Chemiesector gaat in onderhoud voor goud 221 zeeland Woningprijzen België blijven stijgen OPEN SAGEN www.testistQsRomst.nl VERHUIZE MET ZORG N B 01I569 50 10 'Thuis bleef altijd trekken' almanak MC Hit AAA 20/21 JANUARI 2012 Rob Rutjens Maintenance valuepark Kiespijn zaterdag 21 januari 2012 1 Z Maintenance valuepark TERNEUZEN nieuwe Herbert H.lDowweg Donja Odijk Dow Chemical Wésterschelde door Bas Dingenouts Zeeuws-Vlaanderen krimpt en vergrijst Veel jongeren trekken weg. Maar waarom? Bas Dingenouts (De Rede, Terneuzen), Anoek de Cardeijn (Zwin College, Oostburg), Christel Tuin (Reynaertcollege, Hulst) en Raymond de Frel (Zeldenrustcollege, Terneuzen) zoeken de antwoorden bij hun oud-klasgenoten. In de eerste afleveringen stel len de auteurs zich voor. Bas Dingenouts probeert voor deze rubriek zijn oud-klasgenoten van De Re de in Terneuzen te traceren. CENT - De Belgische woningmarkt ontwikkelt zich heel anders dan de Nederlandse. Terwijl praktisch overal in Nederland de huizenprij zen zijn gedaald, zijn die in België in het derde kwartaal van 2011 tot recordhoogte gestegen. De stijging bedroeg vier tot vijf procent ten opzichte van dezelfde periode in 2010. De prijsontwikkeling in Bel gië maakt het interessanter voor Belgen uit te kijken naar een huis over de grens. Dat was afgelopen jaar al te merken in ZeeuwS-Vlaan- deren. Zeeuws-Vlaamse makelaars willen onder meer via internet op deze trend inspelen met een ge richte campagne. „De samenwerking tussen bedrijfsleven, overheden en onderwijsinstellingen hier is bijzonder. Dat vind je niet in Rotterdam of Antwerpen en daarvan moeten wij profiteren. Dat biedt ook kansen meer jongeren vroeg te interesseren voor technische beroepen." Van jongs af aan heb ik al een sterke band met Zeeuws-Vlaanderen en mijn geboorteplaats Ter neuzen. Zeeuws-Vlaanderen heeft mij onbezorgd kind laten zijn. Bui ten voetballen met vriendjes, even naar opa en oma lopen, met mijn vader een 'eindje gaan fiet sen', alles kon in betrekkelijke rust en veiligheid. Ook de puberteit verliep gemoede lijk. Natuurlijk liep ik tegen dezelf de problemen aan als iedere ande-- re puber, maar ruimte om volle dig te ontsporen was er maar wei nig. Na de middelbare school kreeg ik voor het eerst te maken met een beperking van Zeeuws- Vlaanderen. Als je een studie aan een Neder landse universiteit wilt volgen, zul je hoe dan ook moeten verhui zen. In mijn geval werd het Tilburg, waar ik bedrijfseconomie ging studeren. Het leven in Tilburg was prima, maar 'thuis' bleef toch altijd zó trekken dat ik bijna elk weekend heen en weer reisde. Na tuurlijk was de 'nieuwe en onbe kende wereld' erg interessant en leuk, maar mijn afkomst heb ik nooit verloochend. Mensen die na een week of vier studeren in Am sterdam al niet meer spraken over 'thuis' of'Terneuzen', maar over 'Zeeland' hebben mij altijd mate loos geïrriteerd. Na het afronden van mijn studie ben ik, weinig verrassend, terug gekomen naar Terneuzen. Ik vond werk in 'Bresjes'. Sindsdien ben ik mij steeds bewuster geworden van de beperkingen van het wo- Het maintenance valuepark, het kennis-, onderwijs- en werkpark voor onderhoud in de procesin dustrie, staat in de startblokken in Terneuzen. De ambities zijn hoog. De Zeeuws-Vlaamse Ka naalzone moet de World Capital of Maintenance worden. door Harmen van der Werf Het klinkt nogal hoog dravend, World Ca pital of Maintenance oftewel letterlijk ver taald: Wereld Hoofd stad van Onderhoud. En dat in Ter neuzen!? „Juist wel", zegt program madirecteur van het maintenance yaluepark Rob Rutjens, werkzaam bij Dow. „In de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone zijn grote chemische bedrijven gevestigd als Dow, Yara en Cargill. En het bijzondere is dat er volop wordt samengewerkt. Dat zie je veel minder in Rotterdam of Antwerpen." Dow en Zeeland Seaports hebben samen het initiatief genomen voor de ontwikkeling