Zeeuws-Vlaanderen slecht 28I Bijeenkomsten voor viering 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen Zeeuws-Vlaanderen opnieu zaterdag 21 januari 2012 Zeeuws-Vlaanderen kijken naar de Belgen I Met nieuw elan werkt Zeeuws-Vlaanderen aan de toekomst. In de aanloop naar de viering van het 200-jarig bestaan profileert de regio zich als econo misch onderdeel van de Vlaamse regio. De grens? Niet meer dan een denkbeeldige lijn! Tekst: Peter Oggel TERNEUZEN - Zijn boodschap is duidelijk: concentreer je op kansen, niet op bedreigingen. Want, is Jan-Frans.Mulder overtuigd, als grens gebied -schakel tussen Nederland en België- heeft Zeeuws-Vlaanderen zo veel potentie. Soms denkt hij wel eens dat de streek zichzelf wat in de weg zit. Zeg maar: een gebrek aan zelfvertrouwen. Zijn adagium is: tel je zegeningen. "Piepen helpt niet. Besef dat er na el ke dip weer een opleving komt. Het is nu wellicht even een kwestie van overleven, maar gebruik die periode ook om sterker te worden. Benut de mogelijkheden", zegt Mulder met grenzeloos optimisme. Zeeuws-Vlaan deren, filosofeert hij, houdt niet op bij een denkbeeldige lijn, gemarkeerd met wat palen waarop het jaartal 1843. Denk groot. Dat klinkt misschien als een cliché, maar zo bedoelt hij het niet. Een weids gebaar: Zeeuws-Vlaanderen is toch deel van een economisch krachtige Vlaamse re gio? Met als motor de havengebieden van Antwerpen, Zeebrugge en Gent, niet te vergeten de Zeeuws-Vlaamse Kanaalzone. Brussel onder autobe- reik. Universiteiten en hogescholen, nauwelijks een steenworp ver. Jan-Frans Mulder is burgemeester van Hulst, de gemeente die zich al jaren verkoopt als de meeste Vlaamse stad van Nederland. Qualitate qua is hij sinds enkele maanden ook voorzitter van Uw Nieuwe Toekomst, strate gisch samenwerkingsverband tussen de regionale (semi-)overheden en het bedrijfsleven. Nieuwe toekomst Zeeuws-Vlaanderen profileren als Wel een grens, toch onderdeel van de Vlaamse regio. woon-, leef- en werkgebied, dat is in een zin het doel van Uw Nieuwe Toekomst. Want, het moet toch even geschetst, in Zeeuws-Vlaande ren zijn wat vuiltjes weg te werken, samen te vatten in de trefwoorden (bevolkings)krimp, vergrijzing en ont groening. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) publiceerde mid den december nog kersverse cijfers: in 2040 zijn er op een bevolking van 106.00Ö nu zo'n 14.000 Zeeuws-Vla mingen minder, een daling rpet om en nabij dertien procent. Tel daarbij op een sterke vergrijzing, mede als ge volg van het vertrek van jongeren bij gebrek aan voldoende vervolgoplei dingen. Dat kan allemaal wel zo zijn, oordeelt Mulder monter, maar het werkelijke verhaal is aanmerkelijk breder. Hij verafschuwt artikelen in landelijke me dia, waarin Zeeuws-Vlaanderen -inge klemd tussen Westerschelde en lands grens- doorgaans wordt neergezet als een verlaten land zonder toekomst. Mulder schetst een heel ander beeld van zijn streek. Een prima werk- en leefklimaat, cultuur onder handbe reik, geringe werkloosheid, volop mo gelijkheden voor hogeropgeleiden. En, wellicht belangrijker: Zeeuws-Vlaanderen houdt echt niet op bij die grens. Internationaal Vlaanderen als kracht van Zeeuws-Vlaanderen. Want Mulder gelooft dat de oplossing voor econo mische en demografische vraagstuk ken vooral zuidelijk moet worden ge zocht. Meer precies: in en met de Bel gische provincies Antwerpen, Oost Foto's: Mark Neeleman; mingen in Zeeuws-Vlaanderen een woning hebben gekocht. De campag ne, waarvoor de makelaars gezamen lijk zo'n tachtig mille op tafel hebben gelegd, moet die tendens verder aan wakkeren. De voordelen zijn evidentjj duidt Saman: in Vlaanderen is er schaarste aan woningen, in Zeeuws-Vlaanderen is er een ruim aanbod en nog goedkoper ook. On derzoek van de Stuurgroep Experi menten Volkshuisvesting (SEV) beves tigt