AZ steelt de show tijdens kinderfeest 281 sport Goede start De Bruijn op NK driebanden vrijdag 20 januari 2012 Jean Paul de Bruijn boekte een fraaie 3-1-zege op Tom Beemsterboer tij dens de Nederlandse Masters driebanden in Kapelle. foto Izaak Verkeste door Koen de Vries KAPELLE - Jean Paul de Bruijn is goed aan het Nederlands kam pioenschap driebanden begonnen. De biljarter uit Hulst won zijn eer ste poulewedstrijd van het toer nooi dat De Masters wordt ge noemd met 3-1 van Tom Beemster boer uit Wormerveer. De Bruijn haalde in De Vroone in Kapelle het fraaie gemiddelde van 1.611. Een De Bruijn-supporter op de tri bune heeft het al snel in de gaten. „Jean-Paul heeft rode wangen. Dan speelt hij altijd goed", consta teert de man uit Sint Philipsland, die driebandenles van de bijna 47-jarige Zeeuws-Vlaming krijgt. Aan het begin van de eerste set lijkt het er nog niet op, maar wan neer De Bruijn begint te scoren, is de beer los. De eerste set wint hij met 15-3 in tien beurten. Daarna gaat het nog sneller. Set nummer twee eindigt ook in 15-3, maar nu heeft De Bruijn er slechts zes beurten voor nodig. Een dub bele losse band die verder alleen de Zweed Blomdahl regelmatig maakt is een van de hoogtepun ten. Een ander briljantje is het punt uit een piqué. De ballen stui ven alle kanten op, maar wel de goede. „Als Jean-Paul zijn keu om hoog doet, siddert de zaal", weet de supporter. „Hij is de beste pi- queerder van de wereld." Het niveau in de derde set is een stuk minder. De concentratie lijkt verflauwd* de ballen missen de juiste richting. Beemsterboer komt op 13-7. De Bruijn krabbelt terug tot 14-13, maar dan komt het vijf tiende punt van de eigenaar van het biljart- annex eetcafé De Lief hebber uit Wormerveer. De veer tien beurten die De Bruijn nodig heeft voor de dertien treffers, ha len zijn gemiddelde behoorlijk naar beneden. In de vierde set begint de Hulsten aar aan een strafexpeditie. Vanaf aquit legt hij een serie van acht op het Eureka-biljart. De ene caram bole is nog mooier dan de andere en de fan uit Sint Philipsland laat dat duidelijk weten. Na series van drie en één valt De Bruijn even stil, waarna een reeksje van drie 'Ik denk dat ik nog even goed speel als vroeger. Alleen de uitschieters ontbreken' 'Na rust vond ik ons iets minder voetballen, maar gelukkig kwamen we op 2-3. We hebben verdiend gewonnen' Gertjan Verbeek, trainer van AZ aan alle onzekerheid een eind maakt: 15-3 in zes beurten. „Een goede partij", vindt De Bruiijn na afloop. Hij is opgelucht. „Het is al tijd belangrijk om op een toernooi als dit de eerste partij te winnen." De speler van Frans Bevers uit Sluiskil speelt in Kapelle een thuis wedstrijd. Op het enige andere NK driebanden ooit op Zeeuwse bo dem, in 2007 in Goes, greep hij de titel. „Ik zie het niet als voordeel dat het toernooi in eigen provincie is", zegt hij desondanks. „Maar van extra druk is ook geen spra ke." „De kans dat ik hier geen kam pioen word is groter dan dat ik de titel grijp", zegt hij wellicht ietwat obligaat. „Er is hier één grote favo riet. En dat is Dick Jaspers. De rest van de spelers kunnen allemaal van elkaar winnen. Ik heb dus kan sen, maar ik heb wel wat geluk no dig om ver te kunnen komen." Echt grote titels heeft hij de laatste jaren niet gepakt. Gaan de jaren tel len? „Ik denk dat ik nog even goed speel als vroeger. Alleen de uit schieters ontbreken", vindt De Bruijn. Hij verwijst naar het al ge noemde NK van 2007, het WK van 2005 in Lugo (Spanje), waar hij tweede werd, en het toernooi in Zundert van 2006, dat hij won. Die oplevingen brachten hem hoog op de wereldranglijst. Een half jaar stond hij zelfs vijfde. Nu is hij afgezakt naar de 41e plaats. „Het is heel moeilijk hogerop te ko men", stelt hij. „Ik moet in elk we reldbekertoernooi kwalificaties spe len. Die heb ik de laatste tijd steeds overleefd, maar daarna had ik steeds een zware loting in het hoofdtoernooi. Ik moet een keer door kunnen stoten tot de halve fi nales. Dan kun je stappen maken op de wereldranglijst." In Kapelle zijn ook punten voor die ranking te verdienen, al zijn het er niet zo veel. De Bruijn kan echter elk punt gebruiken. Van daag stuit hij eerst op Harrie van de Ven, een oud-teamgenoot en een goede vriend. Daarna wacht Martien van der Spoel. Als hij de poule overleeft, heeft hij er zeven punten bij. Een titel le vert dertig punten op. Maar die is waarschijnlijk weggelegd voor Dick Jaspers, vijftienvoudig Neder lands kampioen, heersend wereld kampioen en de nummer één op de wereldranglijst. Een