'Twee mensen met de verkeerde expertise' 21 zeeland 'Europa, we gaan gewoon door' Zalco kan Delta twee miljoen kosten Eilanddenken zaterdag De krant 6 weken voor 18 euro! PZC Patrick Meire zaterdag 21 januari 2012 msmasmmmsmm door Maikel Harte Wat een weerstand op Walcheren tegen de vestiging van het hoofdkantoor van de te fuseren ROC's in Temeuzen. En dat moet ik nog steeds lezen en zien ook, want voortdurend wordt de media opgezocht. Je kan tegen zijn, maar moet dat zo op straat komen te liggen?. Het zal wel niets persoonlijks zijn, maar ik krijg er als Zeeuws-Vlaming niet echt een warm gevoel bij. En dan roept de gemeente Middel burg de provincie ook nog op, geen vijf ton bij te dragen aan de ze 'verhuizing', want die bijdrage zou toch alleen maar opgaan aan reiskosten. Het ROC Zeeland heeft namelijk meer ondersteunend per soneel dan het ROC Westerschel- de en dus zouden er bij een vesti ging in Temeuzen meer mensen heen en weer moeten dan bij een vestiging op Walcheren. Moet je daar zo'n heisa voor maken? Ik ken best wel wat mensen die eerst bij de Kamer van Koophandel, de griffie van het kantongerecht, de Delta of het UWV in Temeuzen werkten en in plaats van op hun fiets naar hun werk, tegenwoordig een half uur in de auto naar Mid delburg of Goes zitten. Die doen dat gewoon, althans ik heb weinig van heibel gemerkt. Zijn Zeeuws- Vlamingen dan makkelijker, of gaat dat te ver? Ik vind het in ie der geval mooi dat de provincie €500.000 uittrekt voor deze ver huizing naar Zeeuws-Vlaanderen, zo wordt bijvoorbeeld een even wichtige arbeidsverdeling gesti muleerd. Het levert op korte ter mijn weliswaar geen banen op on der de Schelde, maar in de toe komst is het bij vacatures in Ter- neuzen voor iemand in Sluis, Hulst of verder, ook nog te doen om in deze sector te werken. Het is bovendien een goede investe ring van de provincie. Een grove rekensom: stel dat honderd werk nemers straks zo'n 200 dagen per jaar tegen een tientje door de tun nel heen en weer gaan. Dat levert twee ton per jaar op. Dan maakt de provincie over twee en een halfjaar al winst bij een vestiging in Temeuzen. Jaah, ze zijn niet gek, daar in het provinciehuis, in Middelburg. Voor meer columns: www.pzc.nl/columns COLOFON PZC Park VeldzFgt 35, Middelburg Postbus 91. 4330 AB Middelburg 0118-43 4000 Uitgever Charles van den Oosterkamp Hoofdredactie Peter Jansen pjansen@pzc.nl Arie Leen Kroon (adjunct) alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118-43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 91, 4330 AB Middelburg T: 0118- 43 4050 E: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen Postbus 162, 4460 AD Goes T: 0113-31 5670 E: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145,4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwea-Duiveland Postbus 80, 4300 AB Zierikzee T: 0111-45 4650 E: schouwen-duiveland@pzc.nl Advertenties VerkoopteamZeeland Merken en Diensten, Business-to-Business/ de Ondernemer, Zorg, Onderwijs, Onroerend Goed T: 0118-434070 E: teamzee!and@bndestem-pzc.ni Personeelsadvertenties: 055- 5388 000 Kleintjes: 0900- 6743 836 Krant niet ontvangen? Wijziging van uw adresgegevens? Gebruik maken van de vakantieservice? Abonnement opzeggen? Vul het formulier in op: www.pzc.nl/lezersservice of bel: 088- 013 99 10 Toets 1: bezorgklachten (vanaf 07.