'Wij doen dit werk voor de spoedjes' Kleurrijke camavalsmodeshow in 's- erenhoek zaterdag 21 januari 2012 241id De film Doodslag van Theo Maassen gaat over een am bulancebroeder die zelf uit zijn slof schiet als hem het werken onmogelijk wordt gemaakt. Middelburger Da vid Harwijne vertelt over zijn werk bij de ambulance. door Raymond de Frel Voor David Harwijne vandaag even geen be moeienis met sirenes en zwaailichten. De 35-jarige Middel burger is vrijgemaakt om te wer ken aan het Lucasproject, oftewel de invoering van een automatisch hartmassagesysteem. Lucas kan waar een mens moe wordt, onge veer drie kwartier in een strak tem po op een borstkas drukken. Een mens houdt dat zo'n twee minu ten vol, daarna verslapt hij. „In april of mei, als alle medewerkers zijn geschoold, gaan we dit reani- matieapparaat gebruiken", vertelt Harwijne. In de ontspanningsruimte wach ten zijn collega's op een melding. De piepers houden zich nog koest, maar een knip in de vingers en al les kan anders zijn. Rukken de col lega's op de post in Oostburg uit, dan schuift een van de ambulan ces uit Terneuzen richting West-Zeeuws-Vlaanderen. Moeten ze vanuit Hulst aan de bak, dan gaat een Temeuzense am bulance richting Vogelwaarde. Zo blijft een goede dekking van de streek gewaarborgd. „Veel ritten zijn eigenlijk niets meer dan geschuif Dit lijkt een heel spannend beroep, maar eigen lijk valt dat best mee. Eerlijk is eer lijk, wij doen dit werk voor de 'spoedjes'. In noodsituaties kun je, binnen de geldende protocollen, het verschil maken als ambulance team. Het is ook het enige vak bin nen onze sector waarin een ver pleegkundige zelfstandig opereert en keuzes maakt. Hoe rot het leed ook is, het zijn de spoedritten waarvoor je het doet. Die maken dit werk speciaal." Op die momenten moet alles klop pen. En dus maken de chauffeur en verpleegkundige bij aanvang van hun dienst altijd een rondje langs de ambulance. Doet alles het nog, zijn er nog voldoende medi cijnen in voorraad? Ja? Dan logt het tweetal digitaal in, zodat de centrale meldkamer kan zien dat zij beschikbaar zijn. Tijdens een rit gaat dat precies zo. Een '1' staat voor vertrek, een '2' voor aan komst bij patiënt, en zo verder. Die procedures zijn standaard, maar de omstandigheden zijn al tijd anders. Een eenzaam boertje dat thuis al twee dagen met een dwarslaesie op de grond lag en aan zijn oren ratten voelden knabbelen, een hoogbejaarde man die al sinds de Tweede Wereldoorlog onder een gat in zijn dak sliep, een man die tijdens het reanimeren zijn tou- petje verloor... Achteraf kunnen de medewerkers een glimlach vaak niet onderdruk ken. Harwijne: „Dat moet ook wel, die galgenhumor is een soort zelfbescherming. Maar er is ook ge noeg ruimte om een traan te laten. Na heftige ongevallen met overle denen of een reanimatie van een kind pakken we vaak even rust om alles goed te laten verwerken." Dat geldt ook voor situaties waarin geweld tegen het ambulancepersoneel wordt gebruikt. Het komt ook in •Zeeland voor, al valt het hier vol gens Harwijne nog wel mee. „Ik kan geen trend ontdekken dat agressie tegen ons toeneemt, maar het komt wel voor. In paniek, uit onwetendheid, vanwege cultuur of door drugs- en drankgebruik krijgen wij wel eens iets naar ons hoofd geslingerd. In een horeca zaak, waar veel aangeschoten men sen zaten, moesten wij bijvoor beeld een vrouw met een epilepti- 'Bij agressie kan een op merking van een van de twee ai het suswerk van de ander teniet doen.' sche aanval helpen. Je kunt dan niet meteen beginnen, je moet haar eerst stabiliseren. Dat duurde een bezoeker te lang. Dan krijg je dingen als 'hé eikel, schiet eens op' te horen. In bedreigende situaties kunnen wij