WOUTERS SEPA, de weg naar één Europese betaalmarkt Is uw bedri jf er klaar voor? ■■■BH Rabobank Belastingadviseurs Wil Wouters en Christian Driessen van financieringen. Ons kantoor beschikt over de expertise om de scheidnemende partij binnen het 1 1 bedrijf zoveel mogelijk veilig te stellen en om ervoor té zorgen dat de middelen voorhanden zijn voor de overnemende partij om verder te ondernemen. Pas als aan al deze factoren is vol daan, kan de bedrijfsoverdracht succesvol plaatsvinden." j BELASTINGADVIES fiscqje en financiële diensten Wouters Belastingadvies Dorpsstraat 4, Meliskerke T 0118 55 66 77 F 0118 55 66 78 E info@woutersadvies.nl I www.woutersadvies.nl In Zeeland zijn 9300 familiebedrijven, waarvan vele al generatie op generatie voortbestaan. Maar liefst zo'n 2600 daarvarï wor den geleid door 'babyboomers' en krijgen de komende jaren dus te maken met bedrijfsopvolging. Het verzorgen van de fis cale en financiële begeleiding bij bedrijfsopvolging binnen fa miliebedrijven is een van de specialiteiten van Wouters Advies uit Meliskerke. "Binnen de familiebedrijven in Zeeland werken 76.000 mensen, waarvan bijna 30% binnen nu en 5 jaar een nieuwe werkgever krijgt. Mede van die bedrijfsopvolgers is het afhankelijk of die werkgelegen heid in stand blijft. Als adviseur probeer je de overdracht van het bedrijf van de ene generatie op de volgende zo optimaal mogelijk te laten plaatsvinden. Dat vereist een groot inlevingsvermogen in de positie van de overdragende en in die van overnemende partij en senioriteit. In de afgelopen dertien jaar hebben onze experts een groot aantal bedrijfsoverdrachten (binnen familiebedrijven) begeleid, waar door zij beschikken over een enor me ervaring op dit gebied", licht eigenaar Wil Wouters toe. "Een bedrijfsoverdracht is voor alle par tijen belangrijk. Binnen de marges moeten voor de afscheidnemende partij de financiële mogelijkheden aanwezig zijn om te kunnen ge nieten van een onbezorgde oude dag en moeten voor diens opvol ger de voorwaarden aanwezig zijn om verder te kunnen ondernemen, om het bedrijf succesvol te kunnen voortzetten. Toch zijn deze finan ciële factoren van ondergeschikt belang, want een bedrijfsovername is voor alle partijen pas geslaagd als de continuïteit van de werkge legenheid voor het personeel kan worden gewaarborgd. En dat maakt zelfs de sterkste familiebedrijven kwetsbaar." Vier stappen Hoewel de ene bedrijfsoverdracht meer tijd vergt dan de andere, ver eisen zij alle dezelfde zorgvuldig heid. Wil Wouters: "Het proces van de bedrijfsoverdracht bestaat uit de volgende vier stappen. Eerst moet het bedrijf procedureel geschikt worden gemaakt voor overdracht, het moet financieel gezond zijn en indien mogelijk, zijn ontdaan van verliesgevende activiteiten (stap 1). Vervolgens moet worden bepaald, wie de opvolger(s) is(zijn) (stap 2), wanneer de overdracht zal plaats vinden (stap 3) en tegen welk be drag (stap 4). Voor dat laatste be oordelen wij tevens welke datum het meest geschikt is voor de prijs bepaling. In deze economisch wat mindere tijden zijn banken uitermate te rughoudend met het verstrekken Invoering één Europese betaalmarkt De Europese landen en banken werken aan de invoering van één Europese betaalmarkt. Europa wil hiermee één van de meest con currerende economieën van de wereld wor den en gaat daarom de komende jaren over op één betalingssysteem, SEPA (Single Euro Payments Area). Het doel is om het Europese betalingsverkeer gemakkelijker, veiliger en efficiënter te maken. De invoering van SEPA heeft consequenties voor alle ondernemin gen, van groot tot klein. Als ondernemer zult u dit merken bij uw dagelijkse betalingen en ontvangsten. Gevolgen SEPA voor ondernemers Het Nederlandse betalingsverkeer wordt steeds Europeser. Iedere ondernemer krijgt met SEPA te maken en zal zich moeten voor bereiden op de overstap naar SEPA. Als orr- dernemer zult u zelf actie moeten onderne men om SEPA-proof te worden. In de praktijk betekent dit dat uw betalingsverkeer moet worden aangepast aan nieuwe standaarden, rekeningnummers en bestandsformaten. Ook als er (nog) geen zaken over de grens worden gedaan. Daarnaast zult u wijzigin gen moeten doorvoeren in uw financiële administratie en (boekhoud)systemen. Voordelen één Europese betaalmarkt Het gemak van betalen met de euro in de euro-landen wordt met SEPA uitgebreid naar het girale betalingsverkeer, zoals overschrij vingen via internetbankieren en incasso's. Dit betekent voor ondernemers: gemakkelijk betalen in Europa, veiliger en efficiënter betalingsverkeer, dezelfde spelregels voor onder meer valutering en verwerkingstijden en minder rekeningen nodig voor betalin gen en ontvangsten in Europa. Wanneer De Europese landen en banken zijn al enkele jaren bezig met de veranderingen die één betaalmarkt met zich meebrengt. Bij de Rabobank kunt u al snel en goedkoop beta lingen doen in het eurogebied. Vanaf dit jaar gaat u meer merken van de veranderingen die SEPA met zich meebrengt. Uiterlijk eind 2013 wordt van ondernemers verwacht dat zij'SEPA'-proof zijn. Vanaf 1 februari 2014 worden in alle SEPA-landen uitsluitend nog Europese betaalvormen gebruikt. Rabobank helpt Rabobank ondersteunt u graag bij een goede voorbereiding op de komst van één Europese betaalmarkt. Wilt u weten of uw bedrijf er klaar voor is? Neem contact op met een adviseur van de Rabobank bij u in de buurt of download de handige checklist 'Overstappen naar Europees-betalingsver- keer'op www.rabobank.nl/sepa. U kunt hier ook terecht voor meer informatie en het volgen van de ontwikkelingen over SEPA. Makkelijk betalen in Europa. Dat is het idee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 100