'Samen Eenzaam' Veel eenzaamheid onder gezinnen zeeland 123 Borsele dreigt met sluiting Polenhotel Brand in schuur GERARD «4" Schadeclaim Lezing over groei en bloei in de moestuin Optreden moderne rock cover band Misst Rondleiding door werkplaats orgelbouw Idee voor tol op Westerschelde voor de Belgen Cursus Russische kunst en architectuur Open dag in het Erasmuspark Derde aanhouding overval sigarenwinkel Dader in de cel NIEUWE K00KW0RKSH0PS www.wittelelie.nl zaterdag 21 januari 2012 De familie begon zich terug te trekken uit de maatschappij. Ze kwamen de deur niet meer uit, lieten de boodschappen bezorgen, de gordijnen bleven dicht en de vuilniszakken buiten zetten, durfden ze niet meer. verhuizingen en meubelopslag Middelburg 0118-626919 Goes 0113-217531 www.gerardbouwense.nl BURCH-HAAMSTEDE - Zanger Tho mas Berge kan een schadeclaim van het festival Aemstie Alive tege moet zien als hij niet snel met een goede verklaring voor zijn afwezig heid komt. Hij zegde vorige week zonder opgaaf van reden Zijn op treden in Burgh-Haamstede af. THOOLSE STELLING 'Een permanente onderhoudsweg op de dijk moet kunnen.' Geef uw me ning op de site: www.pzc.nl/tholen. Foto's naar www.pzc.nl/foto Stuur tips naar tholen@pzc.nl of bevelanden@pzc.nl Pastoraal werker Frida den Hol lander uit Goes is veel eenzaam heid tegengekomen. Vooral de eenzaamheid die sommige gezin nen treft, raakte haar diep. Ze schreef er een boekje over met de titel Samen Eenzaam. door Lilian Dominicus Het was op een bijeen komst van een christelij ke vrouwenvereniging, minstens tien jaar gele den. „Ik bad voor de familie van een slachtoffer van seksueel ge weld", zegt Frida den Hollander, auteur van het boekje Samen Een zaam, dat onlangs is uitgegeven. „Een vrouw kwam na afloop naar me toe en vroeg me: waarom bid je ook niet voor de familie van de dader? Zij bleek een moeder te zijn van zo'n dader en vertelde haar levensgeschiedenis. Ik had er geen antwoord op, nooit bij stilge staan,-dat een dader óók familie heeft die in een isolement terecht komt en tegen allerlei vooroorde len aanloopt. Zo is het eerste ver haal geboren." Den Hollander houdt van men sen, heeft twee kinderen en vier kleinkinderen. Ze werkte lange tijd in het onderwijs. Het was voor haar een logische stap het pastoraal werk in te gaan. Ze deed dat zowel op Schouwen-Duive- land als op Zuid-Beveland. Ze werd vertrouwenspersoon 'Sek- Frida den Hollander verzamelde als pastoraal werker de afgelopen jaren veel verhalen over eenzaamheid on der gezinnen en schreef daar een boekje over. foto Ronald den Dekker door Frank van Cooten HOEDEKENSKERKE - De gemeente Borsele laat zich niet langer aan het lijntje houden door Eurobezit, de eigenaar van het voormalige ho tel Westerschelde in Hoedekens- kerke. In dit oude hotel wonen twintig arbeidsmigranten. De gemeente verzocht de eigenaar een tijdje geleden een aantal maat regelen te treffen in verband met de veiligheid. „Een aantal zaken is echter nog steeds niet goed gere geld. Als de eigenaar niet snel actie onderneemt, gaan we over tot slui ting", aldus wethouder Jan Zan- dee. De directie van Eurobezit reageert niet op de kwestie. Het is ook nog steeds niet bekend of Eurobezit de huisvesting wil uitbreiden van twintig naar veertig arbeidsmigran ten. Volgens dé dorpsraad zijn sueel Geweld en Godsdienst' voor Zeeland. En zo hoorde ze het ene na het andere schrijnende verhaal over eenzaamheid. „Dan merk je dat er heel veel aandacht is voor de eenzaamheid van het individu. Maar over de eenzaamheid van een familie hoor je zelden wat. Ter wijl het zo veel voorkomt." De familie van de moeder uit het eerste verhaal begon zich terug te trekken uit de maatschappij. Ze kwamen de deur niet meer uit, lie ten de boodschappen bezorgen, de gordijnen bleven dicht en de vuil niszakken buiten zetten, durfden ze niet meer. „Die verdwenen in het schuurtje, maar dat ging enorm stinken. Haar man gaf haar de schuld van de pedofilie van haar zoon en verliet haar uiteinde lijk. Zo kreeg de buitenwereld weer de bevestiging: 'zie je, het zal inderdaad wel aan haar liggen'." Ook stuitte ze op het verhaal van twee homosexuele jongens uit een streng kerkelijk milieu. Zij deden alles samen, maar hielden hun ge voelens voor elkaar angstvallig ver borgen voor de buitenwereld. Op een avond kwam een van jongens niet meer thuis. Bleek dat hij zich had verdronken in de Oosterschel- de. „Hij had een briefje nagelaten: 'zorg goed voor mijn vriend'. Twee weken later werd ook die vriend teruggevonden in de Oosterschel- de. Het gezin van de eerste jongen werd buiten de kerk gezet. Het ge