15 Goede planning ud waard Handige tips voor veranderende regels Special: zaterdag 21 januari 2012 Ondernemer FINANCIËN EN REGELGEVING Hoe eerder een ondernemer zich bij zijn financiële planning instelt op een latere bedrijfsoverdracht, hoe beter. Een onderneming goed overdragen is namelijk meestal een kwestie van jarenlan ge voorbereiding. Er is dan meer tijd om de juiste beslissingen te nemen. Dat kan de waarde en de opbrengst van de onderneming behoorlijk ten goede komen. Tekst: Henk van de Voorde MIDDELBURG - De overdracht van een onderneming is een ingrijpen de gebeurtenis. Het heeft een behoor lijke impact op de ondernemer zelf, maar ook op zijn gezin of familie. Er is uiteraard een causaal verband tussen de overdracht en de financiële situatie straks. De uittredende ondernemer wil als vanzelfsprekend zijn pensioen zo goed mogelijk regelen. De proble matiek van bedrijfsopvolging neemt in ons land steeds grotere vormen aan, met name in de provincie Zee land maar ook in West-Brabant is het aantal uittredende 'babyboomers' snel stijgende. Het doemscenario dat meer dan een kwart van de uittredende on dernemers in de komende vijfjaar geen opvolger voor zijn bedrijf heeft, lijkt uit te komen. Timing „Een goede timing om je bedrijf te verkopen is het moment waarop je er de beste prijs voor krijgt. En daarvoor moetje onderneming in topconditie zijn. Met een sterkte-zwakte analyse ontdek je waar de kracht zit en wat er verbeterd kan worden. Met het oog op de verkoop kan het handig zijn om te kiezen voor een flexibele be drijfsstructuur. Op die manier kan te zijner tijd worden bepaald wat wel wordt overgedragen en wat niet en wordt de belastingdruk beperkt. Een Financiën op orde, het belangrijkste voor een ondernemer. voorbeeld van een flexibele bedrijfs structuur is een holdingconstructie. Bij de overgang naar deze structuur kan een beroep worden gedaan op fis— Frangoise Wittmer Foto: Peter Nicolai Peter Kamstra Foto: Mark Neelemans cale faciliteiten. Daar moet dan wel tij dig mee worden begonnen omdat veel van die faciliteiten een wachttijd kennen die kan oplopen tot zes jaar. Verdere flexibilisering kan men berei ken door het onderbrengen van be- drijfs vastgoed in een vennootschap", aldus Arlee Brandhorst, specialist Fu sie Overnames bij ABN AMRO, op het door Prior Fusie overnames georganiseerde Symposium Bedrijf sopvolging in het Badhotel te Dom- burg. Kredieten De presentatie werd geopend door Francoise Wittmer, directeur Bedrij ven van het marktgebied Walcheren van ABN AMRO. Eerder was ze werkzaam in Rotterdam als Senior Kredietanalist op de afdeling Bask Ma nagement, waar de kredietaanvragen worden beoordeeld en goedgekeurd. Na het uitbreken van de financiële en economische crises in 2008 is de regel geving omtrent het vertrekken van fi nancieringen en hypotheken aange scherpt. Mede daardoor zou de ban caire sector zou onder de huidige gril lige economische omstandigheden zeer terughoudend zijn met het verle nen van kredieten. Staat een onderne mer dus in de kou als hij wil investe ren in een nieuw machinepark of als hij zijn pand wil uitbreiden? En als ie mand een bedrijf wil starten of over nemen: hoe zit het dan met de kre dietmogelijkheden? De aandelen van ABN AMRO zijn ondertussen voor honderd procent in handen van de Staat der Nederlanden. Voorzichtig heid troef dus? Francoise Wittmer .nu anceert de hele kwestie. „Natuurlijk zijn de eisen na het uitbreken van de financiële en economische crises ver anderd. Binnen de aangescherpte re gels omtrent krediet- en hypotheek verstrekking moeten wij zien te ope reren. Zoals altijd nemen