17 Bedrijfsovernames zijn 'hot' B,P Special: PEKAAR tkPartners [«Dim»] rara zaterdag 21 januari 2012 .Qndernemei; FINANCIËN EN REGELGEVING Winkels op het Spuiplein in Breskens, leegstand is funest. Cijfers Ondernemers zijn vaak niet be reid om na te denken over be- drijfsoverdrachten, blijkt uit on derzoeken gedaan een deskundi- gengroep EU inzake de over dracht van kleine- en middelgrote ondernemingen. Zij hebben een korte termijnvisie, ontberen plan ning en eigen vermogen en zijn niet geïnteresseerd in een open lijke bespreking van deze kwes ties. Totdat de problemen met de over- dracht van bedrijven worden be handeld door de massamedia, zul len ondernemers ze niet zien als een noodsituatie waarvoor een op lossing moet worden gezocht. Omdat een bedrijfsovername zo- de bedrijfsovername is de meest kritische fase voor de continuïteit van een bedrijf; de meeste bedrijfsovernames du ren langer dan gepland en ver wacht; 20 tot 30 procent van alle be drijfsovernames mislukt; een mislukte overname resul teert bij 40 tot 50 procent van de bedrijven in een bedrijfsbeëindi ging; 10 procent van alle bedrijfsover names eindigt in een faillissement; in Nederland zijn de komende jaren - door onder andere de ver grijzing - maarliefst 15.000 be- drijfso'verdrachten per jaar te ver wachten. de meeste mensen, als ze de middelen zouden bezitten om Ondanks de kwakkelende econo mie is het per definitie geen slech te tijd om een bedrijf over te ne men. Onder de huidige omstan digheden kan dat juist interessant zijn. Er zijn allerlei varianten mo gelijk, bijvoorbeeld een construc tie waarbij een oud-ondernemer nog enige tijd blijft werken om zijn opvolger wegwijs te maken. Tekst: Henk van de Voorde VEERE - Anderzijds kan, omwille van stabiliteit en continuïteit van de onderneming, een (potentiële) opvol ger eerst in loondienst enkele jaren er varing opdoen. Soms heeft een over nemer zijn zinnen gezet op een be drijf in een specifieke branche, maar er zijn ook mensen die gewoon de verantwoordelijkheid willen voor het reilen en zeilen van een onderne ming, los van de sector. Tonny Veerman, ondernemer bij Prior Fusie Overnames in Middel burg, gaf onlangs op de Presentatie Bedrijfsopvolging in het chique Bad hotel te Domburg, een interessante in kijk in het proces van koop en ver koop van een onderneming. Prior is het enige onafhankelijke bedrijf in Zeeland dat zich professioneel en full time bezighoudt met processen van fusies en begeleiden van overnames binnen het MKB. „Het is belangrijk om 'eilandoverstij gend' te denken. Het ontsluiten van Zeeland is essentieel om de mogelijk heden van deze provincie ten volle te benutten. Wij bestrijken met ons kan toor heel Zuidwest Nederland, met name omdat we beschikken overeen uitgebreide database, een groot net werk, met potentiële uittredende on dernemers en potentiële kopers. Er zijn veel (jongere) kandidaten die graag ondernemer willen worden en/of een bedrijf willen overnemen. Met onze landelijke contacten kun nen we doelgericht en marktontslui- ténd zoeken. We kunnen bijvoor beeld een ondernemer uit Temeuzen die.afscheid wil nemen, in contact brengen met een kandidaat koper uit Bergen op Zoom", aldus Tonny Veer man. Van het totaal aantal van 9300 bedrij ven in Zeeland zijn er 7900 ofwel 85 procent familiebedrijven. De opvol- gingsproblematiek spitst zich juist toe in dat segment. Binnen nu en twee jaar zijn er 750 bedrijven te koop in Zeeland: 210 op Walcheren, 235 in Zuid-Beveland en 195 in Zeeuws-Vlaanderen. Bedrijfscontinuïteit Naast kennisoverdracht is het doel van de bijeenkomst dat uittredende ondernemers en potentiële opvolgers met elkaar