Dierverzorgers vinden overal een baan Marina en Wim 21 werken Nieuw netwerk ondernemers Weinig vraag specialisten Mbo'er vreest voor baan Rabobank in 2011 favoriet Heeft U tips? Mail dan naar werken@pzc.nl zaterdag 21 januari 2012 Burgemeester Jan Lonink van Ter- neuzen geeft 27 januari het start schot voor een nieuw onderne mersnetwerk in Zeeuws-Vlaande- ren. 21 ondernemers doén mee. Zij komen wekelijks bij elkaar in een ontbijtsessie. De bedoeling is dat de leden van BNI De Vliegende Hollander bij het zaken doen ge bruikmaken van eikaars netwerk. De vraag naar financieel specialis ten is vorig jaar met 13 procent ge krompen. De hardste klap kwam aan in de financieel administratie ve functies. Die vraag daalde met eenderde. Dat blijkt uit cijfers van detacheringsbureau Yacht. De groei is te vinden in industrie, handel, energie en telecom. Vol gens Yacht is er nog steeds meer aanbod dan vraag. Mbo'ers maken zich voor het eerst sinds de crisis zorgen over baanver- lies. Dat blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Tilburg. Mbo' ers zijn samen met vmbo'ers het minst positief gestemd over hun fi nanciële toekomst. Werkende Ne derlanders schatten de kans dat ze hun baan verliezen op 18 procent, een stijging van 2 procentpunt. De Rabobank was in 2011 de favo riete werkgever. Dat stelt het conti nue Arbeidsmarkt Gedrags Onder zoek (AGO). Op een tweede plek staat Shell, gevolgd door de politie. De grootste stijger in de top twin tig is Apple. Het bedrijf steeg spec taculair van een 98e plek naar een 18 e. Zeeuwse bedrijven doen niet mee in de top twintig van favorie te werkgevers. Van het verzorgen van geiten en konijnen bij een Zeeuwse kinderboerde rij tot het werken met orka's in Canada. Leerlingen die aan het Edudelta College in Goes afstuderen als dierverzorger komen overal terecht. De sec tor is klein en dus liggen de banen niet voor het oprapen. Toch weten de meeste afgestudeerden in korte tijd een baan te vinden, zegt docent dier verzorging Jan-Jaap Riedijk. Als je maar ambitie hebt. tekst Dennis Rijsbergen fotografie Marijana Pajovic Schattige, pluizige konijn tjes, een grote geit die je met grote verwachtings volle ogen het voer uit je handen kijkt, biggetjes van amper twee weken oud die bij de moederbuik vechten om wat te drinken, een prachtige hond die zich mak laat borstelen. Het zijn liefelijke taferelen in de dierenver blijven van het Edudelta College. Maar vergis je niet. Wie de mbo-opleiding tot dierverzorger doet, is zeker niet de hele dag be zig met het knuffelen van dieren. Je moet letterlijk door de drek. Die ren verzorgen betekent dat je veel tijd doorbrengt met het schoonma ken van de hokken, zegt Riedijk. Bovendien is het werken met de dieren slechts een onderdeel van de hele opleiding. Theoretische les sen horen er ook bij. De leerlingen krijgen bijvoorbeeld ook vakken als wiskunde, boekhouden en Ne derlands. Ook vergt het verzorgen van dieren theoretische kennis. Naarmate je verder in de opleiding komt, des te praktischer worden de lessen. Leerlingen in het derde en vierde jaar gaan aan de slag in de stichting die de school heeft op gezet. „Dat is een fulltime bedrijf, ingeschreven bij de Kamer van Koophandel, dat wordt gerund door onze leerlingen", legt Riedijk uit. Aan het hoofd van de stich ting staat een voorzitter. Het die renverblijf staat onder leiding van twee studenten, de beheerders. Verder zijn er leerlingen actief als P8cO'er, pr-medewerkers en op de financiële afdeling. Iedere leerling krijgt een functie die past bij het niveau dat hij of zij volgt. Ni veaus-studenten oefenen bijvoor beeld het leidinggeven. Terwijl ni- veau-2-studenten meer de dagelijk se klussen uitvoeren. De leerlin gen wérken met echte opdrachtge vers. De opdrachten die het be drijf krijgt variëren van het opzet ten van een kinderboerderij en het maken van bouwtekeningen voor een groot konijnenhok, tot het organiseren van evenementen met dieren. „De opleiding is erg praktijkge richt. Afgestuurde dierverzorgers kunnen zo in een bedrijf stap pen." Dat is volgens Riedijk het grote pluspunt van de opleiding. „Onze studenten zijn breed opge leid, ook in ondernemingsvaardig heden. De sector is vrij klein. Am bitie is dan ook erg belangrijk als je een baan wilt vinden. Je ziet dat in deze sector leerlingen vooral aan een baan komen via hun sta ge. Een netwerk opbouwen is erg belangrijk in deze branche." En zo kunnen leerlingen overal te rechtkomen. Van een job als die renverzorger in de Zoo van Ant werpen of beheerder van een kin derboerderij tot medewerker in een dierenwinkel. „Eén van onze leerlingen is zelfs in Canada te rechtgekomen en werkt met or ka's", zegt Riedijk. „Je moet wel willen en misschien zelfs in je vrije tijd vrijwilligerswerk doen. Met ambitie en een netwerk kom je er wel." Wie ambitieus is, heeft dus een redelijk goed uitzicht op een baan, maar hoe zit het met de verdiensten? Riedijk is daar heel duidelijk in. „Je moet deze oplei ding niet kiezen als je rijk wilt wor den. Natuurlijk kun je er wel je bo terham mee verdienen, maar je kiest deze opleiding vooral omdat je iets met dieren hebt." Overigens zijn er ook heel wat studenten die na het behalen van hun mbo-di- ploma naar het hbo gaan. Riedijk is daar zelf een voorbeeld van. Als oud-leerling van Edudelta geeft hij nu les op zijn oude' school. Ik was een jaar of vijf toen ik in de dierentuin een show met zeeotters zag. Vanaf die tijd wist ik het gewoon. Ik wil met die ren werken." De 21-jarige Marina de Visser zit in het laatste jaar van haar mbo-studie dierverzorging. Hoewel ze wordt opgeleid tot ma nager dierhouderij, ligt haar hart toch echt bij het 'vieze-han- den-werk'. Dieren verzorgen is wat ik echt wil. Liefst in een die rentuin. Tot m'n zeventigste"

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 124