zin van de tweede jongen had meer 'geluk'. Hun zoon was slechts besmet geraakt door slecht gedrag van de ander." Samen Eenzaam, door Frida den Hollander, uitgeverij Boekscout, IS BN 9789461767073. Bestellen: www.boekscout.nl daar nog steeds serieuze plannen voor. Maar bij de gemeente is nog geen enkel plan bekend voor even tuele uitbreiding. Eurobezit heeft overigens geen ge bruiksvergunning voor het voor malige hotel als huisvesting voor de twintig arbeidsmigranten. „We hebben de gebruiksvergunning niet verstrekt omdat we dachten dat Eurobezit met een uitbreidings plan zou komen. Als Eurobezit aan de voorschriften voldoet, ge ven wij alsnog de gebruiksvergun ning." Inwoners van Hoedekens- kerke zien de komst van meer ar beidsmigranten in het voormalige hotel Westerschelde niet zitten. Vorig jaar werd een petitie met daarbij ruim driehonderd handte keningen overhandigd aan het ge meentebestuur. De uitbreiding past niet binnen de schaal van het dorp, vinden de bewoners. HEINKENSZAND - Een schuurtje tus sen twee woningen in de Zangvo gelstraat in Heinkenszand is vrij dagmorgen rond half negen uitge brand. De brandweer vreesde even dat het vuur naar de huizen over zou slaan, maar daar was geen sprake van. Het konijn dat in een hok naast de schuur zat, is gered. 'S-GRAVENPOLDER Peter Bauwens houdt donderdag 6 januari een lezing voor Groei en Bloei. 'In een tuin vol eten' leidt hij de deelnemers rond en zorgt voor een nieuwe kijk op de moestuin. Iedereen is welkom om 19.30 uur in het Dorpshuis in 's-Gravenpol- der. Groei en Bloeileden mogen gratis naar binnen, andere belang stellenden betalen 6 euro. SINT-ANNALAND De moderne rock cover band Misst treedt vandaag om 22.00 uur in ca fé An de Sloove in Sint-Annaland op. De band bestaat uit Fabiola Splinter (frontvrouw), Erik Roosch, Arnold van Loon (beide gi taar), Piet Kirchner (basgitaar) en Sebastiaan Rommes (drums). Die laatste is ook bekend van de bands JIC en Bizar. De band heeft bekendheid gekre gen door Anouk en Kane. OUD-SABBINGE Nico Dekkers en René Nijsse hou» den samen met enkele kerken op maandag 23 januari een rondlei ding in werkplaats Orgelbouw in Oud-Sabbinge. De werkplaats is ei gendom van Nijsse. Iedereen verzamelt zich om 13.15 uur met auto bij de Doopsgezinde kerk, Westwal 41, Goes, om van daaruit naar de werkplaats te gaan. Nijsse restaureert in de werkplaats zijn orgel. Dekkers zal wat laten zien en horen. door Wout Bareman TERNEUZEN - De Nederlandse Staat moet de Scheldeverdragen met Bel gië opzeggen en weer tol gaan hef fen voor de scheepvaart naar Ant werpen. Die suggestie doet voorzit ter Giel van Boom van de Temeu- zense raadsfractie Top/Gemeente belangen in een brief aan staatsse cretaris Henk Bleker (economie, landbouw). Van Boom vindt het een goede te genmaatregel na het 'minder char mante' optreden van de zuiderbu ren rond de Hedwigepolder. Voor al de dreigende Vlaamse claim van 250 tot 785 miljoen euro voor het breken van ontpolderafspraken stak hem. Tol op de Westerschelde compenseert enigszins, zo meent hij, wat de Zeeuwen moeten beta len voor onderhoud van de zeedij ken. GOES De cursus 'Russische kunst en ar chitectuur, 1919 tot heden'' begint donderdag 26 januari om 19.30 uur. De cursus bestaat uit acht lessen en wordt gegeven bij het ROC aan de Bessestraat in Goes. Het gaat uit van de Zeeuwse Volksuniversiteit. Aanmelden: 0118-634800. In de cursus wordt het Stalinisme benadrukt en de uitdagende mo derne kunst na de Perestrojka. GOES Woonzorgcentrum Erasmuspark in Goes-Noord houdt zaterdag 4 fe bruari een open dag. Iedereen is welkom. Het publiek kan het res taurant, de kapsalon en pedicure, dagverzorging voor ouderen, het ontmoetingscentrum en de herstel appartementen bekijken. Medewerkers van zorgverlener SVRZ beantwoorden vragen en ge ven informatie. De open dag is van 14.00 tot 17.00 uur. OOST-SOUBURG De politie heeft gisteren in Oost-Souburg een derde verdachte aangehouden in verband met de overval op de sigarenwinkel aan de Voorstad in Goes van afgelopen maandag. Het gaat om een 25-jarige man zon der vaste woon- of verblijfplaats. Voorafgaand aan de aanhouding is in Goes de trein doorzocht, maar daar werd de man niet aangetrof fen. Later is hij in Oost-Souburg aangehouden. SAS VAN GENT - De dader van het schietincident in Sas van Gent op 10 december waarbij een 18-jarige vrouw uit Terneuzen gewond raak te, is donderdag overgeleverd aan Nederland. De dader, een 32-jarige Belg, is in samenwerking met de Belgische politie aangehouden. Kennismakings AKTIE €15,00 KORTING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 135