'Zelfs opa's en oma's kwamen het veld in' Een beter voetbal begint bij jezelf 361 sport Stoffel Schipper over geweld zaterdag 21 januari 2012 Op de website van de PZC zijn twee video's te bekijken over het geweld op het voetbalveld. Zo komt onder andere Stoffel Schipper aan het woord. De oud-voetballer en trai ner is tegenwoordig actief als scheidsrechter. Bekijk de vi deo op www.pzc.nl/video Als scheidsrechter moet je jezelf maar staande zien te houden tus sen 22 - soms heetgebakerde - voetballers. Vandaag in deel 3 (slot) van de serie verhalen over geweld op het voetbalveld het verhaal van een man in het zwart. door Maurice Steketee WESTKAPELLE - Jan Jakobsen heeft in de 28 jaar dat hij nu scheidsrech ter is bij jeugdwedstrijden het no dige meegemaakt. Moeiteloos somt de 68-jarige Westkappelaar het ene na het andere incident op tijdens een voetbalwedstrijd waar hij zelf getuige van was. Een mono loog over geweld op het voetbal veld, de rol van de KNVB en het gedrag langs de lijn. „Over ongelooflijke toestanden en gebeurtenissen kan ik wel een boek schrijven. De benadering -i&aar scheidsrechters van spelers, bestuursleden, ouders en trainers is in de loop der jaren sterk veran derd in negatieve zin. Dat is niet van het ene op het andere mo ment gebeurd, de verloedering op de velden heeft sluimerend plaats gevonden." „De KNVB weet helemaal niet wat er zich op lagere niveaus af speelt. Wat er aan incidenten naar 'buiten komt is het topje van de ijs berg, daar ben ik van overtuigd. Er wordt heel veel met de mantel der liefde bedekt. Bij de jeugd wordt regelmatig een wedstrijd gestaakt, omdat een clubscheidsrechter niet >erder wil. Maar daar wordt dan vervolgens geen melding van ge maakt op het wedstrijdformulier. De clubs willen geen gedoe met de KNVB, want dan krijgen ze een boete of punten in mindering. Dus spreken ze onderling een eind stand af Geen haan die er naar kraait! Verenigingen grijpen ook helemaal niet in als een scheids rechter allerlei verwensingen naar z'n hoofd krijgt. Het wordt nor maal gevonden." „Eén keer heb ik me bedreigd ge voeld. Ik moest een wedstrijd flui ten die eerder was gestaakt. Beide ploegen waren daar al voor be straft en dat was wel te merken ook. Opeens stonden er allerlei be stuursleden langs het veld om er voor te zorgen dat het niet weer uit de hand zou lopen. Na afloop cirkelden er spelers om me heen en het leek erop dat ze me wat aan wilden doen. Ik ben toen tussen de trainers en leiders naar de kleedkamer gegaan." „Hoe lager het niveau is waarop je fluit, hoe meer gezeur. Bij JVOZ heb ik bijvoorbeeld nooit proble men. Ik heb daar in al die jaren-dat ik er kom maar één keer een gele kaart moeten trekken. Ik geef sowieso niet snel kaarten, ik pro beer het altijd verbaal op te lossen. Maar je merkt dat er steeds minder respect is in het veld. Daar heb je zelf ook niet echt erg in, dat gaat heel langzaam. Maar als je te rug gaat denken aan twintig jaar terug dan merk je het verschil." „Als jeugdscheidsrechter moet je jezelf maar zien te redden, begelei ding is er maar zelden. Ik heb wel eens een voorzitter van een vereni ging op maandagavond gebeld om m'n beklag te doen. Als het de vol gende keer niet "beter geregeld is kom ik niet meer, heb ik tegen 'm gezegd. Bij één club kom ik helemaal niet meer. Als de wedstrijd was afgelo pen moest ik verder alles zelf maar uitzoeken en was er niemand om de formulieren in te vullen." „Ik ben een groot voorstander van strengere straffen zoals de KNVB nu gaat doen. Alleen hadden ze daar vijftien jaar eerder mee moe ten beginnen. Ik verwijt het de KNVB dat ze het zo uit de hand hebben laten lopen. De straffen die spelers vroeger kregen, sloegen nergens op. Daardoor zijn er nu maar zo weinig scheidsrechters meer. Zeker bij de jeugd en dat gaat problemen opleveren. Hor den jeugdvoetballers hebben nooit een officiële scheidsrechter gehad. Dat levert trammelant op als ze naar de standaardelftallen gaan, want ze weten niet hoe ze daar mee om moeten gaan." „Het is een proces van jaren om de sfeer op de velden te verbete ren. Gelukkig komen er ook spe lers na afloop van de wedstrijd naar me toe om excuses te maken. Dat is positief We moeten ook niet vergeten dat veel ellende af komstig is vanaf de leant; van ouders, trainers en leiders. Een mooi voorbeeld is een kampioens wedstrijd bij de E'tjes een paar jaar terug. Ik stond langs de zijlijn en zag het ene team