buitenland 19 Specials bij Stip Reizen! Asielaanvraag met vals bewijs van bedreiging op de kust varen moet klaar zijn 5J^l?8hlS Massale herdenking vermoorde journalist Rome: dicht vrijdag 20 januari 2012 ISTANBUL - Demonstranten dragen borden met zich mee waarop staat: 'We zijn allemaal Hrant, we zijn allemaal Armeniërs'. Zeker 40.000 men sen liepen gisteren in het Turkse Istanbul mee in een mars om de moord op de Armeens-Turkse journalist Hrant Dink te herdenken, precies vijf jaar geleden. Er was veel woede over de uit spraak van de rechter dinsdag. Die kwalificeerde de moord als daad van individuen, in plaats van als georganiseerde misdaad van mensen met ban den met de staat. Veel wijst erop dat de op drachtgevers banden hadden met mensen binnen onder meer het politieapparaat. Die banden kon den echter niet worden bewezen. Rakel Dink, de weduwe van Hrant, liep voorop in de mars naar het kantoor van de Agos, de zowel Turks- als Ar- meenstalige krant waarvan Dink hoofdredacteur was. foto Tolga Bozoglu/EPA DEN HAAG - Afghaanse asielzoekers kopen op grote schaal documen ten die moeten bewijzen dat zij in hun vaderland met de dood zijn bedreigd door de taliban. Als reden geldt dan dat ze voor de Afghaanse regering of de Ameri kaanse strijdkrachten hebben ge werkt. De papieren zijn voor enkele hon derden euro's te krijgen. Met de vervalste stukken hopen de Afgha- nen eerder als asielzoeker in Euro pa of Australië erkend te zullen worden. Dit heeft de Britse krant The Guardian onthuld op basis van eigen onderzoek. De Afgha- nen kunnen de documenten in Ka boel krijgen, in een kantoor recht tegenover het hoofdbureau van po litie. Volgens een werknemer daar kan elk gewenst document voor zien van elke gewenste tekst gele verd worden. Een almaar groeien de groep jonge Afghanen wil het land verlaten. Deels is dat uit angst voor de toekomst, maar het gaat veelal ook om Afghanen die de laatste jaren tot enige rijkdom zijn gekomen en het zich dus kunnen veroorloven flink te betalen voor een vals paspoort of andere papie ren. Daar waar de rijksten direct naar het westerse land van bestem ming vliegen, reizen anderen over land naar Europa. De voornaamste toegangspoort is Griekenland. Of ze reizen over land en zee naar Au stralië, via Pakistan, Maleisië en/of Indonesië. In de eerste helft van 2011 vroegen volgens de VN-vluch telingenorganisatie UNHCR 15.300 Afghanen asiel in westerse geïndus trialiseerde landen, 2.500 meer dan in de vergelijkbare periode van 2010. De Afghanen zijn de grootste groep asielzoekers ter we reld. door onze correspondent door Eeico van der Linden ROME - Is kapitein Francesco Schet- tino echt als enige verantwoorde lijk voor de ramp met het cruise schip Costa Concordia? Het Open baar Ministerie (OM) van Grosse- to, dat onderzoek doet naar de toe dracht en hem had laten arreste ren, vermoedt dat de reder, maar ook Italiaanse autoriteiten, niet vrijuit gaan. Waarom belde Schettino, nadat zijn schip een rif geraakt had, drie maal langere tijd via zijn mobiele telefoon met het hoofd van een nooddienst binnen rederij Costa Crociere? Het zou licht werpen op de rol van de reder, die de kapitéin direct na het ongeluk verdedigde en zich pas drie dagen daarna van hem zou distantiëren. Schettino was tijdens de verhoren ontwijkend over de gesprekken en ook de bewuste collega, een zekere Roberto Ferrarini, weigert com mentaar. Schettino ontkende in dat eerste half uur dat er proble men aan boord waren en weigerde hulp, maar hij moet het wel dege lijk hebben geweten en dit ook hebben gedeeld met zijn werkge ver. Het OM denkt dat de reder mis schien zelfs wel aan Schettino heeft geadviseerd die problemen eerst te ontkennen. Hieraan ten grondslag zou kunnen liggen dat de reder met de 'kapi- teinsgroeten' die Schettino, maar ook andere kapiteins, maakte door dicht langs de wal te varen, geen moeite had - integendeel. Uit internationale radargegevens blijkt dat de Concordia in 2011 wel 52 keer zo'n groet heeft gebracht. Voor het ongeluk werd er door de reder met trots over gesproken op de website. Zo'n enorm schip dat door Vene tië vaart of langs andere plekken met veel toeristen, betekent voor de reder enorme - gratis - reclame. De baas van de Costa Crociere heeft gezegd dat alleen voor een groet op 9 augustus 2011 toestem ming was gegeven, maar dat lijkt alles te maken te hebben met de verhalen die de burgemeester van Giglio daar over heeft verteld. Een filmpje van zo'n spectaculaire groet bij het voor Napels gelegen eilandje Procida, met Schettino aan het roer, werd in allerijl van de website van de reder gehaald. Het ongeluk met de Costa heeft een gewoonte blootgelegd die bij velen bekend was, ook bij de Itali aanse autoriteiten. Het is veelbetekenend dat de direc teur van het instituut RINA, dat al le in Italiaanse wateren varende schepen moet registreren, deze week werd ontslagen na verklaard te hebben weet te hebben van de gewoonte. De Italiaanse regering wil de 'groe ten' verbieden en eist dat een sys teem waarmee de positie en ma noeuvres van schepen 'live' zijn te volgen eindelijk operatief wordt. De kustwacht heeft nu alleen een systeem ter beschikking waarmee achteraf de route van een schip kan worden gereconstrueerd. En dan is het dus vaak te laat. _P ftekenf ftndatosi?--^ Zie stipreizen.nl/spfa3 Prijzen p.p. o.b.v. 2 pas. pa kama/hut «tl Calamitelenfonds/resaveringskoslai De kortinjai zijn reals verwerkt in de prijs. Drukfouten ai pniswjzigmgen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 9