'Zalco moet snel doorstarten werken 15 'Verhuizen, daar praat je wel over' zaterdag 21 januari 2012 Een doorstart van de failliete alumi niumsmelter Zalco, geheel of gedeelte lijk, moet wel binnen afzienbare tijd gebeuren, anders zijn ontslagen vak mensen misschien al elders aan de slag gegaan. Daarvoor waarschuwt Koos de Meij, bestuurder metaal van FNV Bondgenoten voor de regio Zeeland. door Frank Balkenende Veel Zalco'ers hopen stiekem dat ze terug kunnen naar de alumini- umfabriek in Vlissingen-Oost. Onder de vlag van een nieuwe ei genaar. Vakbondsman Koos de Meij begrijpt dat. „Sommige mensen werk ten er al 35 jaar. Ze hebben er hun ziel en zaligheid aan gegeven en dat in zware ar beidsomstandigheden. Het is triest om zul ke mensen in een hoekje te zien zitten, zich geen raad wetend." Haast is geboden, zegt De Meij, want ont slagen personeel is volop aan het sollicite ren. Deze week kreeg een aantal sollicitatie training, op touw gezet door het speciaal voor Zalco opgerichte mobiliteitscentrum. „We praten over ervaren krachten. Bij een doorstart heb je die nodig. Als de gesprek ken over een doorstart te lang duren, be staat de kans dat je nu beschikbare vak mensen kwijt bent." De curatoren praten momenteel met een gadigde die Zalco deels of geheel wil voort zetten. Een overname ligt gecompliceerd, met name doordat de grond geen eigen dom was van Zalco. Het terrein was in erf pacht gegeven door havenbedrijf Zeeland Seaports en Nationale Borg-Maatschappij. Het havenbedrijf, dat in 2007 de grond on der Zalco voor zeventig miljoen euro kocht, vordert nog vijf miljoen euro aan achterstallige pacht. Van Nationale Borg is de vordering nóg niet bekendgemaakt. De curatoren moeten met alle debiteuren overeenstemming bereiken over de voor waarden voor een doortstart. Dat gaat niet op een achternamiddag. Dat weet De Meij ook, want hij staat in nauw contact met de curatoren. De bonden vinden dat de curatoren een diepgravend onderzoek moeten doen naar de ondergang van Zalco en de rol die aandeelhouder/investeerder Gary Klesch daarin heeft gespeeld. Volgens De Meij ruikt het faillissement allerminst fris. „We hebben het gevoel dat het bedrijf is leegge zogen. Een gevoel, want ik kan het niet kei hard aantonen, maar het was een finan cieel ondoorzichtig circus. Als je je grond foto Izaak Verkeste van arbeidsomstandigheden en het oplos sen van milieuproblemen bij Zalco. Vol gens medewerkers is er onder invloed van aandeelhouder Klesch alleen maar keihard bezuinigd. De Meij vindt het een gotspe dat de directie zelfs een loonoffer durfde te verlangen van de bijna 500 personeelsle den. „Anderhalfjaar lang konden we met de di rectie niet tot redelijke afspraken komen. De verhoudingen waren moeizaam, ook omdat de vakbonden er samen driehon derd leden en dus invloed hadden. Dat wist het management donders goed. Het contact met de directie verliep op een gege ven moment stug, omdat de vakbonden zich verzetten tegen het loonoffer dat de directie vroeg. Onze opstelling kwam niet van pas. Dat loonoffer had trouwens geen zoden aan de dijk gezet. Het had vier ton aan personeellasten bespaard. Dat is nog niet eens het bedrag dat Zalco op één dag kwijt was aan energiekosten, dus waar pra ten we over. Daarbij kwam dat de werkne mers geen vertrouwen hadden in de direc tie. Als je een loonoffer vraagt, moet je ook een toekomstperspectief bieden. Dat ontbrak." De Meij is blij dat de bonden dat hun poot stijf hebben gehouden. „Werknemers krij gen in elk geval nu een goede uitkering. Hadden ze loon ingeleverd, dan hadden ze nu beduidend een lagere uitkering gehad." De Meij voelde onmacht toen het in de cember tot een