op een rood knopje op onze portofoon drukken. Daar mee zetten we de portoverbinding met de meldkamer ongeveer der tig seconden open. Zij kunnen dan meeluisteren en de inschat ting maken om de politie of ande re hulp te sturen." Soms speelt cultuur een rol bij incidenten met agressie. Harwijne illustreert het met een voorbeeld. „Als de vader in een Turks gezin pijn in zijn borst voelt, zit de woonkamer vaak vol met mensen. De vrouwen huilen, de oudste zoon doet het woord. Als wij constateren dat het mee valt, wat natuurlijk gelukkig is, ne men wij hem niet mee. Maar dat voldoet niet aan de verwachtingen van al die mensen in de kamer." De recent uitgebrachte film Dood slag, waarin Theo Maassen een am bulancebroeder speelt die uit zijn slof schiet omdat een agressieve ling hem het bieden van hulp on mogelijk maakt, wekt logischer wijs Harwijnes nieuwsgierigheid. „In dit soort situaties valt of staat ook heel veel bij de relatie tussen de chauffeur en een verpleegkundi ge. Het is fijn als je weet hoe de an der in elkaar steekt, wat voor ge moed hij op dat moment heeft. Bij agressie kan een opmerking van een van de twee al het suswerk van de ander teniet doen. Wij moeten veel van elkaar weten om goed te kunnen functioneren. Dat gaat meestal ook wel vanzelf Ik be doel; we zien elkaar alle momen ten de dag. Als tijdens een nacht dienst de pieper gaat, vlieg je uit bed, stap je in de ambulance en even later kijk je opzij en zie je een verwilderde bos haren achter het stuur zitten." David Harwijne: „In situaties met agressie valt of staat ook heel veel bij de relatie tussen de chauffeur en een verpleegkundige. Het is fijn als je weet hoe de ander in elkaar steekt, wat voor gemoed hij op dat moment heeft, foto Mark Neelemans m i m& - mm mmm m door Frank van Cooten 'S-HEERENHOEK - Dertig modellen in de leeftijd variërend van 4 tot 20 lopen vrijdag 27 januari van 19.00 tot 20.00 uur de eerste carna valsmodeshow in de vestiging van de Boerenbond in 's-Heerenhoek. De boerenbond in hét carnavals dorp van de Bevelanden verkoopt al jaren carnavalskleding en acces soires. „Als ik naar de optocht kijk, hebben we nog een behoorlijke markt te winnen", zegt Jozien de Winter. „Met de modeshow probe ren we ons nog beter op de kaart te zetten." Zij is samen met Wilco van de Guchte en Jacqueline Paree druk bezig met de voorbereidingen. Een compleet draaiboek ligt al op tafel. „Er komt immers heel wat bij kij ken." De Boerenbond op 's-Heerenhoek verkoopt al zes jaar carnavalskle ding zónder overigens de preten ties te hebben van een feestwim kei. „We zijn begonnen op vijf vier kante meter. Nu nemen de rekken met de kleding bijna honderd vier kante meter in beslag. Zodra de kerstspullen eruit zijn komt de car navalskleding er in. Normaliter zouden we op deze ruimte het tuinmeubilair al moeten neerzet- ten, maar daar is het toch nog geen weer voor", aldus Van de Guchte. Jozien de Winter liep al een paar jaar rond met de gedachte een car navalsmodeshow op poten te zet ten. Deze gedachte kreeg concreet vorm nu haar dochter op street- dance zit bij Dansstudio Shirley in Goes. „Shirley neemt het hele tech nische deel van de modeshow voor haar rekening. Zij heeft de complete choreografe voor haar re kening genomen inclusief de mu ziek." Jozien presenteert de modeshow en Jacqueline kleedt de modellen en zorgt ervoor dat de pruiken, hoedjes en brillen goed zitten. Aan de modeshow is een kleur- wedstrijd gekoppeld. De kleurpla ten kunnen voor dinsdag worden ingeleverd. De deelnemers maken kans op een carnvalsoutfit van veertig euro. Jozien de Winter showt één van de outfits. foto Izaak Verkeste

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 136