sport i 37 SPORTFOTO VAN DE WEEK Inspanningsastma geen beletsel voor sporten Sport |?Gezondheid zaterdag 21 januari 2012 Als een volleerd voetballer houdt Anna Czarniecka in de Greenwich Arena van Londen de bal onder controle. De Poolse kwam deze week in actie bij de wedstrijden ritmische gymnastiek, die golden als test voor de Olympische Spélen in Londen. Ritmische gymnastiek is een combinatie van turnen en dans, van acrobatische bewegingen en van choreografie. Het is een onderdeel van de turnsport dat louter door vrouwen wordt beoefend. foto Kerim Okten/EPA Sporters worden vaak ge hinderd door pijntjes of blessures. Wat kunnen ze eraan doen? Hoe kunnen ze die voorkomen? In deel 18: inspanningsastma. door René van Stee Benauwdheid tijdens en na een fysieke inspan ning met hoestbuien, kortademigheid en pie pen zijn kenmerkende sympto men van inspanningsastma. Een vervelende klacht die zorgt voor de vernauwing van de luchtwe gen, maar die - in tegenstelling tot wat vaak wordt veronder steld - geen beletsel hoeft te vor men voor sportbeoefening. „Mensen moeten zich niet vast pinnen op hun beperking", zegt fysiotherapeut Frank Oudenaer- de uit Hulst. Hij begeleidt af en toe mensen met inspanningsast ma, dat hij vergelijkt met inade men door de mond of neus en uitademen door een rietje „Ze moeten vaak een drempel over, omdat ze in die beperking den ken. Inderdaad makkelijk ge zegd, maar wel realiteit. Het gaat om een omkeerbaar proces. In periodes dat iemand nergens last van heeft, is er fysieke belasting mogelijk. En zo nodig kan de in tensiteit van een inspanning worden aangepast. Bovendien geldt: hoe fitter, hoe minder vaak problemen." Het is niet precies duidelijk waar om een inspanning een aanval uitlokt. Sommige theorieën wij zen een verhoogde doorbloe ding van de luchtwegen als me deoorzaak aan. „De praktijk wijst uit dat het ook meer voor komt in koude en droge omstan digheden. Verder worden aller gieën, erfelijke factoren, een stof fige omgeving of een slecht ge ventileerde ruimte als boosdoe ners aangewezen." Bij mensen zonder astma zou tien procent last hebben van in spanningsastma. Bij astmapatiën ten ligt dat percentage op negen tig en bij mensen met allergi- Tips? mail naar sport@pzc.nl sche klachten op veertig. Het komt ook vaker voor bij kinde ren en jong-volwassenen. De symptomen bereiken vaak zo'n acht tot vijftien minuten na de inspanning hun hoogtepunt, waarna zij meestal na een uur zijn verdwenen. Een inspan ningstest is een middel om te achterhalen of iemand de aan doening onder de leden heeft. Een aanval blijkt vermijdbaar. „Dit kan met behulp van de toe diening van medicatie vlak voor een inspanning. Dit gebeurt vaak door middel van een inhala- tor met spierontspanners die de luchtwegen vrijhouden en in dien noodzakelijk met ontste kingsremmers Er zijn diverse andere methodes om een aanval te helpen beper ken. Zoals inademen door de neus, waardoor de lucht wordt gefilterd, bevochtigd en voorver warmd. Verder dragen een lang Bij een onderzoek naar inspanningsastma kunnen ook de longfuncties worden getest. foto Levien Willemse/GPD zame en goede warming-up als mede een langzame cooling-down bij aan de vermin dering van klachten. Regelmatig krijgen mensen met inspannings astma het advies om een sport met een zogeheten lage adembe- hoefte te kiezen zoals tennis, ju do, volleybal of karate. Of om te kiezen voor sporten in een warm en vochtig klimaat zoals zwemmen, duiken of waterpolo. Sporten met een hoge adembe- hoefte zoals voetbal, wielrennen of lopen worden afgeraden. Au- denaerde kan zich daar wel iets bij voorstellen. Echt noodzake lijk acht hij dit echter niet. „Het belangrijkste is dat iemand - al dan niet aangepast - aan de slag gaat. En liefst met iets waar hij of zij veel plezier aan beleeft. Dan houd je het ook echt vol en bevorder je je gezondheid."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 39