61 werken De poets heef Pleisters op de wonden pensioenzaken zaterdag 21 januari 2012 door Theo Gommer steld of het zekere voor het onze kere nemen en even pas op de plaats. Toch zijn er ook drie pleisters op de wonde, of eigenlijk vier. Het betreft bruto-kortingen op uw pensioen, netto zal het dus nog wel wat meevallen. De AOW wordt vanaf 2013 wel extra verhoogd met 0,6 procent. De salarissen van vele werkne mers zullen ook niet verhoogd worden, iedereen moet dus de 'te ring naar de nering' zetten. Waar bij aangetekend dat in het alge meen gesteld kan worden dat de kosten van het levensonderhoud voor actieve werknemers hoger zijn dan voor gepensioneerden. Tot slot hebben we ondanks alle malaise nog steeds ontzettend veel pensioengeld - zeker in verge lijking met andere (zuid) Europe se landen. Minder goed is dus nog niet slecht! Zoals u weet nemen pleisters de 'wond' niet weg, maar verlichten, verzachten en helen deze wel - ze ker op termijn. Hoe het dus ook is, ook afstempelen nu zal de pen sioenen voor de toekomst houd baarder maken. Iedereen moet daar dus aan bijdragen. Tel vooral daarom uw (pen sioen) zegeningen. Ik zal u ook dit jaar blijven informeren over mo gelijkheden en oplossingen. Ge lukkig 2012! Vorig jaar augustus schreef ik het al. Helaas is het er de afgelopen maanden niet beter op geworden. De komende weken/maanden kunt u dus zo maar het bericht krijgen dat 'uw pensioenfonds' vanaf (april) 2013 minder pensioen gaat uitkeren, variërend van 5 tot 10 procent minder dan nu. Overigens ook als u een 'beleggingspensioen' hebt bij een verzekeraar is het goed te kijken hoeveel dit nu echt gaat op leveren. Gezien de waarde van de beleggingen (nu en op pensioen datum) en de gestegen levensver wachting. Beide 'drukken' name lijk de hoogte van de uitkering. Het heeft drie redenen dat fond sen de pensioenen moeten verla gen. Allereerst vallen de rende menten tegen, ze zijn niet slecht, maar niet zo goed als had gemoe ten. Dat komt natuurlijk door de euro-crisis. Daarnaast worden mensen steeds ouder, daar is in het verleden te weinig rekening mee gehouden voor wat betreft de premiebetalin gen. Er komen steeds minder werknemers. Sowieso gezien het feit dat vanaf de jaren '70 gestaag minder mensen zijn geboren en ook omdat er steeds meer zzp'ers komen. Tot slot zijn de gewekte verwach tingen te hoog geweest: ons pen sioen is niet (100 procent) zeker, de jaarlijkse inflatiecorrectie is niet gegarandeerd en dus niet van zelfsprekend en inherent aan soli dariteit tussen generaties is nu eenmaal dat het ook een tijdje wat minder kan gaan. Dat is niet allemaal zo gecommu niceerd - en dat mag u de verant woordelijken echt wel aanreke nen - maar maakt het 'probleem' niet anders. Het is daarom vooral een keus tussen of nu niet afstem pelen met het risico dat het over een paar jaar helemaal slecht is ge- Mr Theo Gommer MPLA is partner bij Akkermans Partners Legal Advice te Til burg, waar hij tevens directeur van het Wetenschappelijk Bureau is. Daarnaast is hij advocaat bij Gommer Partners Pensioen Advocaten en voorzitter van de Neder landse Orde van PensioenDeskundigen. Weinig mensen weten dat een hulp in de huishou ding recht heeft op minimumloon, vakantietoeslag en op doorbetaling van loon tijdens vakantie en ziekte. „Ze werkt immers maar een paar uur per week zwart", is de redenering. door Agnes van Brussel illustratie Job van Gelder Marianne heeft al jaren lang een trouwe huishoudelijke hulp, Ada. Instructies heeft Ada niet meer nodig. Marian ne en de andere familieleden zijn vaak niet thuis. Als ze er wel zijn, wordt er koffie gedronken en even bijge praat. Het geld ligt meestal klaar op tafel. Een briefje van vijftig voor vier uur. Ada werkt niet in de schoolvakanties en ver dient dan niets. Laatst was ze een weekje ziek en dat betekende ook geen inkomsten. Ada heeft er nog nooit aan gedacht om te vragen naar doorbetaling van loon bij ziek te. „Het hoeft niet van mij. Ik ben zo dik te vreden. Ik wil me vrij voelen om in vakan- - ties niet te werken. Die vrijheid is voor mij belangrijk." Met Kerstmis is er altijd een kerstpakket en een keer per jaar gaat ze een dagje uit met Marianne. „Een stadswande ling, koffie met gebak, museumbezoek en een beetje shoppen. We genieten er allebei van ons 'bedrijfsuitje'", vertelt Marianne. De werknemer, die in loondienst werkt, heeft niet alleen dat kerstpakket, maar meer financiële voordelen, zoals recht op pen sioen en sociale zekerheid. De werkgever be taalt premies voor sociale verzekeringen en pensioen en kan de werknemer niet ont slaan zonder ontslagvergunning. Bij ziekte moet de werkgever twee jaar lang loon door betalen. De huishoudelijke hulp heeft niet al die rechten, maar toch meer dan ze zelf vaak be- GELD EN WERK ONLINE zie onze website :geldenwerk Geld en werk is ook te volgen op de website van deze krant. Naast diverse colums en