wij geen on nodige risico's, maar in principe is ie- Foto: ANP dere ondernemer met een gedegen ondernemingsplan welkom bij ons. Met iemand met een goed onder bouwd verhaal doen wij graag zaken. Ieder plan bekijken we serieus en zeg gen bij voorbaat zeker geen nee. Bij twijfel is het eerder 'ja, mits' of'nee, i tenzij'. Bij kredietverlening kijken wij vooral naar rendement en vooruit zichten. Zijn deze positief dan ligt een oplossing voor de hand. Even eens van belang is dat startende onder nemers zo goed mogelijk worden ge- faciliteerd, zowel financieel als qua coaching." Visie Peter Kamstra, directeur bedrijven van ABN AMRO Zeeland, legt uit dat zijn bank met financiële middelen en jarenlange knowhow bestaande en startende ondernemers terzijde staat om hun ambities waar te maken. „Bij kredietverlening kijken wij vooral naar de vooruitzichten en de onderne mer achter de onderneming, naast ren dement. De visie van de ondernemer is net zo belangrijk als de cijfers die kunnen worden overlegd. Een onder nemer met goede (innovatieve) idee ën, die deze ook overtuigend op ons weet over te brengen, kunnen wij fa- ciliteren. Wij zijn dan bereid om te in vesteren in die plannen. Met iemand met een goed onderbouwd verhaal doen wij graag zaken." Art van der Staal AA van ESJ Accountants en mr. Imca Segers van Notariskantoor Loof, Segers en Poppe hielden voor business club Fun In Business bij Lekker La Vie een nuttige presentatie over fiscale en/of juridische zaken in 2012. Geen overbodige luxe want de wetgeving blijft maar veranderen, ook in 2012. TERNEUZEN - Nog tot 1 juli van dit jaar kan geprofiteerd worden van de verlaagde overdrachtsbelasting. Het verlaagde tarief van 2 procent geldt voor de aanschaf van woningen, ook als het een vakantieverblijf be treft. Er wordt op deze wijze 4 pro cent overdrachtsbelasting bespaard. De maatregel geldt ook voor rechten op woningen, zoals een vruchtge bruik. Degene die een nieuw huis heeft gekocht, maar er nog niet in woont of al in het nieuwe huis woont, terwijl de oude woning nog te koop staat, kan nog tot en met 31 december drie jaar lang de (hypo theek) rente op beide woningen in af trek brengen. Na 2012 wordt maxi male termijn van dubbele aftrek weer twee jaar. Heeft iemand een nieuwe woning ge kocht, maar lukt het niet om de oude woning te verkopen, dan is het inte ressant om volgend jaar de oude wo ning tijdelijk te verhuren in afwach ting van de verkoop. Door een tijde lijke maatregel herleeft de rente over de oude hypotheek weer, zodra de verhuur is afgelopen en de oude wo ning weer leegstaat. Ook blijft bij tij delijke verhuur van de oude woning de hypotheekrenteaftrek voor de nieu we woning ongemoeid. De goedkeu ring wordt vanaf 2013 weer ingetrok ken. Houd bij de berekening van aftrekba re hypotheekrente rekening met de bijleenregeling. Als de woning wordt verkocht en de verkoopopbrengst is meer dan het bedrag aan verkoopkos ten en het bedrag aan openstaande hy potheekschuld, dan valt dit overschot in de zogenoemde 'eigenwoningreser- ve'. Koopt men binnen driejaar een nieuwe eigen woning, dan wordt de hypotheekschuld waarover men de rente mag aftrekken verminderd met de eigenwoningreserve. Dat betekent dus een vermindering van de hypotheekrenteaftrek. Belangrijk is dat gemeente de waarde van de eigen woning niet te hoog vaststelt. De WOZ-waarde is name lijk het uitgangspunt voor het eigen- woningforfait. Niet eens met de W OZ-waarde van de eigen woning? Ga hier dan altijd tegen in bezwaar. Niet zelden wordt men dan in het ge lijk gesteld. 10 i»

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 101