27 Actie voor behoud van. rijksdiensten zaterdag 21 januari 2012 Actie Zeeland moet rijksdiensten behouden De monumentale Rechtbank Middelburg. Foto's: Peter Nicolai Op instigatie van voorzitter Mar co Rave van het Ondernemers Contact Goes (OCG) hebben de verschillende Zeeuwse onderne mersverenigingen de krachten ge bundeld. Doel is het behoud van de diverse Rijksdiensten in onze provincie, in het belang van de Zeeuwse economie en werkgele genheid. Tekst: Henk van de Voorde GOES - Naast het OCG schaarden zich de volgende Zeeuwse onderne mersclubs achter de brief van de OCG voorman: Ondernemersvereni ging Schouwen-Duiveland, de Mid delburgse Bedrijven Club (MBC), de Vlissingse Bedrijven Club (VBC), de Federatie Ondernemersvereniging Veere, Ondernemersvereniging Smokkelhoek, Ondernemersvereni ging Borsele, Ondernemersvereni ging Reimerswaal, Gezamenlijke On- dern emers verenigi ng_N o o rd-B eve-. land, Ondernemersvereniging Zuid-West, Ondernemersvereniging Hulst en het Ondernemers Overleg Tholen. Namens al deze onderne mersclubs heeft Marco Rave een brief gestuurd naar bet ministerie van Binnenlandse Zaken tot behoud van Ie Rijksdiensten die uit Zeeland drei- I ;en te verdwijnen. De aandachtsbrief as een vervolg op het enkele maanden geleden door de Provincie Zeeland i :n de Orde van Advocaten in het Ar- ondissement Middelburg georgani- eerde congres Rijk in Zeeland. Rapport ,In het rapport onlangs opgesteld ioor Ecorys in opdracht van de ge- ueente Middelburg, de Provincie Zeeland en de Economische Impuls Zeeland, wordt aangetoond dat vijf Rijksdiensten - de Belastingdienst, iet parket, de politie, de Rechtbank >e belastingdienst in Goes. en Rijkswaterstaat - in Zeeland plaats bieden aan 3.100 fte's en daarmee een economisch effect genereren van 246,5 miljoen euro per jaar. Naast de directe werkgelegenheidseffecten zijn er ook afgeleide effecten van de aan wezigheid van Rijksdiensten. Te den ken valt aan besteding van werkne mers en de aanwezigheid van gerela teerde organisaties en toeleveranciers van de Rijksdiensten. Daarnaast blijft een regio met Rijksdiensten een aan trekkelijke vestigingsplaats voor ande re bedrijven die onder meer partner- banen te bieden hebben. Op uw mi nisterie is nu een plan bedacht om de laatste rijksdiensten uit Zeeland te la ten verhuizen naar de Randstad. Ge zien de vooromschreven effecten is dat voor ons ondernemers een onza- bg plan", aldus het eerste deel van de bewuste brief. Onverantwoord Het tweede deel van de brief wordt uiteengezet onder de kop Houd Zee land in vorm! ,,Het kabinet is op de verkeerde weg met bet sluiten van de Zeeuwse kantoren. Het is onverant woord wanneer volgens planning de Belastingdienst, inspecties en delen van de Rechterlijke Macht volledig zouden verdwijnen uit Zeeland. Re gio's zoals Zeeland, die in de toe komst vrijwel zeker te maken krijgen met bevolkingskrimp, moeten zich daar nu al op voorbereiden. 'Het be drijfsleven kan daarbij een grote rol spelen', schrijft de Sociaal Economi sche Raad (SER) in haar advies van ja nuari 2011Als voorbeeld van multi functioneel ondernemerschap noemt de SER: zorgboerderijen, agrotoeris- me, agrarisch natuurbeheer en activi teiten rondom de groene economie. Deze ontwikkelingen zijn onvoldoen de om het door de inkrimpingspoli- tiek te verwachten gevolgen te kun nen compenseren. Als overheid, bur gers en ondernemers de handen ineen slaan dan kunnen de effecten van krimpregio's het hoofd geboden wor den. De inkrimpingsplannen zijn, ge zien bovengenoemde effecten, zeker geen oplossing. Daar zijn wij van overtuigd. Het is overigens niet ge heel ondenkbaar dat uw inkrimpings maatregelen op termijn meer geld gaan kosten dan dat u nu beoogt te be zuinigen vanwege de (in)directe ge volgen zoals toename van werkloos heid, revalitatieprojecten, subsidies, etc. De ondernemers, leden van on derstaande verenigingen, spreken door middel van deze brief hun be zorgdheid uit over uw voorgenomen beslissingen. Zij vragen u uw voorne mens nader te onderzoeken. Meer in het bijzonder de op lange termijn te ontstane gevolgen daarvan voor en be houd van een dynamisch en verant woord ondernemers- en werkgclegen- heidsklimaat in Zeeland. Lobby Commissaris der Koningin Karla Peijs heeft al verschillende keren gepleit voor een gezamenlijke Zeeuwse lob by richting Den Haag en Brussel. Dat was ook de gezamenlijke boodschap van een medio oktober gehouden overleg in Middelburg tussen de der tien gemeenten, de provincie en bet waterschap. Het gezamenlijk een vuist maken in verband met de moge lijke komst van de marinekazerne naar Vlissingen noemt ze een geslaagd voorbeeld. Met betrekking tot bij voorbeeld de toekomst van de aqua- cultuur in Zeeland en verdeling van landbouwsubsidies is eveneens één Zeeuwse lobby essentieel. Ten aan zien van het behoud van de Rijks diensten sluit ze zich aan bij de me ning van de gezamenlijke onderne mersverenigingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 113