Roep om steun voor groei ondernemingen OR Arkema Frankrijk polst Zalco over Klesch economie 113 Gedeeltelijke doorstart Zalco maakt wel kans Luxe reus op weg naar Eemshaven Nieuwe reactor komt in Petten TE KOOP Direct aan het Veerse Meer 3 LUXE VILLA'S Buitenkans voor beleggers! 'Huidig beleid te veel gericht op groei aantal zzp'ers' DEN HAAG - In het Noord-Holland se Petten kan een nieuwe onder zoeksreactor komen. Het kabinet heeft gisteren besloten daar 40 mil joen euro voor uit te trekken. De provincie Noord-Holland draagt net zo veel bij. Het is de bedoeling dat de nieuwe reactor in 2020 in werking is en de bestaande hogefluxreactor in Pet ten vervangt. Die wordt al decen nia gebruikt voor onderzoek naar kernenergie en de productie van medische isotopen. Onder aanvoering van commissa ris van de koningin Karla Peijs heeft Zeeland er tot voor kort voor geijverd de reactor naar Zeeland te halen. De financiële bijdrage van Noord-Holland viel evenwel niet te evenaren. Peijs: „We hebben ons ermee ver zoend. De laatste tijd hebben we er daarom ook niet meer aan ge trokken. Nu concentreren we ons erop de marinierskazerne naar Vlissingen te halen. En dat gaat ze ker lukken!" mmmmmmmmmemmmmmsmmmmmmmmmmmmmmm mmmmmmmmms PAPENBURG - Een werknemer kijkt hoe het nieuwe crui- meter het langste ooit gebouwd op de Meyer Werf, ver- seschip 'Disney Fantasy' de Meyer Werf in het Duitse trok gisteren. Het schip doet vandaag korte tijd de Papenburg verlaat. Het schip, met een lengte van 340 Eemshaven in Groningen aan. foto Ingo Wagner/EPA DEN HAAG - Nederland kampt met een gebrek aan ambitieuze onder nemers. 'Het overheidsbeleid richt zich vooral op méér ondernemers, in plaats van op de groei van kans rijke ondernemingen', stelt de Ad viesraad voor het Wetenschaps- en Technologiebeleid (AWT) in een rapport dat gisteren is aange boden aan minister van Economi sche Zaken Maxime Verhagen „De economie is er niet bij gebaat dat er steeds meer zelfstandigen zonder personeel (zzp'ers) bijko men zoals nu het geval is, maar meer bij ondernemingen met am bitieuze groeiplannen", zegt Mar cel Kleijn, raadsmedewerker bij de AWT. „Wat dat betreft loopt Ne derland achter. Overheidsbeleid moet gericht zijn op de meest kansrijke groepen ondernemers." Praktische ondersteuning is daar bij effectiever dan bijvoorbeeld fis cale regelingen, aldus Kleijn. Als voorbeeld noemt hij het program ma Groeiversneller, een initiatief van het ministerie van Economi sche Zaken, Landbouw en Innova tie, dat erop is gericht bedrijven sneller te laten doorgroeien en zo de werkgelegenheid en de interna tionalisering te bevorderen. Ook een meer flexibele arbeids markt kan de ondernemersgeest aanwakkeren, aldus de AWT. ZZP Netwerk Nederland onder schrijft de bevindingen van de AWT in grote lijnen. De huidige stimuleringsmaatregelen leiden tot een overschot aan zzp'ers, vindt de belangenorganisatie. „Het is merkwaardig dat zo'n beetje iede re werkloze ongevraagd door de overheid het ondernemerschap wordt ingeduwd", aldus voorzitter Jerry Helmers. Hij doelt onder meer op fiscale voordelen voor zzp'ers en de mogelijkheid om als zelfstandige te beginnen met be houd van een WW-uitkering. Esther Raats-Coster, voorzitter van het Platform Zelfstandig On dernemers, belangenclub voor zelf standigen, noemt het AWT-advies om beleid af te stemmen op de meest kansrijke zelfstandigen 'ver bijsterend'. „Het lijkt alsof we weer