knappe driebander die hem in Kapelle kan verslaan. AZ plaatst zich voor de kwartfi nales van de strijd om de KN- VB-beker. De Alkmaarse ploeg verslaat Ajax in de Arena met 3-2. De koploper van de eredivi sie treft in de volgende ronde de amateurs van GWV, uitko mend in de topklasse. door Geert Langendorff AMSTERDAM - Het besluit van trai ner Gertjan Verbeek om AZ op 21 december van het veld te halen pakte, cynisch gesteld, zodoende perfect uit. Het verhaal, breed uit gemeten, is bekend. Een onverlaat daalde af van de tri bune, rende de doelmond in en viel keeper Esteban aan. Toen de laatste zich verweerde en intrapte op de man, kreeg hij de rode kaart voorgehouden. Verbeek riep zijn spelers vervolgens naar binnen. Het duel werd gestaakt, in de 37e minuut. Of Verbeek tot dezelfde beslissing was gekomen als AZ niet met 1-0 achterstond, blijft de vraag. De KN VB stond in elk geval achter diens keuze, getuige de getroffen maatre gelen. Het duel moest in zijn ge heel worden overgespeeld, met twee volledige teams, in een leeg stadion. Uiteindelijk werd door de bond toestemming verleend basis scholieren en hun begeleiders toe gang tot de replay te verlenen. AZ plukte hier de vruchten van. De enige hinder die Verbeek on dervond van de ongewone maar aangename atmosfeer, was het schelle geluid dat ruim twintigdui zend kinderen onafgebroken pro duceerde. De coach, volgens eigen zeggen in het bezit van een 'redelij ke stadionstem' kon zijn spelers nauwelijks bereiken. Verder ge noot hij van de ervaring, die voor hem niet nieuw was. In zijn perio de in Friesland speelden de belof ten van Heerenveen af en toe on der vergelijkbare omstandigheden. Voor Ajax begon het kinderfeestje niettemin het best. Na tien minu ten kwam de ploeg op voorsprong via Siem de Jong. Meer nog dan de afronding sprak de pass van Chris tian Eriksen die eraan voorafging tot de verbeelding. De briljante in geving van de Deen vormde geen opmaat voor een wervelende voet balshow. Positioneel, en dan met name op het middenveld, wist Ajax zich nauwelijks raad met de tegenstander. Gezien de voorgeschiedenis was dat bijzonder. AZ verkocht on langs Pontus Wernbloom aan CS- KA Moskou, waardoor de ploeg een stofzuiger kwijtraakte. Boven dien keerde Maarten Martens te rug van een zware enkelblessure. Verbeek moest zijn middenrif her schikken en laten wennen aan de aangepaste samenstelling. Met Mer- tens op '10', Maher op de plek van Wernbloom en Rasmus Elm er naast kwam AZ zeer goed voor de dag. Daarbij hielp het, dat Ajax defen sief opzichtig schutterde. Vooral rechtsback Ruben Ligeon en con troleur Eyong Enoh maakten een naïeve indruk en zorgden continu voor paniek. De gelijkmaker van Martens, op aangeven van Char- lison Benschop, kwam voort uit gerommel achterin. Ontsnapt aan de aandacht van Enoh, die terug- sjokte, kon de Belg zijn rentree op luisteren met een treffer. Ongehin derd schoot hij van dichtbij raak (1-1). Elm zorgde kort daarna voor het hoogtepunt van de ontmoeting. Aan de linkerkant van het veld draaide hij de bal buitenkant voet om de laatste linie van Ajax heen, recht in de loop van Benschop. De spits, die de voorkeur kreeg boven de uit de gratie geraakte Ameri kaan Jozy Altidore, rondde hard en geplaatst af (2-1). Met die tus senstand mocht Ajax niet eens kla gen. AZ verzuimde voor scherp rechter te spelen. In de 37e minuut, toeval of niet, ontvlamde Esteban. Na een slip pertje van de Costa Ricaan, die een laag schot van Eriksen onvol doende naar de zijkant stompte, maakte De Jong 2-2. De doelman, die meende te zien dat de aanval ler van Ajax scoorde in buitenspel positie, stormde woedend richting de assistent-scheidsrechter. Geluk kig voor de toeschouwertjes be dacht hij zich halverwege en keer de terug naar zijn post. Ajax, dat ineens weer uitzicht had op een goed resultaat, kreeg na rust een nieuwe domper te verwer ken. Arbiter Pol van Boekei kende AZ een strafschop toe, nadat Toby Alderweireld de bal met de hand had beroerd. Elm klaarde de klus koel (3-2). AZ hield vervolgens een voudig stand en schakelde Ajax verdiend uit. Ajax - AZ 2-3 (2-2). 10. De Jong 1-0, 24. Martens 1-1, 32. Benschop 1-2, 37. De Jong 2-2, 55. Elm 2-3 (strafschop). Scheidsrechter: Van Boekei. Gele kaart: Moisander, Holman (AZ). Aantal toe schouwers: 22.800 Michaëlla Krajicek had in de tweede ronde van het Australian Open weinig in te brengen tegen Ana Ivanovic. De Nederlandse verloor met 6-2 6-3 van de Servische. foto Mast Irhan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2012 | | pagina 84