23 Crisis: de kaasschaaf of scalpel? Special: zaterdag 21 januari 2012 Ondernemer FINANCIËN EN REGELGEVING De economische crisis lijkt nog niet voorbij. Veel ondernemingen konden de zogenoemde bankencrisis nog opvangen door in te teren op eerder opgebouwde buffers. Het overleven van de huidige eurocrisis is hierdoor echter een nog grotere uitdaging geworden. Foto: ANP faillerend bedrijf, is het belangrijk een zakelijke afweging te maken en de emoties niet de boventoon te laten spelen. Daarbij brengen investeerders vaak waardevolle kennis en contacten in die een belangrijke impuls kunnen geven op de weg naar herstel en ver dere groei. Het mag duidelijk zijn: afwachten en het doorvoeren van beperkte bezuini gingen ('kaasschaafmethode') zijn geen redmiddel. De onderneming zal duidelijke keuzes moeten maken en nauwgezet de uitvoering van de ge wijzigde plannen moeten bewaken. Ook hier geldt dat zachte heelmees ters stinkende wonden maken. Het snijden in de organisatie om deze aan te laten sluiten bij de huidige markt maakt de kans op overleven belang rijk groter. Drs. P.C.H. (Pieter) Poortvliet RA RV is Senior Adviseur bij DRV Corporate Recovery en begeleidt ondernemingen bij het vinden van oplossingen bij teruglopende resultaten en in bijzondere bedrijfssituaties.5 Tekst: Pieter Poortvliet GOES - Het rekening-courantkre diet is vaak volledig benut, banken zijn zeer terughoudend en zien vaak te weinig perspectief om aanvullende financieringen ter beschikking te stel len. Crediteuren bewaken, eveneens vaak vanuit een minder rooskleurige positie, strikt het nakomen van beta lingsafspraken. Ondernemers zijn (gelukkig) van na ture veelal positief gestemd. Zij stel len ingrijpende maatregelen uit in de hoop op betere tijden. Het niet ma ken van keuzes is ook een keuze, maar achteraf gezien meestal niet de beste. Een adviseur die vaker betrok ken is geweest bij situaties van liquidi- teitskrapte en tégenvallende resultaten kan de ondernemer informeren over de consequenties van het al dan niet nemen van bepaalde stappen. Die ad viseur staat meer op afstand van de on derneming. Vanuit die rol kan hij een kritisch klankbord zijn en bewaken dat de toekomstverwachtingen van de ondernemer voldoende realistisch zijn. Los van die individuele raad, zijn er 5 aandachtspunten voor elke onder nemer die zich zorgen maakt over zijn financiële situatie. Faillissement? Het is te voorkomen. Vijf attentiepunten voor ondernemers in een 'slecht weer - situatie': Communiceer met schuldeisers. Het is van belang om partijen als de huisbankier, de fiscus en de belangrijk ste crediteuren uit eigen beweging te informeren. Onze ervaring is dat zij vaak begrip opbrengen en dat er goe de afspraken zijn te maken wanneer de ondernemer zelf initiatief neemt en open is over zijn financiële situa tie. Voorkom een lege etalage, kijk verder dan de bank. maand duidelijk is waar u op finan cieel gebied staat. Het is sterk aan te bevelen om hier een liquiditeitenbe groting voor de komende periode aan te koppelen. Werk hierbij met een ho ge mate van gedetailleerdheid voor de komende weken en een wat grove re benadering voor de maanden hier na. Een dergelijke begroting maakt dat u niet wordt overvallen door plot selinge betalingsonmacht. Overigens is het aangaan van verplichtingen van uit een situatie dat aannemelijk was dat u deze verplichtingen niet zou kunnen betalen een mogelijke reden om de bestuurder van de onderne ming hoofdelijk aansprakelijk te stel len! Naast de bedrijfsbrede financiële ont wikkeling is inzicht in de mate waar in de verschillende activiteiten, mark ten of producten een positieve of juist negatieve bijdrage leveren van groot belang. Deze informatie maakt het mogelijk om keuzes te maken en extra aandacht te geven aan bedrijfson derdelen of juist te stoppen met be- paalde activiteiten. Bewaak uw werkkapitaal. Deze opmerking is weinig origineel en komt vaak als eerste op het moment dat de liquiditeitspositie terugloopt. Toch zien wij dat ondernemers vaak zo veel tijd kwijt zijn met het draaiend houden van de onderne ming en het tevreden stellen van schuldeisers, dat het bewaken van vor deringen niet de aandacht krijgt die ze vereist. Kijk verder dan de bank. Waar banken over het algemeen niet staan te popelen om te ondersteunen in ver lieslatende situaties zijn er wel dege lijk alternatieven. Denk hierbij aan bijvoorbeeld private investeerders. Een vereiste hiervoor is dat een gedegen en geloofwaardig plan beschikbaar is om de negatieve resultaten om te buigen. Veel onder nemers zien het aandelenpakket dat de investeerder vraagt in ruil voor zijn participatie als een te hoge drem pel. Wanneer de keuze gaat tussen een afgenomen belang in een op ter mijn gezonde onderneming of een 100 procent-belang in een mogelijk Neem tijdig actie. Het is begrijpe lijk dat veel ondernemers huiverig zijn om in te grijpen in bijvoorbeeld het personeelsbestand. Sociale afwe gingen zijn vaak de reden dat ontslag van een deel van het personeel nog even wordt uitgesteld. Bedenk hierbij dat het vooruit schuiven van dergelij ke beslissingen uiteindelijk kan leiden tot een situatie waarin alle personeels leden noodgedwongen hun baan ver hezen. Wacht dan ook niet op betere tijden, maar neem vandaag actie. Zorg voor inzicht. Voor het ne men van beslissingen is actuele kennis van de financiële situatie van cruciaal belang. Zorg dat tenminste iedere Foto: ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 109