van een in onder houd gespecialiseerd park, dat vlak bij de in- en uitrit van de Wester- scheldetunnel in Terneuzen moet komen. Al enkele jaren wordt er over gesproken. Gebouwen staan er nog niet. Die komen er 'pas' in de loop van 2013, is de verwach ting. Allerlei procedures moeten nog worden doorlopen. Ondertus sen heeft het maintenance value- park achter de coulissen al wel vol op vorm gekregen. Padraig Naughton is met Rob Rut jens de trekker van het project. Hij is ook werkzaam bij Dow en bij het maintenance valuepark betrok ken als manager van het kennis- en innovatiecentrum. „Wij willen verbanden leggen tussen het be drijfsleven, onderwijs- en onder- Bas Dingenouts (27), 6 VWO, De Re de, Terneuzen (2002). nen hier. Als je naar de rest van Nederland wilt reizen, op welke manier dan ook, zul je moeten be talen. Wil je zonder auto ergens komen, dan ben je afhankelijk van de schaarse mogelijkheden die het openbaar vervoer biedt. Sportclubs komen vaker in de pro blemen en gezondheidszorg wordt moeilijker bereikbaar in buitengebieden. Hierdoor heb ik steeds meer begrip gekregen voor mensen die wegtrekken, iets wat ik eigenlijk heel jammer vind. Er zal in mijn ogen dus de komende jaren het een en ander moeten ge beuren om voorzieningen op peil te houden en te verbeteren, voor dat zelfs de meest verstokte Zeeuws-Vlaming aan het twijfe len raakt. En zeg nou zelf, dat zou toch zonde zijn, want Zeeuws-Vlaanderen is volgens mij één van de mooiste stukjes Nederland. Tip? redactie@pzc.nl zoeksinstellingen. En dat lukt. In middels hebben meer dan dertig partijen toegezegd deel te zullen nemen in het maintenance value park." De drie grote chemiebedrijven Dow, Yara en Cargill zitten daar bij, maar ook onderhoudsfirma's als Arentis, Cegelec, Cofely, Thys- senKrupp Cervon, en Spie, de ge meente Terneuzen, de provincie, het ROC Westerschelde en de Ho geschool Zeeland. Naugthon: „En we hebben direct contact met on der meer de Technische Universi teit Delft en het landelijk werken de Dutch Institute World Class Maintenance in Breda." Het maintenance valuepark moet meer dan de som van de afzonderlijke partJ ners worden. In de, nu lopende, voorbereidende fase wordt samen gewerkt rond diverse thema's als werken op grote hoogte, veilig heid, kosten, effectiviteit, indus triële reiniging en corrosiebestrij- ding (roestvorming). In 2011 zijn rond een aantal van die thema's workshops gehouden. Studenten van de Hogeschool Zeeland zijn er bij betrokken. Zij gaven afgelopen week op een door tweehonderd mensen bezochte netwerkbijeen komst in Terneuzen presentaties. De link met onderwijsinstellingen als het ROC en de Hogeschool Zee land is doelbewust gelegd. Onder houd gezamenlijk op een hoger plan tillen, is de hoofddoelstelling van het maintenance valuepark. Minstens zo belangrijk is dat jonge ren kennismaken met techniek én na hun studie in de bedrijfstak aan de slag willen, stellen Padraigh Naughton en Rob Rutjens. Het ge bruik van een weidse naam als World Capital of Maintenance kan -daarbij helpen. „Het geeft aan dat we ambities hebben, dat we aan de toekomst werken." Hij liep al een tijdje met kiespijn rond, maar de Hulstenaar heeft het niet zo op tandartsen. Toen de pijn echt niet meer te onderdrukken was, ging hij met lood in de schoenen toch richting de tandartsstoel. Voor een beetje mentale ondersteuning hield hij met regelmaat contact met het thuisfront. Daar werd alles uit de kast getrokken om hem door dit zware moment te trekken: Goed zo kerel, je bent een held, wat een klasse datje nu eindelijk doorzet! Maar toen hij zijn echtgenote sms-te over de behandeling ging het fout. „De tandarts is een zakelijke klant van mij. Ik krijg een zenuwbehandeling", liet hij weten. Zijn eega tikte meteen iets terug. „Dan hoop ik voor jou dat hij een tevreden klant is..." monpiAL mouERs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 150