dat steeds meer Vlamingen een woning in Zeeuws-Vlaanderen kop pen. De vraag naar woningen tot 1 twee ton is de afgelopen jaren zelfs i verdrievoudigd; volgens Saman neemt inmiddels ook de vraag in het j: hogere prijssegment toe. Er is meer. In Belgisch-Vlaanderen staan de bevolkingsprognoses haaks op de Zeeuws-Vlaamse. Volgens de I en West-Vlaanderen. Het is, zoals dat heet, een wenkend perspectief. Mul der prijst in dit verband de inspannin gen van Uw Nieuwe Toekomst om over de grens verbindingen-te leggen. Voorbeelden? In de gezondheidszorg bestaat al een jarenlange samenwer king, in het onderwijs is er sinds een jaartje een associatie met de universi teiten in Gent en Antwerpen. En in middels bereiden makelaars, banken en wooncorporaties een grootschalige publiciteitscampagne (vanaf maart) in België voor om zuiderburen te por ren in Zeeuws-Vlaanderen te komen wonen. Want andersom ontdekken Belgen ook Zeeuws-Vlaanderen. Makelaar Paul Saman,'secretaris van de speciaal opgerichte Stichting 'Zeeuws en Vlaanderen', becijfert dat de afgelo pen maanden een paar honderd Vla- Waar een kleine regio groot in is, hoopt Zeeuws-Vlaanderen te kunnen bewijzen in 2014. De streek viert dan tussen pakweg begin mei en eind sep tember het 200-jarig bestaan. Het jubileum -een afgeleide van 200 jaar Koninkrijk der Nederlanden- is bedoeld als feest voor de (oud-)inwo ners van Zeeuws-Vlaanderen. "Een feest van Zeeuws-Vlamingen, voor Zeeuws-Vlaanderen," zegt voorzitter Frans Reijniers van de Stichting Zeeuws-Vlaandéren 2014. Maar de herdenking moet de regiona le economie ook een flinke duw in de goede richting geven. Met het the ma 'verbinden' moet Zeeuws-Vlaan deren de link zijn tussen Nederland en België. Reijniers: "Zeeuws-Vlaan deren moet nationaal en internatio naal op de kaart als woon-, werk- en vakantiegebied. Economie, toerisme, zorg.en onderwijs -dat zijn onze pij lers." De Stichting bereidt het jubileum voor en betrekt daarin vooral de re gionale verenigingen en instellingen. Voor de inwoners van Zeeuws-Vlaan deren zijn er deze maand drie regiona le bijeenkomsten. De eerste is op maandag 16 januari in Hulst (De Hal ve Maan), de tweede op maandag 23 januari in Oostburg (Ledeltheater) en de laatste op maandag 30 januari in Temeuzen (De Brouwzaele). Aan vang telkens 19.15 uur. Inzet van de bijeenkomsten is 0111 van uit de bevolking ideeën en suggesties te horen en verenigingen ook te be trekken bij de organisatie. Een belang rijk thema in 2014 is 'verbinden'. Dit thema geldt de saamhorigheid tussen de Zeeuws-Vlaamse bevolking onder ling, maar ook naar het noorden met Zeeland en Nederland en naar het zui den met Vlaanderen. Reijniers: "Een grenzeloos feest moet het worden. Zeeuwen en Vlamingen samen, is dat dan niet schitterend in een streek die al 200 jaar Zeeuws-Vlaanderen heet?" O www.zeeuws-vlaande- ren2014.nl Voor het vijfde achtervolgende jaar presenteert Zeeuws-Vlaanderen zich op 11 en 12 februari op de emigratie- beurs in Expo Houten (Utrecht). Thema's op de internationale beurs zijn wonen, werken, studeren en on dernemen. Deze thema's komen over een met de doelstellingen van de Zeeuws-Vlaamse netwerkorganisatie Uw Nieuwe Toekomst. Zeeuws-Vlaanderen propageert zich in Houten al jaren als alternatief voor een buitenlands avontuur, ontdaan van barrières als taal en gewoontes in emigratielanden. De algemene bood schap van Uw Nieuwe Toekomst: Zeeuws-Vlaanderen is een prima ge bied om te wonen, te leven en te wer ken, met als extra lokkertjes betaalba re huizen, ruimte en natuur. En na tuurlijk op rij-afstand het Vlaamse achterland volop cultuur in de stede Brugge, Antwerpen en Gent. Wegens succes geprolongeerd, verd digt voorzitter Jan Frans Mulder var Uw Nieuwe Toekomst, het besluit De grensstreek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 114