werken 3 zaterdag 21 januari 2012 Marina de Visser en Wim de Visser aan het werk in de varkensstal. We hebben vogelshows gedaan in de Efteling en op Landalparken. Maar de roofvogels worden ook ge bruikt bij overlastbestrijding in ge bieden waar je niet mag schieten, zoals de kerncentrale en het haven gebied in Antwerpen." Ook hielp Wim mee met het uitzetten van vangkooien om in Rotterdam dui ven te vangen. Heeft hij nu snel kans op een baan in die branche? „Nou nee, er zijn zo weinig valke niers. Maar winkels die gespeciali seerd zijn in vogels kunnen ook mensen gebruiken die veel kennis hebben. Bovendien zijn we breed opgeleid, dus ik kan ook nog er gens anders terechtkomen." Marina heeft een belangrijke func tie bij het bedrijf van de school. Ze geeft samen met een collega-stu dent leiding aan de onderneming. Maar ook zij schuwt de dagelijkse klussen niet. „Het is niet alleen maar dieren aaien. Het is voor 90 procent stront scheppen", lacht Wim. Marina knikt. „En alle leer lingen moeten in het tweede jaar het voortplantingsproces van die ren volgen. Daarbij hoort ook dat je helpt bij de bevallingen van schapen. Daar moet je tegen kun nen." En waar je als student toch ook aan zult moeten wennen: „Die lieve babymuisjes die hier ge boren worden, hebben een func tie", zegt Marina. „We hebben na melijk ook reptielen hier", klinkt het veelbetekenend." Wat verdient het en wat kost het? een richtsalaris is moeilijk te ge ven omdat je het werk op een kin derboerderij niet kunt vergelijken met bijvoorbeeld het werk van een valkenier. er is wel een cao dierhouderij. Het minimumloon is 1543 euro met een maximumloon van 2459. Werk je in een dierenspeciaal zaak dan kun je rekenen op een maandloon van tussen de 1500 en 1600 euro. Het lesgeld bedraagt 1043 euro De studenten werken in een di gitale leeromgeving, studieboeken zijn dan ook niet nodig. Overige schoolkosten liggen rond de 200 euro dat wel doen, stelt Marina. „Het is op vrijwillige basis. Wie dat wil, roosteren we in voor het nacht werk. Als je hart bij dieren ligt, dan doe je dat gewoon." Waar Marina vooral zeezoogdie ren geweldig vindt, is de achttien jarige Wim de Visser ('nee, we zijn geen familie van elkaar') hele maal verzot op vogels. Hij zit in het derde jaar van de opleiding en liep onlangs stage bij een valke nier. „Echt ontzettend boeiend. De opleiding op het Edu delta Col lege is anders dan anders. In het derde en vierde jaar runnen de leerlingen namelijk zelf het bedrijf dat de school heeft opgezet. En dat betekent handen uit de mouwen. Ook 's nachts. „Een varken wacht niet om stipt vijf uur 's middags met het werpen van biggen." Niet dat leerlingen verplicht worden om ook in de nachtelijke uren op school te verschijnen, maar het zegt wel iets over de studenten die

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 125