3i Groente uit zee, vis van het land Beurs agri aqua zaterdag 21 januari 2012 De organisatie van Agri&Aqua: Hans Biesma, Wendy van Garsel, Ben Flore, Wim Westerveld, Ada de Regt, Ko de Regt, Elly Hilgers en Menno Koole Agn Aqua is een uniek nieuw concept in Europa. Nieuw? Jazeker! Groente kweken in het water, vis- en schelpdieren kweken op het land, de wereld op z'n kop? Innovatie met een hoofdletter I vindt mo menteel plaats in de landbouw, visserij- en schaal- en schelpdierwe reld. Een traditionele sector die automatisering en digitalisering zeer effectief inzet. Tekst: Annet van de Ree GOES - Alleen een naadloze samen werking tussen telers, producenten, transporteurs, mechanisatiebedrijven, foodprocessors en onderwijs kan deze innovatie realiseren. Agri Aqua Event brengt deze groepen bij elkaar tijdens een nieuw tweedaags Event in de Zeelandhallen in Goes. Ruim een jaar geleden startte ICEM (International Company Exhibition Management) i.s.m. Florad Fantasy uit Goes met een kick-off, waarin ca. 15 belangenorganisaties en initiatiefne mers de handen ineen sloegen om een Event te organiseren, dat innova tieve ontwikkelingen op het gebied van kweken in het water en kweken op het land dichter bij elkaar zou brengen. Met medewerking van o.a. ZLTO, Impuls Zeeland, Provincie Zeeland, Syntens, Rabobank, EVO, TLN gaat dit evenement op 9 en 10 februari a.s. plaatsvinden in de Zee landhallen in Goes. Agri Aqua Event is gebaseerd op de traditionele landbouwbeurs met al- •le onderdelen, die daar verwacht wor den. Organisator Joop de Looze van ICEM, o.a. bekend van de succesvol le BIOVAK in Zwolle en geestelijk vader van CONTACTA, tekent ook nu Weer voor een. vernieuwend con cept. De Zeeuwse wateren en vrucht bare landbouwgronden zijn een zeer geschikte voedingsbodem voor de combinatie van teelt op het land van producten uit zee. Voor ICEM reden om het Event in Zeeland van de grond te tillen. Nieuwe teelt De samenwerking tussen 15 organisa ties om medewerking te verlenen aan dit Event onderstreept de belangen voor de betrokken ondernemers en het besef van de kansen voor de ont wikkeling van deze innovatieve teelt methoden in Zuidwestelijke regio. Provincie Zeeland etaleert daarom op het plein 'Nieuwe Teelt' zowel pro jecten die nog in de kinderschoenen staan, alsook een aantal bedrijven die hun innovatief geteelde producten in middels vermarkten zoals Seafarm Tar bot, Zeeuwse tong en Topsy Baits. De Zeeuwse wateren als proeflab voor o.a. Wageningen Universiteit ge bundeld in instituut IMARES in Yer- seke mag niet ontbreken. Het Zeeuw Landschap bundelt de kenmerken van het water in veiligheid, recreatie, land schapinrichting en aquacultuur in een innovatief 'Kusdaboratorium' achter de Oosterscheldedijk bij Burgh-Sluis. Wonderwel sluit ook het provinciale thema "Jaar van het water" aan bij de intenties van Agri Sc Aqua. Oud en nieuw Op Agri Sc Aqua is verder ruimte voor toeleveranciers, vergelijkbaar als op een traditionele beurs. Maar de ba sis voor deze combinatie is het uitwis selen van kennis en kunde tussen on dernemers in de agrarische sector en in visserij en schelpdiersector. 90 pro cent van de deelnemers komt uit de regio Zuidwest, door een aantal bij zondere ontwikkelingen zal 10 pro cent uit van buiten de provincie en zelfs uit het buitenland komen. Het innovatieve gebied tussen land en wa ter is wat de aandacht trekt. Er wor den ondernemers en managers ver wacht uit de landbouwhoek, uit de schaal- en schelpdier sector, visserij, transport- en logistiek en het onder wijs. Naast 'Nieuwe teelt' krijgt ook de re vival van de streekproducten voldoen de aandacht op het 'Foodport' Plein. Met kooksessies en informatie over het vennarkten van de authentieke smaakmakers krijgt Agri Aqua een culinair tintje. Op het terras, gren zend aan dit plein, worden alleen streekproducten geserveerd. De bas sins met tarbot en tong van Seafarm, verse kreeft, stands van o.a. Topsy Baits en Imares brengen letterlijk Te ven in de brouwerij. Ook ontbre ken traditionele en innovatieve machi nes en installaties niet in de diverse stands van o.a. Burgh's Machinefa briek en Kramer Machines. Ver- vaet-Van Weele BV biedt o.a. occa sions aan. Ook is er aandacht voor de optimalisatie van processen bij de ver werking van o.a. biogasverwerking. Transport en logistiek vormen de cru ciale schakel tussen producent en con sument. Ook deze sector presenteert zich op Agri Aqua. Leven met zoutwater ICEM meent dat een Event als dit toegevoegde waarde krijgt met een se minar, conferentie en diverse thema bijeenkomsten. In het openingssemi nar 'Zuidwestelijke Landbouw in 2025' wil ZLTO een beeld schetsen in het kader van de vraag "Hoe gaat de sector zich gaat voorbereiden op agrarisch ondernemerschap in 2025?" De geplande themabijeenkomsten zijn vooral praktisch en innovatief. Ze informeren de deelnemers over o.a. 'Precisielandbouw, je kunt er van daag al mee beginnen, 'Wanneer haal ik rendement uit de zon', maar ook actuele zaken zoals sociale media en de nieuwe aspecten bij bedrijfsoverna me krijgen aandacht. Naast de ZLTO koppelt de organisa tie van de jaarlijkse Schelpdierconfe rentie het tweedaagse congres aan Ag ri Sc Aqua. Op dag één wordt uitge breid ingegaan op 'Kansen zilte, aqua cultuur op het land" en op dag twee wordt besteed aan de kweek van schelpdieren in het water en op het land met informatie over de optimali satie van mosselzaad- invanginstalla- ties. De kruisbestuiving tussen Agri en Aqua krijgt een extra dimensie door de presentaties van Peter de Koe- ijer, voorzitter ZLTO over 'Leven met zoutwater'. Joop de Looze.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 117