terugkomen van een 4-1 achterstand. Het werd nog 5-4 en de scheidsrechter kreeg de schuld. Opa's, oma's riepen al lerlei verwensingen naar de scheidsrechter, iemand die nota be ne op hoog niveau had gefloten. Ik moest het veld in om mensen uit elkaar te halen." „Toch ben ik nog verzot op het spelletje, anders had ik het ook geen 28 jaar volgehouden. Ik heb er nog steeds plezier in. Maar er zijn ook wel eens momenten dat je je afvraagt waar je mee bezig bent. Dat is een stuk of zeven keer gebeurd. Twintig jaar geleden werd ik al voor gek verklaard, om dat ik op zaterdag voor m'n plezier ging fluiten. Dat jij zin hebt om je voor hondenlul te laten uitmaken, zeiden ze dan." Het PZC-onderzoek naar agressie op de Zeeuwse voet balvelden heeft de afgelo pen dagen veel stof tot na denken opgeleverd. Maar hoe moeten we nu verder? Begin jaren negentig werd Nederland overspoeld door een reclamegolf over het milieu. De para plu in deze campagne was de one liner 'Een beter milieu begint bij jezelf. Dat die kreet nog altijd in het col lectieve geheugen is verankerd, te kent de kracht ervan. De voetbal sport kan een soortgelijke 'kracht term' wel gebruiken om de agres sie op de velden het hoofd te bie den. vDe KNVB heeft belangrijke stap pen gezet. De tijden van aaien en door Rudy Boogert en Maurice Steketee lieve woordjes is voorbij; met zwar te lijsten, snelrecht en levenslange schorsingen geeft de bond het sig naal af dat de maat vol is. Maar in z'n eentje kan de bond het tij niet keren. Daarbij is hulp van clubbe sturen, spelers, trainers, scheids rechters en publiek onontbeerlijk. Ze hebben het allemaal laten esca leren; nu moeten ze het ook zelf corrigeren. Adri Franke, bestuurslid van de trainersvakbond WON, had het eerder deze week over een domi no-effect dat moest ontstaan. De bond moet het goede voorbeeld ge ven aan de clubs, de clubs aan trai ners en spelers en die moeten op hun beurt een voorbeeld voor het publiek zijn. Als elke schakel in de ze ketting zijn werk doet, is het probleem binnen no time verhol pen. De werkelijkheid is echter weerbar stiger. Er moeten immers vastge roeste patronen worden doorbro ken. Financiële motieven spelen op clubniveau bijvoorbeeld een rol. Clubs steken geld in trainers en spelers en verwachten daarvoor prestaties terug. Dat brengt druk met zich mee en die druk kan tot scheve verhoudingen leiden. Niet voor niets zijn dit (halve) seizoen al tien Zeeuwse trainers weg bij hun club. De scheidsrechters hebben in het PZC-onderzoek hun verhaal mo gen vertellen. Het kwam ze met een ook op kritiek te staan. 'Moe ten ze maar beter fluiten' was de afgelopen dagen een veelgehoorde reactie. Natuurlijk, er zijn genoeg scheidrechters die een toontje te hoog of te laag fluiten. Dat recht vaardigt echter nooit de verbale en fysieke agressie die ze daardoor te verduren krijgen. Langs de lijn is ook nog een we reld te winnen. Gisteren vertelde Theo de Ridder, scheidsrechter uit Heinkenszand, over 'zijn' groene kaart. Deze kaart toont hij als hij iets positiefs meemaakt op het veld. Publiek dat niet ageert op een van zijn beslissingen bijvoor beeld. Als een zwijgende groep toe schouwers al een bijzonderheid is en een beloning verdient, zijn we wel ver gezonken. Het initiatief van Theo de Ridder vertelt echter wel het verhaal van de agressie op de velden. Er zijn al jarenlang welwillende mensen die het probleem opgelost willen zien en zich daarvoor ook willen inzet ten. Het probleem is echter dat één kwaadwillende, één Wesley, het voor deze honderden goedwil- lenden kan verzieken en frustre ren. Alleen met een zero-tolerance-be- leid, zoals de KNVB het nu heeft ingezet, kan er iets veranderen. Als vervolgstap zal dit beleid moeten worden omarmd door alle clubs. Niet alleen op papier, maar vooral in de praktijk. En consequent! Maakt een trainer zich schuldig aan belediging van een scheids rechter? Salaris inhouden. Doet een speler hetzelfde? Maandje niet voetballen. Wie niet wil luiste ren.... Sinds een béter milieu twintig jaar geleden bij onszelf begon, is er veel ten goede veranderd. Natuur lijk kan het altijd groener en beter. De crux is echter dat er de afgelo pen decennia een breed maat schappelijk draagvlak voor het pro bleem is gecreëerd en dat heeft de voetbalsport ook nodig om van ro de kaarten groene kaarten te ma ken. Een beter voetbal begint bij jezelf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 38