in gesprek gaan om de mo gelijkheden van bedrijfscontinuïteit te onderzoeken. De uit Temeuzen af komstige Veerman, woonachtig in West Zeeuws-Vlaanderen en werk zaam vanuit Middelburg, had onder andere speciale aandacht voorde streek waar hij geboren en getogen is. „Zeeuws-Vlaanderen heeft zijn apar te aandachtspunten. Het is een uitda ging om deze regio goed aan te pak ken en te denken in termen van kan sen in plaats van bedreigingen." Veer man doelt op het feit dat Zeeuws-Vlaanderen gunstig is gele gen en uitstekende kansen biedt voor ondernemers. Grote steden als Ant werpen, Brugge en Gent liggen vlak bij, Vliegveld Zaventem is voor de meesten binnen een uur aan te rijden en geen enkele regio in Nederland ligt dichter bij Parijs. Zeeuws-Vlaan deren staat ook bekend om zijn lage woningprijzen, lage criminaliteit en prima voorzieningen niveau. Boven dien is het prettig zakendoen met de bourgondische karakters van de Zeeuws-Vlamingen. „Het is een regio die centraal ligt tus sen Rotterdam, Breda, Antwerpen en Gent. Naast het goede woon- en leef klimaat is er een gezonde bedrijvig heid. De regio biedt volop perspectief voor ambitieuze ondernemers. Er lig gen de nodige uitdagingen om in te stappen in een goed geoliede onderne ming en/of die in de (nabije) toe komst over te nemen." Tonny Veerman schetst de volle zaal het verkoopproces middels een stap penplan: verkoopopdracht, waardebe paling, informatie- of verkoopmemo randum, verkoopprofielj het benade- wel het overdragen van de leiding van het bedrijf als die van de ei gendom omvat, is het een proces dat jaren kan duren. Wat onderne mers goed moeten beseffen: ren van potentiële kopers, onderhan delingen, due dilHgence onderzoek, intentieverklaring en de transportakte plus het overnamecontract. Waardebepaling De waarde van een onderneming kan op verschillende manieren bepaald worden. De waarde strookt niet altijd met de uiteindelijke prijs. Bij het vast stellen van het prijskaartje kunnen emoties een rol spelen. Zo wordt een onderneming meestal goedkoper ver kocht aan de kinderen dan aan een ex tern iemand. Als de verkoop eenmaal rond is, houdt de verkoper soms een financieel belang in de onderneming. Daarvan is bijvoorbeeld sprake als de overnemer niet de hele koopsom kan betalen of als de financier van de ko per eist dat de verkopèr financieel be trokken blijft. De toegevoegde Waar de van Tonny Veerman en zijn com pagnon Bramyanjbtelals intermc- een eigen bedrijf op te zetten, beginnen liever hun ei gen bedrijf (65 procent) dan een bestaand bedrijf over te nemen (35 procent); diairs in het proces van bedrijfsoverna mes, ligt met name besloten in aanvul lende werking op banken, accoun tants, advocaten en notarissen. „Wij kunnen een prima verlengstuk zijn van dit vierluik. We hebben elkaar als partners nodig om tot succes te ko men. Het is vervolgens aan ons om sa men met de ondernemer een ideale match te bewerkstelligen. Een overna me (of fusie) moet op zijn bancaire, juridische, fiscale én emotionele meri tes worden beoordeeld. De waardebe paling van een bedrijf is als vanzelf sprekend een voornaam punt, maar daar komen we meestal wel uit. Wij zijn de regisseurs in deze trajecten en hebben tientallen dossiers in porte feuille. De totstandkoming van succes volle bedrijfsovernames wordt steeds belangrijker met het oog op de Zeeuwse economie en behoud van werkgelegenheid en de Zeeuwse eco nomie. -w Op de hoogte blijven van voor u relevant financieel en fiscaal nieuws? Abonneer u dan op onze nieuwsbrief via www.pekaar.nl/nieuwsbrief Goes - Middelburg - Stellendam www.pekaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 103