een goed p Voor Special: De volgende deskundigen zaten aan tafel: £)ndernemer FINANCIËN EN REGELGEVING Paul van Baardewijk, Credion Roosendaal 9 zaterdag 21 januari 2012 Christ van de Lindeloof, Lorentzen Financiële Componisten Marc van Can, DRV Accountants Belastingadviseurs. Als ondernemers zorgen voor beter onderbouwde plannen vergroot dat de kans op financie ring. Dat zeggen althans negen financiële experts tijdens een open discussie over het onder werp kredietverlening. Dat bedrijven momenteel lastig krediet verkrijgen alleen omdat de banken meer of hogere eisen stellen, is geen terechte zienswijze, menen zij. Tekst: Pieter Pulleman Michael Bakker, Groei Financiering REWIN West-Brabant BREDA - Bedrijven roepen dat de banken niet over de brug komen. Banken claimen dat ondernemers niet met investeringen komen, of dat de aanvragen niet goed onderbouwd zijn. Of dat bedrijf en plan wel goed is, maar dat de er geen markt is. Een financieel adviseur biedt vaak uit komst, Weet Michael Bakker van Ont wikkelingsmaatschappij REWIN. Hij ging met zes financiële intermediairs en twee bankdirecteuren rond de ta fel om vrijuit over de actuele krediet verlening te debatteren. Bakker sprak in 2011 met ongeveer 120 ondernemers die financiering van hun plannen zochten. De voormalig bankier adviseert ondernemers in de beginfase van hun financieringsvraag stuk. Uiteindelijk verwees hij vorig jaar 24 kansrijke ondernemers bij hun financieringsaanvraag door naar een specialist. Bakker: "Ik.functioneer als een soort huisarts. Doe een intake, Ondernemers die meer willen weten over de kapitaalmarkt kunnen terecht op de website www.mkbfinancieringsgids.nl Onder het motto 'er is meer geld beschikbaar dan u denkt' infor meert de site over het financie ringsproces. Hoe het proces in el kaar steekt, welke financierings bronnen er zijn, welke partijen er Foto's: Aad Meijer lees het plan, schat de kansen in, maar heb niet de tijd en het budget om het hele traject te doen." Hij koppelde de ondernemers daarom aan de juiste spe cialist die vervolgens zorgde voor een goed onderbouwd plan richting de bank. De banken honoreerden 21 van de 24 aanvragen, goed voor ruim acht miljoen euro krediet en een hon derdtal nieuwe arbeidsplaatsen. Dat actief zijn en hoe deze het beste zijn te benaderen. Michael Bak ker van REWIN: "De bedoeling van de site is om het aanbod aan financieringsoplossingen voor het nlkb completer en sneller aan te bieden. Als er meer kennis over de diverse mogelijkheden is, kun nen we samen de financieringspro-„ cessen versnellen en de Brabantse bedrijvigheid stimuleren." de banken alle aanvragen categorisch afwijzen is inderdaad een misver stand, zegt accountant Marc van Can. "Ik vind dat ze nog redelijk meeden ken. Soms is het beter voor de bank om de stekker eruit te trekken, maar gaan ze toch mee." Financieel be drijfsadviseur Paul van Baardewijk ziet dat ook. "Zelfs in moeilijke secto ren, zoals de bouw. Je hebt echter voor een succesvolle recovery wel een goed plan nodig, met een uitge breide analyse van de oorzaak." Geen halfbakken dossiers Nog niet zo heel erg lang geleden was het verkrijgen van krediet wel eens te gemakkelijk, maar nu is ieder- een terughoudend, ziet adviseur Ni- no Obbes. "Het is een andere tijd die 'i vraagt om andere eisen en competen ties. Ook van ondernemers. Daarom is het zo belangrijk om een onderne mer te ondersteunen bij zijn plannen en het realiseren daarvan." Bedrijfsad- Nino Obbes, Nino Obbes Bedrijfsontwikkeling René Kerstens, Rabobank Roosendaal/ Woensdrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 104