ei Hogere sen aan voedsel Special: 0113-252758 administratie fiscaal advies zaterdag 21 januari 2012 Ondernemer 21 FINANCIËN EN REGELGEVING ben we van onder andere het FA W, QS en Biokap. Op milieugebied zijn wij onder andere geregistreerd bij Sen- ter Novum en erkend voor het ne men van grondmonsters en grondwa termonsters ingevolge Accreditatie Schema 2000 (AS 2000), grond- en waterbodems conform AS 3000 en sa nering conform AS 6000", legt Daph ne uit. Proces Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen is bij het hele proces van de teelt van ge wassen betrokken: grondonderzoek, bemestingsadvies, uitrijden van mest (zowel dierlijk als kunstmest), groei (bladonderzoek), vruchtanalyse, pesti cide analyse. Guido de Clercq werkt inmiddels elf jaar bij Laboratorium Zeeuyvs-Vlaan deren. De bioloog is hoofd research development. ,,Ik hou me onder andere bezig met het ontwikkelen van nieuwe methodes en validaties. Het is belangrijk dat een methode ge schikt is voor het doel datje wilt be reiken. Hoe robuust is een methode, hoe laag kun je meten, wat is de re produceerbaarheid, wat is de meeton- zekerheid? Wat wordt bij het uitrij den van mest opgenomen in de ge wassen, wat komt daadwerkelijk in de grond terecht? In Nederland heeft men bijvoorbeeld andere fosfaatnor men dan in Denemarken. Fosfaatdiffe rentiatie, de mogelijkheid om extra te bemesten, kan voor een Nederlandse akkerbouwer interessant zijn. Met be hulp van analyses kan aangetoond worden dat meer fosfaat mag worden toegepast. Een akkerbouwer wil uit-.. eindelijk toch zo optimaal mogelijk bemesten, om een zo groot mogelijke opbrengst van de gewassen te genere ren", aldus Guido de Clercq, die zelf een boerenbedrijf heeft in Zuiddor- pe. Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen is voornamelijk actiefin heel Neder land, maar ook over de grens in veel Europese landen, met name in België en Duitsland. Men heeft de focus op land- en tuinbouw, veehouderij, in dustrie en uiteraard de voedings- markt. Mede vanwege het op slechts op een steenworp afstand gelegen Vlaanderen, is België een enorme groeimarkt. Daarom wil men ook in België een grotere rol gaan spelen in het kader van bemonstering van grond, mest- en water. De Belgische wetgeving is tenslotte drastisch veran derd betreffende de fosfaat- en stikstof normen. Ook bij onze Zuiderburen is de regel geving voor het uitrijden van mest strenger geworden, met verplichte grond- en mestanalyses. Deze mon sters moeten door onafhankelijke monsternemers genomen worden. voor het MKB www.wiskerke-administratie.nl Guido de Clercq: 'Een akkerbouwer wil zo optimaal mogelijk bemesten.' De wettelijke eisen in het kader van milieu en voedselveiligheid wor den steeds verder aangescherpt. Er mag steeds minder 'chemie' zitten in de toch al van hoog niveau zijnde Nederlandse producten. Super markten willen zich graag profileren met groenten en fruit dat niet al leen voldoet aan de hoogste nationale en Europese regelgeving, maar ze willen hier zelfs nog (bovenwettelijk) bovenuit stijgen. Maatschap pelijk verantwoord ondernemen is in. Werk aan de winkel voor Grond- gewas- en milieulaboratoria. Daphne van Damme: 'Wij leven van regelgeving.' vruchtanalyses in het laboratorium. Zes weken voor het plukken van bij- voorbeeld appels door fruittelers wor den er monsters opgestuurd. De ap pels worden vervolgens onder andere gecontroleerd op zetmeel, suiker, dia meter, zuur, brix en hardheid. Het lab volgt het proces van rijpheid en geeft vervolgens het sein aan de teler dat hij kan gaan plukken. Aansluitend worden de appels gecheckt op minera len en wordt aangegeven hoe lang ze bewaard kunnen worden. Pesticide residu analyses ,,Wij leven van regelgeving. Via Euro pese en landelijke wetgeving wordt aangegeven welke gehaltes aan resi duen van bestrijdingsmiddelen op groenten en fruit mogen zitten. Wij analyseren de restwaarde, deze wordt getoetst aan de maximale residu li miet. Pesticiden worden onder ande re gespoten om insecten tegen te gaan, tegen schimmels of als onkruid bestrijdingsmiddel. In Europa gelden maximale residu waarden (MRL, Maximum Residue Level), terwijl er eveneens in de nationale wetgeving van verschillende EU staten is opgeno men dat bepaalde stoffen niet of slechts beperkt zijn toegestaan. Resi du analyses worden primair uitge voerd om de veiligheid van mens, dier en milieu te garanderen. Overhe den, telers, veilingen en supermark ten monitoren regelmatig of de groen ten en fruit voldoen aan de Europese MRL's. Dit geschiedt als er vermoe dens zijn van overschrijdingen van de Tekst: Henk van de Voorde GRAAUW - ,,De overheid probeert alle risico's op overschrijdingen van mogelijk schadelijke stoffen uit te slui ten. Supermarkten worden er op afge rekend als hun producten die in de schappen lagen 'overschrijdingen' van pesticide residuen bevatten. Onze werkzaamheden in het kader van voedselveiligheid vormen een belang rijke tak van sport in ons bedrijf', al dus ondernemer Jos Heijens (59) van Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen in Graauw. De boerenzoon startte ruim twintig jaar geleden zijn bedrijf van uit de garage. Anno 2012 hebben 85 mensen emplooi bij zijn uit de klui ten gewassen onderneming. Laborato rium Zeeuws-Vlaanderen investeert voortdurend in nieuwe apparatuur en onderzoeksfaciliteiten en breidt het analysepakket steeds verder uit. Toen boeren in het prille begin vroe gen of hij landbouwgrond wilde on derzoeken voor bemesting, zagjos daar wel brood in, ondanks de zware concurrentie van destijds. Het kan verkeren: het laboratorium te Graauw is ondertussen Nederlands marktleider op het gebied van meston- ierzoek. Het bedrijf verricht analyses /oor boeren en fruittelers, maar ook n toenemende mate voor chemische aedrijven waar bijvoorbeeld het afval water getest moet worden. Het Zeeuws-Vlaamse lab is tevens Neder- ands marktleider voor pesticide resi- lu analyses op groenten en fruit. Gedurende het seizoen zijn er volop s Heijens: 'Risico's op overschrijdingen uitsluiten.' MRL, met name als een product uit een bepaald risicoland komt. Veel te lers zijn Globalgap gecertificeerd, waarvoor residu analyses vereist zijn. Het is tegelijkertijd een bewijs dat de telers volgens de wettelijke nonnen spuiten", aldus Daphne van Damme uit Clinge. Ze stuurt als 'hoofd lab' een team aan met betrekking tot de technische aspecten van met name de analyses. Het Laboratorium Zeeuws-Vlaanderen voldoet aan de hoogst denkbare accreditaties en er kenningen die mogelijk zijn. ,,Ik werk hier sinds 1997 en was destijds 'nummer tien'. Ons kwaliteitssysteem is ISO 17025 geaccrediteerd. Erken ningen op pesticide residu gebied heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 107