rubrieken treft u al het nieuws dat met uw persoonlijke financiën en het werk te maken heeft op één overzichtelijke plek aan. seft. Misschien is er geen schriftelijke ar beidsovereenkomst, maar een mondelinge afspraak is even goed een arbeidsovereen komst. De afspraak die Marianne ooit heeft gemaakt met Ada is dat zeker. Het gaat om regelmaat, (een vaste dag in de week) en een gezagsverhouding, de belangrijkste ele- menten van een arbeidsovereenkomst. Ma rianne bepaalt wat er moet gebeuren, ook al heeft Ada door de jaren heen geen aanwij zingen meer nodig. Weliswaar werkt Ada maar drie dagen per week (waarvan maan dag bij Marianne) en geeft ze haar loon mis schien niet op aan de fiscus, toch heeft ze recht op minimumloon, vakantietoeslag en doorbetaling van loon bij vakantie en ziekte (gedurende 6 weken 70 procent) Ada is zich daarvan niet bewust en ook Ma rianne meent dat ze royaal en legitiem han delt. En wie zal het ooit controleren? Veel mensen denken dat er geen rechten aan een arbeidsoverkomst kunnen worden ontleend, als iémand zwart werkt of zonder verblijfsvergunning. Huishoudelijke hulpen geven inderdaad hun inkomsten vaak niet op aan de fiscus, ook al zou dat in veel geval len niet eens zo nadelig voor ze uitpakken. Ze willen geen soesa en weten niet precies hoeveel ze mogen bijverdienen zonder dat het van invloed is op hun uitkering of de be lastingheffing op henzelf en hun partner. Dat moet de huishoudelijke hulp zelf we ten. De werkgever heeft er helemaal niets mee te maken, hoe de huishoudelijke hulp het regelt. Op de werknemer die minder dan vier da gen in een particuliere huishouding werkt is de 'Regeling dienstverlening aan huis' van toepassing. In deze regeling staat dat niet alle zaken uit het arbeidsrecht van toe passing zijn, maar een aantal belangrijke re gels wel. Die regels staan hieronder opge somd. In theorie zouden huishoudelijke hulpen ook ondernemer ofwel zzp'er kunnen zijn, net als de kapper of pedicure, die aan huis komt. Dat betekent meer administratieve rompslompen werkt kostenverhogend. Een zzp'er moet 6 procent btw in rekening bren gen en heeft dan nog geen recht op doorbe taling van loon bij ziekte en vakantie. Om op een reëel bedrag uit te komen zou het uurloon zeker omhoog moeten en daarmee prijst de huishoudelijke hulp zichzelf uit de markt. Dat is ook de strekking van het antwoord yan minister Kamp van 10 maart 2010 op de petitie van de Vereniging Vrouw en Recht en FNV Bondgenoten om de rechtspositie van huishoudelijk personeel te verbeteren. In deze petitie 'Een baan als andere', pleiten beide organisaties voor afschaffing van de 'Regeling dienstverlening aan huis' en volle- Nieuwe muis 'Cube' heeft touchscreen De computermuis is nog niet pas sé. Temidden van een stortvloed aan tablets met aanraakschermen heeft Logitech een nieuw model ontwikkeld, dat een vierkante vorm heeft. Het model is 'Cube' genoemd, meldt Management Team. De bovenkant van de muis bestaat uit een touchscreen zodat je niet meer met de muis hoeft te schuiven maar kunt 'vegen' net als op een smartphone of i-pad. Hoogopgeleide thuiswerkers zijn erg tevreden Hoogopgeleide werknemers die thuiswerken, zijn hier zeer tevre den over, blijkt uit onderzoek van Intermediair onder 11.000 hoogop geleiden. Van de deelnemers zei 77 procent effectiever te werken en zich thuis beter te concentr- ren. Veel mensen vinden thuis werken ook prettig omdat het de balans tussen werk en privé verbe tert en de stress van bijvoorbeeld kinderen ophalen, afneemt. Aantal kredietnemers met achterstand neemt licht toe Het percentage kredietnemers dat niet aan haar verplichtingen vol doet, is afgelopen halfjaar geste gen van 7,2 naar 7,4 procent, meldt het Bureau Krediet Registra ties (BKR). In het eerste halfjaar van 2011 was de stijging van kre dietnemers met een betalingsach terstand veel groter: 0,6 procent. De BKR pleit voor vroegtijdige re gistratie van alle betalingsproble men van consumenten. Schatrijke Duitse investeert in Fries bedrijf De Friese fabrikant van waterzui veringsinstallaties Paques krijgt Susanne Klatten als investeerder, meldt Z 24. De Duitse BMW-erfge- name is naar schatting de op één na rijkste onderneemster van Eu ropa. Klatten neemt een belang van 20 procent in Paques. Het be drijf wil met het geld investeren in nieuwe technologieën om de markpositie in Duitsland, Brazilië en India te versterken. NVM-makelaars verkopen 13 procent minder woningen Er zijn afgelopen kwartaal meer dan 13 procent minder woningen via NVM-makelaars verkocht ten opzichte van dezelfde periode in 2010. De NVM is de grootste Ne derlandse vereniging voor make laars en vastgoeddeskundigen. Op jaarbasis verkochten ze 7 procent minder woningen vergeleken met 2010. De makelaars verkochten in 201189.210 woningen op een tota le markt van 118.000 woningen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 128