Van kantoor naar woonstudio 35 zaterdag 21 januari 2012 BOG Mark Faasse: voorkom leegstand Tekst: Dennis Rijsbergen MIDDELBURG - "Je kunt kantoren bijvoorbeeld ombouwen tot complexen met woonstudio's voor starters." In Nederland staan miljoenen vierkante meters kantoorruimte leeg. En er zijn heel wat kantoor complexen die de afgelopen vier jaar bijna 25 procent in waarde zijn gedaald. Dat blijkt uit een rapport van vastgoedadviseur DTZ ZadelhofF. Om het pro bleem het hoofd te bieden, is crea tiviteit en innovatie nodig zegt Mark Faasse, voorzitter van NVM afdeling Zeeland. Foto's: DenvonMedia Leegstand Van de totale voorraad kantoorruimte van ruim 48 miljoen vierkante meter in Nederland staat 7,6 miljoen vierkante nieter leeg. Dat is 14,1 procent van al het opper vlak. Een kwart van die lege kantoren wordt kansarm genoemd, dit is 2 miljoen vierkante meter. "Als een gebouw moeilijk is te verhu ren, heeft dat veel invloed op de waarde", zegt bestuurs voorzitter van DTZ ZadelhofF Cuno van Steenhoven. "De waarde is veel lager dan bijvoorbeeld vijfjaar geleden en soms nauwelijks meer dan de grondwaarde. In een aantal gevallen is sloop de beste oplossing." leggingsobject. Er is een handvol pro jecten waarvan de verkoop of bouw al begonnen is. En die projecten zijn succesvol en gewild. "Vooral bij de kleine beleggers en vooral projecten waar de verhuur van de recreatiewo ning voor je wordt geregeld. Daar krijg je gemiddeld een rendement van zes procent en dat is natuurlijk niet verkeerd in tijden als deze. Voorlopig ziet Faasse geen verande ring in zowel de markt voor bedrijf spanden als de woningmarkt. Het aan tal transacties op de woningmarkt bij voorbeeld is volgens hem sinds de cri sis met veertig procent afgenomen, maar is nu wel stabiel. "De prijzen zul len nog wel ietsjes dalen. Ik heb elk kwartaal overleg met de andere voor zitters van de NVM-regio's en onder zoekers die de markt bekijken. We hebben samen geconcludeerd dat de ze crisis nog wel twee jaar zal duren en dat de markt zo moeilijk blijft. Wat er daarna gaat gebeuren? Dat is niet te voorspellen." Van de totale voorraad kantoorruimte van ruim 48 miljoen vierkante meter in Nederland staat 7,6 miljoen vier kante meter leeg. De prijzen voor kantoorpanden zijn drastisch gedaald, zo veel dat sommige panden niet eens meerwaard zijn dan de grond. Ook in Zeeland ligt de kantorenmarkt op z'n gat. Al zijn de problemen in de provincie wat minder dan in de Rand stad, stelt Faasse. In de Randstad is na melijk op een ongebreidelde manier gebouwd. Onder meer ook door gro te beleggingsmaatschappijen en pen sioenfondsen die op die manier hun geld in steen belegden. In Zeeland is er niet op die overspannen manier ge- bouwd, is de markt veel kleinschali- i ger en zijn het voornamelijk de eige naren zelf die de kantoren gebruiken, zegt Faasse. "Hier in Zeeland zijn de prijzen dan ook minder gekelderd dan in steden als Amsterdam, Utrecht en Den Haag. Maar ook hier staan de prijzen onder druk." Vertrek Zeeland heeft wel weer een ander probleem als het om de kantoren- markt gaat. Verschillende overheids diensten hebben de deuren gesloten af dreigen helemaal uit Zeeland te vertrekken. Ze laten lege kantoren f tchter. "En dan is er nog de trend dat bedrijven kantoren gaan samenvoe gen om kosten te besparen. Dan heb Wooncomplexen Waren kantoren voorheen goede be leggingsobjecten, die tijden zijn voor bij. Vastgoedbeleggers keren zich af van de kantorenmarkt en kopen steeds vaker huizen, in de vorm van verhuurde woningcomplexen, is een andere conclusie die DTZ ZadelhofF trekt op basis van de investeringen die het afgelopen jaar zijn gedaan. Inmid dels gaat al een kwart van het totaal geïnvesteerd vermogen naar die wo ningcomplexen. Investeringen in kan toren zijn nog altijd goed voor 28 pro cent van alle investeringen, maar dat percentage daalt. Een even groot per centage ging naar beleggingen in win kelpanden, de rest naar onder meer behuizing van zorginstellingen of ho tels en recreatiewoningen. In Zeeland zijn hotelsuites en recrea tiewoningen intussen een geliefd be- Gebouwen staan nu te koop. Waarom niet gebruiken als woonruimte. Vonen in de binnenstad met prachtig uitzicht. ben ze bijvoorbeeld regiokantoren in Temeuzen, Middelburg en Goes die ze samenvoegen in één gebouw. Ik zie het om me heen steeds vaker ge beuren dat kantoren leeg staan voor dat het huurcontract ook maar is afge lopen", zegt Faasse. De kantorenmarkt in heel Zeeland is moeilijk. Er is niet een bepaalde stad of regio aan te wijzen waar de proble men groter zijn, stelt Faasse. "Al zou Middelburg met een grotere leeg stand te maken kunnen krijgen, als meer overheidsdiensten zich uit Zee land terugtrekken. Want die zitten nu toch vooral in die stad." De ongebreidelde groei in nieuwe kantoorontwikkelingen en plannen is inmiddels wel afgeremd, stelt DTZ ZadelhofF. Nu moet ook naar de be staande voorraad worden gekeken, zegt de vastgoedadviseur. Een deel van de kantoren moet gesloopt wor den vindt DTZ ZadelhofF. Het gaat om de zogenaamde kansarme kanto ren die al jaren leegstaan en waarvan het vooruitzicht niet bepaald rooskleu rig is. Andere kantoren zouden opge bouwd kunnen worden. Met dat laat ste is Faasse het helemaal eens. "Het is niet eenvoudig om kantoren op be drijventerreinen een woonbestem ming te geven, maar er zijn ook pan den in de stad of die tegen woonwij ken liggen die je wel geschikt zou kunnen maken voor bijvoorbeeld stu dentenhuisvesting. Hier in Zeeland heb je natuurlijk minder studenten dan in de Randstad, maar hier zou je kunnen denken aan het ombouwen van kantoren tot complexen met goedkope woonstudio's voor starters op de woonmarkt. Zo pakje ook met een het probleem aan dat jonge men sen moeilijk aan woonruimte kunnen komen. Deze moeilijke markt stimu leert in elk geval wel om met innova tieve oplossingen te komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 121