Ü0 uur) nabezorging bij melding voor 12.00 uur Toets 2: informatie over uw abonnement Toets 3: informatie over abonneevoordeel Maandag t/m vrijdag: 08.00 - 17.00 uur 08.00- 12.00 uur Familieberichten: 8- 0139 999 PZC Lezersservice Postbus 3229, 4800 MB Breda Abonnementsprijzen Maand 27,50 (acceptgiro €30,75) Kwartaal 77,65 (acceptgiro €80,85) Jaar €296,50 (acceptgiro €299,95) Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uitvoering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het gebruiken van uw e-mail adres wilt intrek ken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Ja, ik neem de PZC en ontvang de eerste 4 weken gratis en neem aansluitend:- D een doorlopend abonnement met automatische betaling van 77,65 per kwartaal (na28) een doorlopend abonnement met betaling per accept van 80,85 per kwartaal (nass) ik neem een proefabonnement van 6 weken voor 18,-. Na deze periode stopt de bezorging vanzelf, (ik heb de laatste 3 maanden geen proef gehad) (re) Stuur de bon naar: PZC, Afdeling Lezersservice, Antwoordnummer 54050,5004 VB Tilburg. Bellen kan ook: 088 - 013 9910 Straat Postcode Woonplaats Telefoonnummer Emailadres Ik machtig de PZC om het abonnementsgeld van mijn rekening af te schrijven. Rekeningnummer Handtekening ■npy/^f De PZC gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens. In 1 iet colofon treft u nadere Informatie aan. 'De discussie over de Hedwi gepolder is allang in een sta dium beland waarin de we tenschap ver te zoeken is' Staatssecretaris Bleker heeft in Duitsland twee weten schappers gevonden om het Hedwige-alternatief te toet sen. Hun deskundigheid wordt betwist. door Ben Jansen en Jeffrey Kutterink Zelf is staatssecretaris Henk Bleker razend en thousiast over de weten schappers die de waarde van het.rapport van Deltares over het alternatief voor de ontpolde- ring van de Hedwigepolder heb ben beoordeeld. „Prominente we tenschappers", stelt hij tevreden vast. Aan die kwalificatie willen Carlo Heip, voormalig directeur van het Centrum voor Estuariene en Ma riene Ecologie (daarvoor Delta-in stituut) in Yerseke en buitenge woon hoogleraar aan de Universi teit in Gent, en Patrick Meire, hoogleraar aan de Universiteit van Antwerpen, zeker niet tornen. Zé vragen zich wel af of de specialisti sche kennis van Harro Heyer en Justus van Beusekom toereikend is om Blekers alternatief van een we tenschappelijk waarmerk te voor zien. De deskundigheid van Heip en Meire zeifis, als het gaat om de Westerschelde, boven elke twijfel verheven. Beiden worden gere kend tot de top-onderzoekers van de morfologische en biologische processen in het estuarium. Heip was lid van de commissie-Nijpels die eerder heeft geconstateerd dat er géén alternatieven zijn voor ont- poldering van de Hedwigepolder. Heyer is hoofd van de afdeling wa terbouw in kustgebieden van de Bundesanstalt fur Wasserbau in Hamburg en de Nederlander Van Beusekom is hoogleraar aan de Universiteit in Hamburg. Heip kent Van Beusekom, Meire kent beiden. Heip: „Justus van Beuse kom is een plankton ecoloog met een goede reputatie, maar geen se- dimentoloog of morfoloog en ook geen specialist van slikken en schorren, een klein artikel over slijkgras - en niet als eerste auteur - daargelaten." Van Heyer heeft Heip geen enkele publicatie in de wetenschappelijke literatuur kun nen vinden. Meire noemt Heyer 'een compe tent persoon die veel kennis van de Elbe heeft'. Meire: „Maar ik vraag me af of hij veel van de Schelde weet." Heip en Meire vinden elkaar in de constatering dat Bleker 'twee men sen met de verkeerde expertise in de arm heeft genomen'. Meire merkt ook op dat een weten schappelijke toets van het Delta- res-rapport op zichzelf niet veel zegt. „Blekers alternatief staat na melijk niet met zoveel woorden in dat rapport. Het is een samenraap sel uit diverse scenario's." Het verr baast hem niet. Meire: „De discus sie over de Hedwigepolder is al lang in een stadium