'Bal voor carnaval ligt bij Betekop' 'Wij doen dit werk voor de spoedjes' 241 zeeland Raad van State: uitbreiding C1000 in Breskens mag buiten het centrum Showband Sas gooit het over andere boeg Buurtbemiddeling Hulst werkt en wordt voortgezet zaterdag 21 januari 2012 door Raymond de Frel SAS VAN GENT - Het al dan niet doorgaan van het carnavalsfeest in Sas van Gent ligt na een overleg met wethouder Jaap Bos van de ge meente Temeuzen weer bij carna valsstichting De Betekoppen. Bos ging gisterochtend met de leut- vierders in overleg over het gewij zigde. evenementenbeleid van de gemeente. Dat is er vanuit bezuini gingsoogpunt op gericht om orga nisaties van evenementen meer zelf te laten doen, onder meer op het gebied van veiligheid en schoonmaak. Als de gemeente in Sas al het werk doet dat zij vorig jaar met carnaval deed, komt dat voor De Betekop pen neer op een kostenplaatje van ruim 20.000 euro. Dat is voor de stichting een onoverkomelijk be- drag. „We hebben puntsgewijs doorge nomen wat de gemeente en wat De Betekoppen kunnen doen, zon der dat wij daarmee precedentwer king veroorzaken", zegt wethou der Jaap Bos. „Het is overigens een misverstand dat die rekening vast staat. Aan de hand van deze begro ting wilden wij met De Betekop pen in discussie. De bal ligt nu bij De Betekoppen. Zij gaan in over leg met hun achterban." Dat klopt, zegt vice-voorzitter Ro bin van der Hooft van De Betekop pen. „De gemeente bekijkt specifieker wat zij nog kan doen, maar zeker is ook dat wij heel veel handjes moeten vinden voor vrijwilligers werk", zegt Van der Hooft. „De vraag is of dat op korte termijn haalbaar is. Daarnaast is het finan ciële plaatje nog steeds zorgwek kend hoog. Als wij er niet aan uit komen, sluiten we de boeken. Maar dat is niet onze insteek." Het stichtingsbestuur legde de kwestie gisteravond in een verga dering voor aan de leden. Aan de hand van die peiling beraden De Betekoppen zich dit weekend op hun toekomst. In de rubriek De dag van... staat elke zaterdag een dag uit het leven van een meer of minder bekende Zeeuw cen traal. Vandaag de dag van David Harwijne, ambulanceverpleegkundi- ge bij Zorgsaam Zeeuws-Vlaanderen. Voor David Harwijne vandaag even geen be moeienis met sirenes en zwaailichten. De 35-jarige Middel burger is vrijgemaakt om te wer ken aan het Lucasproject, oftewel de invoering van een automatisch hartmassagesysteem. Lucas kan doen, waar een mens moe wordt: ongeveer drie kwartier in een strak tempo op een borstkas druk ken. Een mens houdt dat zo'n twee minuten vol, daarna verslapt hij. „In april of mei, als alle mede werkers zijn geschoold, gaan we dit reanimatieapparaat gebruiken", vertelt Harwijne. In de ontspanningsruimte wach ten zijn collega's op een melding. De piepers houden zich nog koest, maar een knip in de vingers en al les kan anders zijn. Rukken de col lega's op de post in Oostburg uit, dan schuift een van de ambulan ces uit Temeuzen richting West- Zeeuws-Vlaanderen. Moeten ze vanuit Hulst aan de bak, dan gaat een Terneuzense ambulance rich ting Vogelwaarde. Zo blijft een goede dekking van de streek gewaarborgd. „Veel ritten zijn eigenlijk niets meer dan ge schuif Dit lijkt een heel spannend beroep, maar eigenlijk valt dat best tegen. Eerlijk is eerlijk, wij doen dit werk voor de 'spoedjes'. In noodsituaties kun je, binnen gel dende protocollen, het verschil ma ken als ambulanceteam. Het is ook het enige vak binnen onze sector waarin een verpleegkundige zelf standig opereert en keuzes maakt. Hoe rot het leed ook is, het zijn de spoedritten waarvoor je het doet. door Raymond de Frel Die maken dit werk speciaal." Op die momenten moet echt alles kloppen. En dus maken de chauf feur en verpleegkundige bij aan vang van hun dienst altijd een rondje langs de ambulance. Doet alles het nog, zijn er voldoende medicijnen in voorraad? Ja? Dan logt het tweetal digitaal in, zodat de centrale meldkamer kan zien dat zij beschikbaar zijn. Tijdens een rit gaat dat net zo. Een '1' staat voor vertrek, een '2' voor aan komst bij patiënt, en zo verder. De procedures zijn standaard, maar de omstandigheden altijd an ders. Een eenzaam boertje dat al twee dagen met een dwarslaesie op de grond lag en aan zijn oren ratten voelde knabbelen, een hoog bejaarde man die al sinds de Twee de Wereldoorlog onder een gat in zijn dak sliep, een man die tijdens het reanimeren zijn toupetje ver loor... Achteraf kunnen de mede werkers een glimlach vaak niet on derdrukken. Harwijne: „Dat moet ook wel, galgenhumor is een soort zelfbescherming. Maar er is ook ruimte om een traan te laten. Na heftige ongevallen met overlede nen of een reanimatie van een kind pakken we vaak even rust om alles goed te verwerken." Dat geldt ook voor situaties waarin geweld tegen het ambulancepersoneel Wordt gebruikt. Het komt ook in Zeeland voor, al valt het hier vol gens Harwijne nog wel mee. „In de grote stad bellen ze bij wijze van spreken 112 voor een taxi, als ze geen beltegoed