teruggaan naar het ouderwet se ondememersdiploma." door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - Als de failliete aluminiumfabriek Zalco een door start maakt, zal dat een gedeeltelij ke zijn. Een gehele doorstart lijkt niet realistisch. De curatoren van Zalco hebben de afgelopen gesprekken gevoerd met een serieuze gegadigde. Ook de fa briek is bekeken. Curator Benne van Leeuwen laat weten dat er reë le kansen zijn voor de gedeeltelijke doorstart. Voortzetting van de ano- defabriek en de gieterij lijken mo gelijk. Voor de smelterij ligt dat aanmerkelijk moeilijker. De curatoren denken meer tijd no dig te hebben om een doorstart op de rails te zetten. De onderhande lingen zullen nog doorlopen tot na de einddatum van de opzegter mijn die geldt het merendeels van de ontslagen werknemers. De curatoren betreuren dat zeer, temeer omdat Zalco-mensen mo menteel al druk zoeken naar een andere baan. Zo'n 15 van de 480 medewerkers is inmiddels elders aan de slag. De ze vaak hooggekwalificeerde krach ten gaan zo verloren voor een eventuele doorstart. Uiteraard begrijpen de curatoren dat. „De situatie is echter te com plex om binnen zes weken na het faillissement al harde uitspraken te kunnen doen", zegt curator Van Leeuwen, die blij is met de inzet van Zalco-personeel dat de curato ren ondersteunt en helpt een door start mogelijk te maken. Meer Zalco in het katern Werken. door Frank Balkenende VLISSINGEN-OOST - De onderne mingsraad van de vinyltak van het Franse chemieconcern Arkema is beducht voor de overname door Gary Klesch, de investeerder van het in december failliet gegane alu- miniumbedrijfZalco in Vlissin gen-Oost. Arkema heeft ook een fabriek in het Sloegebied. OR-leden van Arkema Frankrijk hebben onlangs gesproken met OR-leden van Zalco. Ze willen we ten wat voor vlees ze bij een over name in de kuip hebben. Het fail lissement van Zalco heeft hun zor gen alleen maar aangewakkerd. Bij personeel en vakbonden leeft het gevoel dat Klesch via moedermaat schappij Basemet Zalco heeft leeg gezogen en vervolgens de deur heeft dichtgegooid. „Zoals je zult begrijpen, hebben we niet echt een positief beeld van Klesch geschetst. Het personeel is verbolgen over de manier waarop hij te werk is gegaan. Hij zet zo maar zeshonderd mensen op straat. We hebben de OR van Ar kema meegegeven dat ze nooit moeten accepteren dat Klesch hon derd procent van de aandelen ♦- krijgt. Ook lijkt het me buitenge woon verstandig als er bij een over- name meteen een goed sociaal plan wordt gemaakt, zodat bij reor- ganisaties of, in het ergste geval,. een faillissement de belangen van werknemers zijn gewaarborgd", zegt Frans Theunissen, formeel nog voorzitter van de OR bij Zal co. Arkema Frankrijk heeft de verlies- makende vinyldivisie inmiddels voor 475 miljoen euro verkocht aan de in Zwitserland zetelende Klesch Group. Volgens de directie van Arkema gaat de overname niet gepaard met reorganisaties van de betreffende Franse vinylfa- brieken. Bij de vinyldivisie werken ruim 2600 mensen. De OR moet de overname nog goedkeuren. Meer Zalco in het katern Werken zaterdag 21 januari 2012 bil A- Excellente locatie Subtrop. zwembad Onder architectuur Prima rendement Eigen aanlegsteiger Landal GreenParks Voor 6-8 personen Kom kijken aan én Luxe ingericht op het water! Informatie: Neeskens Makelaars «vww.neeskens.com Tel. 0113 573100 j

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 13