faillissement kwam. Hij vermoedt dat Zalco op zich levensvatbaar was. „Natuurlijk, Zalco was een grootver bruiker van energie. De discussie over de energieprijzen speelde echter al jaren. Die was niet nieuw. Daarbij waren de prijzen voor aluminium vorig jaar ook niet echt slecht. Ook niet echt goed, maar zeker niet dramatisch laag." De vakbondsbestuurder vindt dat de rijks overheid 'eens moet nadenken over de vrij heid van onderneming'. „Iedere investeer der kan in principe zijn goddelijke gang gaan. Maar kijk nu eens naar de schade die Klesch heeft aangericht. Aan de Zeeuwse economie en aan de Zalco-mensen. Ontsla gen werknemers brengen een gigantisch of fer. Veel van hen staan vlak voor hun pen sioen en betalen nu het gelag. En meneer Klesch is vertrokken, een spoor van vernie lingen achterlatend. Ik geloof niet dat hij er een nacht wakker van ligt..." FNV Bondgenoten-bestuurder Koos de Meij: 'Waar zijn die miljoenen gebleven?" Het faillissement van aluminiumsmelter Zalco in december vorig jaar betekende het grootste ont slag in de geschiedeSnis van.de Zeeuwse econo mie: 480 werknemers en 120 inleenkrachten verlo ren hun baan. De PZC besteedt daarom elke week in het katern Werken aandacht aan Zalco en de toe komst van de ontslagen werknemers. verkoopt, op je gebouwen een hypotheek neemtgeldstromen onduidelijk zijn en je externe partijen binnenhaalt voor het ope nen van een tweede serie ovens, ga je toch denken dat meneer Klesch er winst uit heeft gehaald. Ofwel, waar zijn die miljoe nen gebleven?" De Meij vindt dat de afgelopen jaren te weinig werd geïnvesteerd in modernise ring van de aluminiumfabriek, verbetering Ruud Heerschop Ruud Heerschop (47) uit Middelburg is even gedwongen huis man. Hij vangt de kinderen op, stofzuigt en haalt bood schappen. Dat bevalt de voormalig systeembeheerder van het failliete Zalco best. „Mijn vrouw vindt het ook wel fijn dat ik taken kan overnemen. Het laatste jaar bij Zalco was intensief, om dat ik ook secretaris van de Ondernemingsraad was. Veertig uur overwerk per maand was heel gewoon. Plotseling*is je lange car rière bij Zalco ten einde. Dat blijft een klap. Nu kan ik even uitbla zen. Die rust heb je nodig om alles te verwerken." Heerschop werkte 23 jaar bij Zalco. Het was Zalco voor en na, ze ker het afgelopen jaar. Nu staat Heerschop voor zijn gevoel weer midden in de maatschappij. „Op een woensdag naar de super markt, dat deed ik nooit. Daar had je geen tijd voor. Het was op zaterdag snel boodschappen doen. Ook lees ik weer eens fatsoen lijk de krant. Het is in die zin een leerzame periode." Deze week heeft hij in het voor Zalco opgerichte mobiliteitscen trum een sollicitatietraining bijgewoond. Hij deed daar enkele tips op om zijn cv te verbeteren. Voor het overige was het beken de kost. Hij oriënteert zich rustig op de toekomst. „Ik probeer de eerste drie maanden iets in mijn vakgebied te vinden. Het is wel zo dat je als IT-er veel moet bijleren omdat de ontwikkelingen zo snel gaan. De vraag is of ik dat nog wel wil én of werkgevers niet liever jongeren hebben. Bovendien zijn IT-banen vooral te vin den in de Randstad en Noord-Brabant. Als ik na een halfjaar nog niks heb, kom je voor de afweging te staan om te verhuizen. Bij die keuze speelt je gezin een grote rol. Mijn vrouw heeft een baan, de jongste van mijn vier kinderen woont nog thuis en zit hier op school. Daar praten we regelmatig over, maar ik maak me nu nog geen grote zorgen." Heerschop volgt een hbo-opleiding communicatie en multimedia- design. „Misschien ga ik die kant op. Ik blijf positief, ik ben werk zoekende, geen werkloze."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 127