beland waarin de wetenschap ver te zoeken is." Heyer en Van Beusekom waren gis teren niet te bereiken voor com mentaar. Het was Eurocommissa ris Janez Potocnik (Mi lieu) die eind oktober geen spaan heel liet van het alternatieve ontpolderings- plan van het kabinet. Bijna drie maanden later schrijft staatssecre taris Henk Bleker (Natuur) hem een brief van 15 kantjes terug. Op vriendelijke toon zegt hij dat Euro pa het faliekant mis heeft, dat de plannen écht wel deugen en dat Nederland doorgaat. Zelfs na het zoveelste onderzoek kan Bleker nog steeds niet garande ren dat de natuur in de Wester schelde volledig zal herstellen. Maar dat de natuur weer gezond wordt is .wel 'aannemelijk', be toogt Bleker. Hij baseert dat op bevindingen van twee Duitse wetenschappers. Die hebben nog eens onderzocht of de wetenschappelijke aannames kloppen waarop het kabinet zijn besluit heeft gebaseerd. De Duitse experts vinden van wel. Uitgebreid beschrijft Bleker welke stappen Nederland wil zetten, waarom dat gebeurt en wat daar van het verwachte resultaat is. Dat doet hij niet voordat hij stilstaat bij het afzien van het onder water zetten van de Hedwigepolder. Dat heeft te maken met de weerstand in Zeeland, een gebied dat zich kenmerkt door een permanente strijd tegen het water, legt hij fijn tjes uit. Daarna verdedigt Bleker de "kabi netsplannen juridisch en inhoude lijk en weerspreekt hij de eerder door Potocnik geuite kritiek. „Ne derland geeft op correcte en juiste wijze invulling aan de verplichtin gen op basis van de Vogel- en Ha- msmmmmmmmmmwmmmmmmxmmmmmmmmmmmm bitatrichtlijnen." Hij voegt er aan toe dat de rol van Europa is om achteraf te controleren of de Wes terscheid e weer gezond is. En niet om vooraf te bepalen hoe Neder land dat moet doen. Daar gaan we zelf over, is zijn boodschap. Een opvallende passage is die over de gevolgen voor de waterstand en stroomsnelheid van de Wester schelde bij Antwerpen. Bij ontpol- dering van de Hedwige, zakt het water met maximaal 5 centimeter. Alleen bij Saeftinghe zal het wat harder stromen. Maar of dat gevolgen heeft, is nog de vraag. Bij het alternatief gaat het water hooguit 2 centimeter omhoog en neemt lokaal de stroomsnelheid toe. Na 15 pagina's is de boodschap glashelder: Europa, we zijn goed bezig en gaan gewoon door. door Frank Balkenende MIDDELBURG - Energiebedrijf Delta kan er door het faillissement van aluminiumsmelter Zalco maxi maal twee miljoen euro, bij inschie ten. Dat antwoorden Gedeputeer de Staten op vragen van de Christenunie. Zalco was een grootverbruiker van stroom. Volgens het dagelijks pro vinciebestuur heeft Delta vorderin gen op Zalco, maar zijn die 'be perkt in omvang'. Of en hoeveel geld Delta uiteindelijk kan innen, hangt af van de afwikkeling van het- faillissement. Volgens Gedepu teerde Staten heeft het sluiten van Zalco geen directe gevolgen voor Delta. „De impact voor Delta is zeer gering en zal geen gevolgen hebben voor de bedrijfsstrategie. Het is wel een verzwakking van de Zeeuwse economie en voor alle Zeeuwse bedrijven nadelig." De Christenunie legt ten onrechte een verband tussen het faillisse ment van Zalco en het feit dat de vergunningaanvraag voor de bouw van een tweede kerncentrale vori ge week in de Statenvergadering is teruggetrokken, zeggen GS. „Er is geen verband." Volgens het dagelijks provinciebe stuur is het faillissement evenmin van invloed op langlopende con tracten voor afname van aardgas, biogas en en kolen. pagina 13: Gedeeltelijke doorstart maak kans; OR Arkema Frankrijk polst Zalco over Klesch. zie ook katern Werken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 2