meer hebben. Ik kan geen trend ontdekken dat agressie tegen ons toeneemt, maar het komt wel voor. In paniek, uit 'Bij agressie kan een op merking van een van de twee al het suswerk van de ander teniet doen' onwetendheid, vanwege een ande re cultuur of door drugs- en drank gebruik krijgen wij wel eens iets naar ons hoofd geslingerd. In een horecazaak, waar veel aangescho ten mensen zaten, moesten wij eens een vrouw met een epilepti sche aanval helpen. We konden haar niet direct optillen, maar moesten haar eerst stabiliseren. Dat duurde een bezoeker te lang. Dan krijg j& dingen als 'hé eikel, schiet eens op' te horen. In bedrei gende situaties kunnen wij op een rood knopje op onze portofoon drukken. Daarmee zetten we de portoverbinding met de meldka mer ongeveer dertig seconden open. Zij luisteren dan mee en ma ken de inschatting om de politie of andere hulp te sturen." Soms speelt cultuur een rol bij incidenten met agressie. .Harwijne geeft een voor beeld. „Als de vader in een Turks gezin pijn in zijn borst voelt, zit de woonkamer vaak vol met mensen. De vrouwen huilen, de oudste zoon doet het woord. Als wij con stateren dat het meevalt, wat na tuurlijk heel gelukkig is, nemen wij hem niet mee. Maar dat vol doet niet aan de verwachtingen van al die mensen in de kamer." De recent uitgebrachte film Dood slag, waarin Theo Maassen een am bulancebroeder spéélt die uit zijn slof schiet omdat een agressieve ling hem het bieden van hulp on mogelijk maakt, wekt logischer wijs Harwijnes nieuwsgierigheid. „In dit soort situaties staat of valt ook heel veel bij de relatie tussen de chauffeur en een verpleegkundi ge. Het is fijn als je weet hoe de an der in elkaar steekt, wat voor ge moed hij op dat moment heeft. Bij agressie kan een opmerking van een van de twee al het suswerk van de ander teniet doen. Een bui tenstaander ziet helemaal niet wie de chauffeur en wie de verpleeg kundige is. Wij moeten veel van el kaar weten om goed te kunnen functioneren. Dat gaat meestal wel vanzelf. Ik bedoel; we zien elkaar alle momenten de dag. Als tijdens een nachtdienst de pieper gaat, vlieg je uit bed, stap je in de ambu lance en even later kijk je opzij en zie je een verwilderde bos haren achter het stuur zitten." SAS VAN GENT - Showband Sas van Gent gooit het over een andere, minder traditionele boeg. Meer show- en danseffecten en een min der strakke presentatie moeten er voor zorgen dat de terugloop van het aantal leden een halt wordt toegeroepen. De showband zit vooral dringend om slagwerkers verlegen. „Als er geen slagwerkers bijkomen, ziet de toekomst van de showband er niet rooskleurig uit. Zonder slagwerk kunnen wij geen optredens ge ven", aldus Carine Goethals. Maan dag is er een openbare repetitie, vanaf 19.30 uur in De Roselaer. door Martijn de Koning DEN HAAG - De Raad van State keurt de uitbreiding van super markt C1000 aan de Burgemeester Van Zuijenstraat in Breskens goed. De Raad verwerpt daarmee het be zwaar van Plus-supermarkteige- naar Ronald Lohman, die het niet eens was met de toestemming die de gemeente Sluis verleende. Lohman verhuisde een paar jaar geleden naar het Spuiplein in Bres kens. „Ik wilde uitbreiden, en de gemeente vond dat een grote su permarkt in het centrum thuis hoorde. Dat heeft me heel wat geld gekost, maar de achterliggen de gedachte begreep ik", vertelt Lohman. „Vervolgens wilde C1000 uitbreiden, en die mocht dat bui ten het centrum. Dat is meten met twee maten." Het gaat niet om broodnijd, bena drukt Lohman. „We draaien alle bei als een tierelier. De C1000 moet uitbreiden, dat vind ik ook. We kunnen de bezoekersstroom 's zomers nu al nauwelijks aan. Met de bouw van al die vakantie huizen langs de kust wordt het al leen maar drukker." Het belang van Breskens staat ech ter voorop, benadrukt Lohman. „Ik heb de afgelopen jaren mijn nek uitgestoken om er hier een bruisend centrum van te maken. De gemeente heeft zelf ook veel geïnvesteerd. Een tweede super markt in het centrum zou een enorme trekker zijn. Dan krijg je hier ook een Action en een He- ma." De Raad van State moest beoorde len of de gemeente op juridisch en procedurieel vlak fouten heeft ge maakt. Dat is niet het geval, meent de Raad. Die noemt verplaatsing van de C1000 bovendien niet rea listisch: het zou te duur zijn en er is geen plaats in het centrum. HULST - Het oplossen van vaak klei ne buurtconflicten door vrijwilli gers werkt in Hulst. Vorig jaar zijn 37 aanvragen voor buurtbemidde ling behandeld; 70 a 75 procent van de zaken is opgelost. Landelijk is de score 64 procent. Het succes in Hulst smaakt naar meer. De ge meente, de politie, Woongoed en woonstichting Hulst hebben beslo ten nog drie jaar door te gaan. In Hulst zijn tien vrijwilligers actief Klachten betreffen onder meer ge luidsoverlast, vernielingen en par- keerhinder. Extra vrijwilligers zijn welkom. Info: buurtbemiddeling gemeentehulst.nl of 06-54311465.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 152