken, het kan alle maal!' Duidelijke taal, die mij doet denken aan de naai ster die in de jaren veertig eenmaal in de maand bij mijn moeder thuis kwam en dan een hele dag van oud nieuw maakte, zoals een fijn kinder jasje van het fluwelen gordijn van onze boeken kast Ook mijn eerste jurk voor dansles maakte zij van zo'n raderpatroon, waarlangs zij de stof knipte. Breien is ook weer helemaal hip! Mijn tweede ex-schoonmoeder was een ware breister. Zij breide voor al mijn kinderen schitterende truien met Noorse motieven, van sterke Hema-wol. Dat waren bijzondere truien. Ze rekten einde loos mee met de groei van mijn kinderen om uit eindelijk te eindigen in de poezenmand! Mijn moeder zaliger, koket als ze was, had een 'modiste', die twee keer per jaar haar hoed aan paste aan het seizoen. Een voiletje, een tak ker sen, een hanenveer... Haar fantasie kende geen grenzen! Zo komen al deze zaken, die vroeger in een dege lijke zuinige levensstijl hoorden, terug. De brei- patronen vliegen ons alweer om de oren en we krijgen opnieuw oog voor de voldoening van het zelf vervaardigen van spullen. En wat het koken en bakken betreft: mijn moe der bakte vroeger ieder weekend een cake of ap peltaart. De banketbakker werd uitsluitend be zocht bij verjaardagen. Consuminderen, dat is mijn nieuwe sport!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 51